| MagdaIrimie124 a întrebat:

Hei. Dacă înainte cu 3 zile de ciclu am avut un contact sexual neprotejat, s-a terminat afara, dar are lichid de ala, eu am ciclu regulat, știam că trebuie să mi vina. De asta am făcut neprotejat, iar în ziua 2 de ciclu am avut contact protejat(prezervativ) și după primul act, el doar s-a șters nu s-a spălat și și-a pus alt prezervativ și am făcut anal, (dar s-a rupt prezervativul) nu a mai introdus în vagin după primul act, dar exista vreo șansă să fi ajuns spermatozoizi din lichidul ăla in vagin, când s-a rupt? Chiar daca am făcut anal? Exista risc de sarcina? Nu am luat pastila că eram in ziua 2 de ciclu, azi, ziua 6, mi s-a terminat și e târziu să mai iau. Mulțumesc!

1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

Perioada nefertila inainte de prima zi a menstruatiei - nu a ciclului, ciclul este altceva - este de 14 zile. Pentru siguranta se apreciaza ca este de 12 zile.
Asa ca stai linistita, este o perioada sigura. Mai ales ca ti-a venit si menstruatia. Mai cititi si ce este menstruatia.