| AAnnna a întrebat:

Hei TPU, am 12 ani, 1.57 inaltime si 51 kg.Imi curge secretul de aproape un an dar nu mi-a venit ciclu.O sa-mi vina? Merci :*

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca ti-a aparut secretia respectiva(nu secretul, da?), in decurs de un an, va aparea si menarha.Menarha se numeste prima menstruatie din viata fiecarei fete.
Cum la tine aproape a trecut un an si e evident ca organismul tau se pregateste pentru acest moment, te poti astepta oricand, sa fii pregatita.
happy

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Iti curge ce?

| Fatamuntilor a răspuns:

Da,in decurs de cateva luni.
Ai celelalte semnale(aparitia parului pubian si la su brat, marirea sanilor,,, rotonjimea' fundului....etc)
Vorbeste si cu mama ta, care iti va cele mai bune sfaturi!

| neutrino a răspuns:

Secretul tau ar trebui spus mamei tale si eventual, unui medic.

| everythingwillbeokayx3 a răspuns:

Daca a venit secretia(asa se spune) va veni si menstrawinking