| Oanix21 a întrebat:

Hello fetele. Voi vă luați după aplicațiile de monotorizare a ciclului menstrual sau vă calculați singure totul? De 2 ani folosesc o aplicație și nu am avut probleme deloc cu ea, datele s au introdus corect și "m-am înțeles" bine cu ea, însă acum am schimbat telefonul și nu mai am chiar toate datele, doar o parte au rămas..prietena mea spune ca e mai bine sa îți calculezi manual. Am avut și ciclu regulat la 28 de zile, dar de o lunga perioada de timp, s-a modificat la 32-33 zile, nu știu din ce cauza s-a produs schimbarea aceasta. Metoda mea de calcul nu știu dacă este cea mai corecta, însă folosesc 32-14 =18 și mereu în aplicație îmi apare ovulațiea in ziua 18. Trebuie sa modific ceva manual în aplicația respectiva sau metoda aceasta am introdus-o corect? Iar dacă ovulația s-a produs în ziua 19 după cum arata în aplicație, am ovulație în ziua 18 sau 19?
Se mai poate rămâne însărcinată după ovulație? La câte zile după ovulație?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Am folosit un timp, apoi cand am schimbat telefonul am renuntat la idee deoarece nu aveam spatiu suficient.

Da, stiind ca spermatozoizii traiesc 3-5 zile, se poate sa ramai insarcinata atat inainte cat si dupa ovulatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu folosesc nicio aplicație de genul. Nici nu știam că există.
Deasemenea, nu calculez nimic. Când e să-mi vina, îmi vine, nu trebuie sa fie neapărat la data fixa.

| liliana77any a răspuns:

Poti ramane insarcinata la orice contact sexual neptotejat cu eliberare de spermatozoizi.