| ღAnaღ a întrebat:

Hey TPU,
am facut dragoste cu iubitul meu,protejat, dar in luna aceea mi-a intarziat menstruatia cu 8 zile,am fost racita,am facut test de sarcina si a iesit negativ. Dupa mi-a venit,in cantitati normale aproape, dar dupa am mai avut niste scurgeri maronii.E posibil sa fiu insarcinata?

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Sansele sa fii insarcinata sunt minune, dar totusi, pentru linistea ta, ai putea repeta testul de sarcina.
Raceala ti-a dat peste cap organismul, de aici aceste dereglari.

| Deedeek a răspuns:

Te-ai **** pe tine?!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"... după,..., după... "

Precizează nişte date calendaristice mai exacte happy

Oricum, dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

| Shara17 a răspuns:

Pai ai facut protejat, nu ar trebui sa te ingrijorezi, eu am facut neprotejat si mi.a intarziat cu vreo 2- 3 saptamani, tot asa, eram racita, am luat 2 teste de sarcina. s mi.au iesit negative aman 2, iar acum nu am nimic! happy

| caiboiul a răspuns:

Da sunt sanse de 99% din 100% sa fii insarcinata eu sunt la liceu de medicina. Serios.