| Vlad162 a întrebat:

Hei,am si eu o poveste mai trista putin si am nevoie de un sfat.

Incep mai pe scurt.

Sunt baiat, 17 ani la fel ca si prietena mea cu care aveam un an jumate.A ajuns ea la concluzia ca nu are timp de o relatie si ca are nevoie de timp pentru scoala si proiecte asa ca a renuntat fara nicio parere de rau la mine.Acum,eu stau si ma gandesc mereu la ea,chiar sufar, si tot incerc sa mi-o reapropii.ea ma blocheaza in tot ce fac. Nu imi raspunde la telefon, la mesaje, sau pe fb, in schimb sta si da commenturi aiurea cu prietenele ei si cu alti baieti.

Avem un prieten comun cu care am vorbit recent si care mi-a zis ca ea i-a zis ca a inceput sa vorbeasca cu unul si ala o tot invita in oras si ea ar vrea sa iasa si din cate stiu, chiar au iesit. Imi venea sa ma rup in doua, nu stiu ce sa fac. Chiar am pus tot sufletul in relatia asta si nu vreau sa se ajunga la bataia asta de joc.

Asta as uri cel mai mult, sa o vad cu altul, sa faca ce facea cu mine cu altul, nu stiu.

Ce sa fac? Orice sfat sincer e binevenit.

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Pur și simplu relația ta este egal cu zero. Nu te mai ambala mai sunt zeci de mii de fete. Ea nu te mai agrează alt motiv nu ar fi această ocupație a ei cu școala și proiectele.

| SunnyDay88 a răspuns:

De ce tot repeti intrebarea asta de 30 de ori?

| L7w7n7d7 a răspuns:

Te resemnezi şi cauţi pe alta, e clar că pentru ea nu mai reprezinţi nimic.

| Emmy125 a răspuns:

Cam naspa. dar nha. viata merge inainte. Ai doar 17 ani...
Eu as zice sa o lasi in pace. Daca face de astea nu cred ca mai merita atentia ta.

| ParaschivM a răspuns:

Chiar daca te doare arata-i indiferenta daca te iubeste se va intoarce dar cred ca tu esti un baiat bun si s-a saturat de tine poate ea este alt caracter.

| Asherah a răspuns:

Buna Vlad,

Stiu care este problema ta. Inteleg cum te simti, pentru ca am un prieten foarte apropiat care a trecut prin exact aceeasi experienta, numai ca motivul despartirii a fost diferit.

Uite cum sta treaba: femeile, in general, isi doresc sa regaseasca in partener o forta masculina. Desigur, unora le place sa fie conduse, altora sa conduca, dar asta este irelevant, tocmai pentru ca simt nevoia de o provocare.

Da-mi voie sa-ti spun povestea prietenului meu:

El avea 16 ani in perioada aceea, iar ea era cu un an mai mare. Prima parte din relatie, cand partenerii nu se cunosc asa de bine la nivel personal, a decurs superb, tipul era extrem de multumit. Dupa una-doua luni, situatia s-a inrautatit pentru el. Tipa il trata foarte urat, degradant, chiar. Amicul meu facea orice pentru ea, iar ea parea ca se folosea de acest fapt ca sa-l chinuie cat mai tare cu putinta.

Totul s-a incheiat dupa noua luni de zile, cand tipa I-a spus ca a stat cu el din mila in ultimele doua ( luni ) si ca vrea sa se desparta de el. Prietenul meu a fost socat. Socat, de fapt, este putin spus. I s-a rupt, exact ca si tie, inima in doua. Mai tarziu a aflat de la un prieten de-al sau, ce cunostea o colega de clasa a tipei, ca in ziua urmatoare desparitii, tipa s-a cuplat cu altcineva.

Acum, ca sa ajung la partea mai importanta, amicul meu a contactat-o in urma cu cateva saptamani pe fosta lui si a intrebat-o care a fost motivul comportamentului ei. Avea el un sentiment care I-a fost confirmat: tipa a avut atitudinea asta din cauza faptului ca ea isi dorea un tip care s-o faca sa se simta femeie, sa ii dea senzatia de siguranta, de faptul ca are langa ea un barbat adevarat, sau macar un baiat adevarat. Pe scurt, ea avea nevoie sa se simta in siguranta, iubita, admirata. Toate in acelasi timp.

O experienta ca asta te schimba, sunt sigura. Iti va schimba viziunea despre ceea ce este in jurul tau. Dar daca o doresti, si daca tii la ea asa de mult, va trebui sa induri si sa lupti pentru tine. Pentru ca doar daca tu reusesti sa devii un barbat calumea, un barbat adevarat, care sa stie cand sa alterneze intre momentele de masculinitate si cele de tandrete, doar atunci ai putea avea o sansa sa o recapeti.

Sper ca te-am ajutat,
Asherah!

PS: Daca mai ai nevoie de orice, nu ezita sa ma contactezi pe mail-ul meu:
jthyco@hotmail.co.uk