| Mirunasss a întrebat:

Hello,deși au trecut aproape doi ani de când nu mai vorbim,nu pot trece peste despărțire și acum îmi vine să plang când mă gândesc la el, orice lucru mic îmi aduce aminte de el dar totodată sunt conștientă că dacă ar fi rămas langa mine i-aș fi făcut mai mult rău decât bine și pentru mine contează să fie el fericit chiar daca nu e cu mine. Pur și simplu nu pot trece peste, nu îmi pot face o relație noua, nimic. Ce as putea face?

Răspuns Apreciat de Editori
| Bluestar15 a răspuns:

Evita sa stai prea mult in amintirile care te duc cu gandul catre acea persoana, deschide-te catre noi posibilitati pe viitor (da-ti voie sa iubesti din nou pe altcineva), evita tot ceea ce iti produce stari negative (muzica trista etc.), incearca sa faci lucruri noi placute si relaxante (un hobby, o plimbare in parc, pescuitul etc.), cunoaste oameni noi, lucreaza la dezvoltarea ta (spre exemplu, invata o limba straina, citeste mai multe carti etc.). Spovedania si rugaciunea ajuta foarte mult, iar daca simti nevoia, poti apela si la un psiholog. E bine ca atitudinea ta sa fie orientata spre viitor, nu spre trecut; vei vedea ca usor-usor vei ajunge acolo, iar ceea ce acum pare imposibil (sa depasesti aceste momente) dupa o vreme va fi cat se poate de real happy Toate cele bune!

9 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

De ce spui ca i-ai fi facut mai mult rau decat bine daca ar fi ramas langa tine? Oricum, singura solutie ca sa ai sanse sa mergi mai departe, este sa dai sanse altcuiva sa se apropie de tine. Chiar daca spui ca nu iti poti face o relatie noua, asta e exact ceea ce e necesar ca sa-l poti uita. In caz contrar, vei irosi niste ani din viata, indragostita, obsedata de tip care si-a vazut de viata lui, probabil are o alta relatie si care probabil nu se mai gandeste de mult timp la tine. FA-TI O NOUA RELATIE! S-ar putea sa fii placut surprinsa si sa gasesti pe cineva care sa-ti placa mai mult decat fostul. Trebuie doar sa dai sanse cuiva si astfel sa-ti dai sanse tie.

| Mirunasss explică (pentru wildthing):

Pentru că de-a lungul relației au fost perioade când ne-am despărțit și împăcat și oarecum știam că el mai vorbește și cu alte tipe in timp ce era cu mine și așa s-a ajuns că după nici 2-3 săptămâni de când ne-am despărțit el să își facă o nouă relație

| wildthing a răspuns (pentru Mirunasss):

Si asta e tipul pentru care faci tu nopti albe, asta e tipul pentru care nu ai liniste de doi ani incoace? Ma gandeam ca e vreun spirit nobil, dar el e doar un sarpe care nu merita gandurile si dragostea ta. Cum poti iubi un om care practic nu da doi bani pe tine? Nu ai si tu mandria ta? Iubeste pe cineva care te merita!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Viata este si asa destul de scurta ca sa ne pierdem timpul, gandindu-ne la cineva care oricum nu mai face parte din viata noastra.Mai bine iesi cu prietenii si distrati-va,vizionati un film,mergeti la mare ca e vara,citeste o carte, joaca un joc video, viziteaza un loc nou, fa o plimbare dimineata, si fii recunoscatoare ca deschizi ochii in fiecare dimineata.Sunt atatea chestii pe care le poti face, si care totodata te distrag din a te mai gandi la fostul tau partener.Deschide-te catre noi oportunitati pentru ca asa ai sansele mult mai ridicate de a intalni pe altcineva si poate cine stie, se dovedeste a fi sufletul tau pereche.Tu ai ramas blocata in trecut dar anii trec din pacate, asa ca schimba-ti gandirea.Viata este un joc de noroc pana la urma, mai trebuie sa si risti.Multa bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este deja o obsesie, atat vreme cat nu vrei sa treci peste despartire, fiindca in sinea si mintea ta, nu o accepti din diverse motive.
Va trece doar in momentul in care intelegi clar si accepti ca relatia s-a terminat cu multa vreme in urma, ca timpul trecut nu se mai poate schimba sau retrai si ca-i cazul sa mergi mai departe, lasand trecutul in urma, traind prezentul.

| ania a răspuns:

Si eu am plans dupa un tip 2 ani si mi=a trecut doar după ce mi=am cerut iertare lui Dumnezeu pentru idolatria pe care am avut-o pentru acel baiat si l=am rugat sa ma curateasca de ea prin sangele Mantuitorului Iisus Hristos, pana atunci ma gandeam la el aproape tot timpul. Prima porunca e sa il iubim pe Dumnezeu cu tot sufletul, cu tot cugetul, cu toata puterea noastra si cand punem orice altceva in locul lui e idolatrie si cand pierdem obiectul inchinarii noastre ne se darama viata si unii isi distrug viata tinand cu dintii de idolii lor pana la mormant. Abia dupa ce m=am pocait de aceaste idolatrie am fost libera sa am relatii bune cu cei din jur, sa/l iubesc pe sotul meu si sa ma bucur de iubirea sotulu meu.

| Goete a răspuns:

Cu ce i-ai fi facut rau? Daca vrei vorbim in privat

| Mirunasss explică (pentru Goete):

Am scris și mai sus, Pentru că de-a lungul relației au fost perioade când ne-am despărțit și împăcat și oarecum știam că el mai vorbește și cu alte tipe in timp ce era cu mine și așa s-a ajuns că după nici 2-3 săptămâni de când ne-am despărțit el să își facă o nouă relație

| Goete a răspuns (pentru Mirunasss):

Eu n-am citit raspunsurile, doar intrebarea.
Poate stau eu prost cu logica, dar tot nu inteleg cu ce i-ai fi facut rau daca ai fi ramas cu el... M-ar fi putut vorbi cu alte tipe, sau sa-si faca alta relatie? Te asigur ca Da. Nu l-ai interesat prea mult, din ce povestesti