| adrianajollie a întrebat:

Hey stie careva ce se intampla daca beau alcool in timp ce iau antibiotice?

10 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Risti sa te imbolnavesti foarte tare.
Ca tot e revelionul, renunta la antibiotice pe perioada asta. Oricum nu este recomandat sa iei foarte multe.
Asa luam si eu cand eram mica, si raceala tot nu trecea.Sau nu neaparat raceala, dar am ajuns la concluzia ca antibioticele nu ajuta la nimic.

Abh
| Abh a răspuns:

Alcoolul, la fel ca si antibioticele, este metabolizat de ficat. Riscul major este acela ca antibioticul ramane nemetabolizat, in favoarea alcoolului, acumulandu-se astfel cantitati mari de medicament in organism si devenind astfel, toxic.Simptomele ce insotesc aceasta asociere sunt: greturi, varsaturi, dureri de cap, ameteli, lesin, crampe abdominale.
Asadar, ar fi bine sa alegi ce anume vrei cu adevarat sa ingeri: antibioticul sau alcoolul.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Daca bei alcool degeaba iei antibiotice.
Lasa alcoolul si fa-te bine.
Sanatatea e pe primul loc!

O seara placuta!happy

| Sperman a răspuns:

Nu, nu ti se v-a intampla nimic. Cat mai multe pastile si o sticla de vodka langa tine. Apoi poti sa zici ca ai ajuns in Rai. laughing

| haiZI a răspuns:

Nu-ti recomand sa faci asta.
eu cunosc un baiat care facea asa si acum fura curent rau, dar bine ca o facea tot timpul, pe scurt e dus de acasa.
ameteli, greata, lesin.sunt altele mai grave.

| helgione a răspuns:

Ti se umfla picioarele. (eu asa patesc mai ales daca le combin cu vin)winking

| bd a răspuns:

Cred ca nu isi mai fac efect antibioticele

| A_7901 a răspuns:

Se anuleaza efectul antibioticului.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu ce se intampla ca am trecut prin asta/ te imbeti foarte tare dar a doua zi ti-au trecut toate durerilelaughing pe bune