| saymoon a întrebat:

Iau anticonceptionale logest de luna trecuta, am facut 7 zile de pauza si aseara am inceput o nota tableta.
Luna trecuta, cu o singura exceptie in care pe una am luat o la intarziere de cateva ore, pe restul le-am luat bine, la ore exacte.
Nu am avut contact sexual deloc si acum vreau sa stiu cand as putea avea avand in vedere ca v-am explicat cateva detalii si ca v-am zis de perioada de pauza.
Multumesc mult. :*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acum ( fiind la a 2-a cutie de Logest ) poţi face sex cu ejaculare intravaginală, ORICÂND, fără riscul de a rămâne însărcinată ( dacă iei corect AC )!

Dacă ai început administrarea AC în prima zi de menstruaţie ( mă refer la prima folie de Logest ), atunci puteai face sex neprotejat şi luna trecută ( chiar dacă erai în prima lună de AC ).
Efectul contraceptiv a intervenit chiar din prima zi de administrare.
Doar dacă le-ai fi început în zilele 2-5 ale CM ar fi fost necesare măsuri contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule spermicide, etc. )...

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......OGEST.aspx

Toate cele bune.