| Sara2 a întrebat:

Folosesc anticonceptionale, si cand fac sex il pun sa se retraga inainte sa isi dea drumu, dar uneori tot mai gasesc lichid acolo la mine si am impresia ca el nu se retrage la timp, exista vreun risc sa raman insarcinata in caz de scapa putin si inauntru si iau anticonceptionalele perfect regulat fara sa intarzii? nu imi doresc copil momentan nici in ruptul capului, si sunt foarte ingrijorata in privinta asta stau in stres

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca folosesti contraceptive, faptul ca el ejaculeaza afara nu creste protectia. O faci fie din ignoranta, fie din rautate. Adica fie n-ai citit prospectul si le iei aiurea in tramvai, fie iti place sa-ti chinui partenerul.
Ca sa fiu clara: daca iei contraceptive corect si respecti vizitele regulate la ginecolog, iar el ejaculeaza in vagin, risc de sarcina : 0, 5%.
Daca iei contraceptive corectrespecti vizitele regulate la ginecolog, iar el ejaculeaza in afara, risc de sarcina: 0, 5%.
Daca vrei o protectie mai bune, exista prezervative. Riscul 0, 02% (folosite corect de fiecare data). Protectie 100% si risc 0 ofera numai abstinenta.

| alexutza003 a răspuns:

Stai linistita nu te mai ingrijora anticonceptionalele sunt una din cele mai sigure masuri de contraceptie atat timp cat le iei regulat si nu ar trebui sa il pui sa se retraga inainte sa isi dea drumu pentru ca nu exista riscul sa ramai insarcinata din contra aceste anti conceptionale contin anumiti hormoni care iti deregleaza foarte tare organismul daca nu ai parte de viata sexuala de asta nici nu se recomanda la persoane care nu au parte macar de un singur act sexual pe saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello,de prezervativ nu ai auzit?
Anticonceptionalele nu functioneaza intodeauna.
Tu crezi ca esti protejata,dar faci testul de sarcina si pac,e pozitiv.
Ca sa fiu sincera, nu am de unde sa stiu bine, ca doar nu v-am vazut cand ati facut sex.Fa testul si ne spui mai tarziu.

| IrOnHiDe a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci griji.anticonceptionalele sunt facute pentru asa ceva deci poti sa il lasi sa isi dea drumul in tine ca spermatozoizi vor iesi singuri afara