| Deiutaaa a întrebat:

am fost ieri la control si... Mi-a facut domn doctor o eco. si mi-a spus ca am ovarul drept este inflamat de la o raceala mai veche..si ca nu poate sa isi dea cu seama prea bine ca am vezica goala...in fine. dar ce vreau sa va spun este ca : la ecograf mi-a aratat o pata micuta neagra si mi-a explicat ca in cazul in care raman insarcinata asa o sa se vada pe eco.Si l-am intrebat daca este vorba despre o sarcina in ciuda faptului ca am o intarziere a cm de 10 zile. si mi-a raspuns ca nu, desi acea pata neagra se vedea destul de clar Lamuriti-ma si pe mine pentru ca domn doctor nu m-o convins deloc si nu stiu ce sa mai cred.voi ce parere aveti?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea te putem lamuri. O ecografie genitala cu vezica goala este aproape lipsita de valoare, nu inteleg cum un medic a fost dispus sa faca asa ceva. In plus, la o intarziere de doar 10 zile, este foarte posibil ca sarcina sa fie prea mica sa se vada in uter. Ceea ce a descris medicul in ovar se numeste corp galben. El apare in sarcina, dar si in cursul unui ciclu menstrual fara sarcina, prin urmare nu e un semn cert.
Deocamdata, trebuie sa faci un test de sarcina din prima urina de dimineata. El este cel care te-ar putea lamuri cel mai bine la momentul actual. Iar apoi, peste vreo doua saptamani, sa faci o noua ecografie genitala, de data asta cu vezica urinara cat mai plina.