| anonim_4396 a întrebat:

I-am scris tot ce am pe suflet iubitei mele, este bine?

"Iubita mea, iti scriu asta si imi doresc sa o citesti cu foarte mare atentie.Niciodata nu am avut ocazia sa iti spun la telefon sau fata in fata ce am eu pe suflet.Stii,nu sunt eu perfect,nu sunt cel mai frumos, mai gresesc si eu cateodata, dar un lucru il stiu cert cu siguranta, stiu sa iubesc, stiu sa te fac fericita, stiu sa iti dau atentie, sa iti arat ca te iubesc, sa nu te mint, mereu iti sunt sincer si iti doresc toata fericirea din lume.Si mai stiu ca eu cu tine vreau sa rad, sa fiu fericit, sa sufar, sa plang, sa sper, sa iert, sa pierd, sa mor. Tu insemni totul pentru mine si nu cred ca iti dai seama de asta.Te iubesc foarte mult, cateodata stau noaptea in pat in timp ce tu dormi, si ma rog pentru noi sa fim fericiti, ii multumesc lui Dumnezeu ca te-am gasit, si tie iti multumesc ca ma faci fericit, imi dai zambet pe buze, pe tine nu am sa te las niciodata,niciodata nu voi renunta la tine pentru ca tu faci parte din mine,iar in schimb pentru asta eu sunt in stare sa iti ofer totul,viata mea apartine parintilor si tie,nu ma mai includ si pe mine pentru ca de cand suntem impreuna,eu ma gandesc numai la tine,eu nu mai exist decat pentru tine.Tu in ultimul timp esti indiferenta cu mine,nu mai esti ca la inceput, cateodata ma gandesc daca ma mai iubesti sau doar tii la mine.La liceu tu mereu eziti sa te afisezi cu mine,gasesti tot felul de scuze sa nu stam si noi impreuna,zi-mi sincer, te-ai plictisit de mine? Iti este rusine cu mine? Ai inceput sa placi un alt baiat si nu vrei sa te vada cu mine? Cand te-am intrebat de ce te porti asa mi-ai raspuns ca nu stii, dar eu ti-am zis ca nu exista nu stiu, si trebuie sa existe un motiv anume.Peste 4 zile facem 8 luni de cand tu imi tii inima iar eu nu vreau sa o mai primesc niciodata.Mi-am dat batut joc de respectul si de persoana mea ca mereu am plecat cu inima franta cand te vedeam afara in pauze cu fetele si vroiam sa stau si eu cu tine,sa fiu langa ingerasul meu,iar tu ma goneai mereu ca pe un nimeni,aseara cand ti-am zis ca vrea sa vin cu tine in excursie, am zis-o doar sa vad ce zici tu,iar tu mi-ai spus ce sa caut eu,ca tu vrei sa te distrezi,adica cu mine te simti stresata? Mi-ai spus ca daca ceilalti nu vin cu iubiti,tu de ce sa vii,pe mine nu ma intereseaza si nu m-a interesat niciodata decat ce e al meu,daca vrei sa ii "mananci" pe altii si sa te intereseze de ei, punandu-ma pe mine pe locul 2, este foarte urat.Mereu cand tu gresesti cu ceva anume si este doar vina ta iar eu iti spun ca nu imi place ce faci, sau daca mai spun cate ceva, imi spui ca te stresez,imi spui ca te enervez,iar cateodata spui ca,gata,nu mai ai de ce sa te enervezi,pentru cine,pentru mine? pentru cine sa te schimbi,pentru mine? nu are rost, adica eu sunt neimportant in viata ta,sunt un nimeni. Lucrurile astea "marunte" mie imi distrug inima in bucatele,dar eu mereu insist si rezist si le "lipesc",ca sa para ca inima mea este intacta.Te-ai indepartat foarte mult de mine,nu mai esti ca la inceput,nu ma lasi sa ma apropii de tine, iar eu nu stiu cat mai pot rezista..stau si ma gandesc oare ce am facut,cu ce am gresit de merit astea.Te rog sa fii sincera cu mine si sa imi spui,sa imi rasppunzi de ce esti asa,sa-mi spui daca ma iubesti cu adevarat,prefer sa sufar decat sa traiesc in minciuna.Tu daca chiar ma iubesti nu stii cum sa faci sa ne vedem,sa fim impreuna, sa fii ca la inceput.Eu vreau sa traiesc dragostea si sentimentul de iubire alaturi de tine, dar nu avand comportamentul ala indiferent..."

Asta i-am scris, eu am 17 ani ea 16, o iubesc prea mult si nu pot renunta la ea, vreau sa ii schimb indiferenta.

7 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Buna! Daca fata te iubeste cu siguranta aceste vorbe o vor atinge la inima si se va schimba,sau cel putin va lua anumite masuri, va incerca sa indrepte ceva. Daca se va comporta la fel iti spun, nu are rost, nu merita, nu-ti apreciaza munca, si iubirea pe care i-o oferi! Asteptam un raspuns cu privire la argumentele ei/raspunsuri!

| Silviu591 a răspuns:

Pariu ca nu faci nici 90% din ce ai scris acolo? gen (cateodata stau noaptea in pat in timp ce tu dormi, si ma rog pentru noi sa fim fericiti.) aaapff
hai frate..lasa-ne cu povesti de genul..chiar era necesar sa imparti "declaratia" asta cu tot internetul? Bravo...ne-ai spus ca esti carpa ei de sters pe jos..esti barbat sau ce naiba esti?

| Hpzox a răspuns:

In timp ce citeam ma intrebam oare cati ani ai happy credeam ca e un copil de 12-13 ani care simte niste fluturasi pentru prima data in stomach, dar nu e asa ai 17 ani e bine ca iai spus chestiile astea dar is curioasa ce raspuns vei primi de la eahappy daca cumva iti va spune sa o terminati sa nu fi trist si sa suferi incontinuare dupa ea pentru ca mai sunt fete care poate mor dupa tine si tu avand doar ochi pentru ea nu le vezi pe celelalte.

Si daca iti va spune ca nu e nimica cu ea ca asa se poarta ea sau daca iti va spune ca nu vrea sa va despartiti, e ok ii spui ca nu va despartiti dar vrei mai multa atentie din partea ei asa cum le poate oferi atentie la fetele ei asa sa iti ofere si tie ca tu te gandesti mereu la ea nu ele si e bine sa fii si tu mai altcumva, incearca si nu sta dupa ea mereu mereu ca uneori e obositor sa vezi ca cineva te controleaza mereu sa vada ce faci, las-o mai in voia ei sa se distreze si cu fetele ei dar si cu tine...

iar daca vezi ca ea nu se schimba deloc si tot indiferenta se poarta cu tine ca nu te baga in seama ca nu iti vorbeste frumos, spune-i tu ca vrei sa te desparti de ea ca nu rezisti sa suferi mereu pentru ea si pentru ce, si sa nu fii trist poate ea nu te merita inca e copila ca sa isi dea seama cu adevarat ce inseamna sa iubesti pe cineva.

Nu uita sunt si baieti care isi bat joc dar si fete indiferente happy iar fete sunt pe lumea asta multe.
Bafta astept vestiwinking

| ΔH a răspuns:

Omule, eu iti zic o chestie.
Stiu cum te simti, stiu ce simti, si in urma raspunsului ei vei stii ce sa faci mai departe.
La fel cum a zis si lolly, daca te iubeste, se va schimba in urma acestui mesaj, daca nu, e clar ca nu-i pasa de tine.

daca intr-adevar iubesti o persoana, si ti la ea, vrei sa fi cu ea impreuna cat mai mult timp, nu sa zici: Nici ceilalti nu vin cu iubitii, eu de ce-as veni cu tine? sau chestii de genu.

Stiu, e greu, e foarte-foarte greu sa treci de-o relatie mai ales daca este si prima... (sper ca nu te-ai culcat cu ea, ca atunci iti va fi si mai greu sa te desparti de ea).

Ideea e in felul urmator: Timpul le rezolva pe toate. Orice-ai face, nu rezolvi lucrurile la fel de bine cum le rezolva timpul.
Este greu, dar va trece.

Gandeste-te la o chestie...
Tu acum plangi, iar ea poate se distreaza, rade, zambeste... tu de ce trebuie sa fi prostul care plange dupa ea?

| DDoctorita a răspuns:

Sa fiu sincera, e bine ca i-ai zis tot ce ai pe suflet, dar:

1. Trebuia sa eu zici verde-n fata. Lucrurile zise in fata sunt mai bine luate.

2. Daca e atat de indiferenta cu tine, nu are rost sa stai dupa ea, oricat ai tine la ea... Nu, nu merita!

3. De ce sa ii oferi iubirea ta unei fete care nu o vrea, in timp ce poate alta ar da orice pentru putina atentie din partea ta? happy

| culmea a răspuns:

Nu e bine sa fii atat de sincer.

| Anonimus_6477 a răspuns:

Eu te inteleg perfect, trec si eu prin asa ceva dar nu sunt impreuna cu fata respectiva... Silviu daca nu ai trecut prin asa ceva normal ca nu poti da un sfat bun. Este foarte bine ca i-ai spus in fata tot ce ai simtit, daca iti va spune ca nu mai doreste o relatie cu tine, oricat de greu ti-ar fi incearca sa treci peste, stiu ca e usor de zis si greu de facut dar daca tu o iubesti si ea isi bate joc? Chiar crezi ca tu meriti sa suferi? Nu omule, dar sa ne gandim si pozitiv, poate doar vrea putin spatiu si pentru ea, incearca sa o tratezi si tu cu putina indiferenta si sa nu te mai implici asa mult sentimental in relatie, daca chiar te iubeste va functiona perfect si va incepe iar sa fie ca la inceput. Succes, astept vesti.