| liviu42 a întrebat:

Idei false despre penis si masturbare.
Penisul nu mai creste" sau „penisul se poate dezvolta in plus daca te masturbezi"

Sunt persoane care cred ca masturbarea este un act ce pune capat dezvoltarii penisului sau ca il ajuta sa creasca mai mult decat la altii.

Erectia si ejacularea sunt fenomene ce tin de functionarea normala a penisului. Baietii au erectie inca din viata intrauterina si incep sa ejaculeze in perioada pubertatii. Uneori ejaculeaza noaptea in timpul somnului.

Nevoia de masturbare vine de regula odata cu dezvoltarea accentuata pe care o cunoaste penisul la pubertate. Masturbarea insa nu influenteaza modul in care se dezvolta penisul. Indiferent ca o practici sau nu, penisul va creste asa cum spune informatia ta genetica si sub influenta secretiei normale a hormonilor sexuali.

„Masturbarea este pacat fata de Dumnezeu"

Unii oameni (profesori, educatori, parinti) inteleg gresit sau exagereaza anumite invataturi religioase in special pe cele care tin de sexualitate. Fiinta umana este construita asa cum o stim, corpul functioneaza dupa cum este construit. Toate aparatele si organele isi au rostul lor. Masturbarea e o nevoie fiziologica normala.

Educatia religioasa rigida oferita copiilor ii face pe acestia, cand devin adulti sa nu fie in stare sa-si traiasca sexualitatea deoarece ei raman cu ideea ca aceasta e un pacat care va fi pedepsit. Foarte multi adulti, barbati si femei, se confrunta cu tulburari sexuale deoarece au avut parte de o educatie religioasa exagerata. Din acest motiv unii nici nu pot avea copii.

Masturbarea nu e un pacat ci un act normal fiziologic. Pacate sunt hotia, crima, ranirea altor persoane, abuzurile asupra altor oameni si asupra animalelor, etc.

„Daca te masturbezi prea mult ti se termina sperma"

Sperma este produsa in prostata si veziculele seminale in mod constant pe toata durata vietii incepand cu pubertatea. Spermatozoizii se formeaza continuu in testicule la fel, pana la adanci batranete. Nu are cum sa se termine. E ca secretia salivei. Sperma neejaculata este reabsorbita in organism pe traseul canalelor spermatice.

„Daca te masturbezi rar vei avea spermatozoizi mai maturi"

Cand se elimina din testicule, spermatozoizii sunt ajunsi la maturitatea necesara fertilizarii unui ovul. Nu se vor maturiza mai mult daca asteapta.

„Daca o faci des vei avea spermatozoizi mai tineri si mai vigurosi"

Aparatul reproducator este atat de bine pus la punct incat nu e nevoie sa-l antrenam. La un barbat sanatos, spermatozoizii sunt vigurosi fara sa intervenim noi in vreun fel.

„Scapi de cosuri daca te masturbezi"

Ar fi bine dar nu e asa. Masturbarea nu are cum sa influenteze formarea cosurilor. Dar acesta nu e un motiv sa nu te masturbezi daca ai chef.

„Masturbarea provoaca orbire, paralizie sau nebunie" sau „daca ma masturbez mult voi deveni obsedat sexual"

Aceste idei false sunt legate de cele care spun ca masturbarea e un pacat. In trecut preotii spuneau astfel de lucruri pentru a-si argumenta teoria religioasa. Medicina a demonstrat ca nu e nimic adevarat in asta.

Exista unele afectiuni psihiatrice in care bolnavii se masturbeaza toata ziua, aproape fara intrerupere si isi expun organele genitale in public. Aceste manifestari sunt insotite si de altele cum ar fi delirul, lipsa de coerenta in limbaj, comportament exagerat, agresiv, lipsa de control. Dar aceste boli sunt rare si cei care sufera de ele e evident ca sunt bolnavi.

Nu e cazul sa confundam un comportament fiziologic normal cu manifestarile unor boli psihice.

Răspuns Câştigător
| Teodor555 a răspuns:

Nu stiu ce sa cred in partea religioasa... In rest multumim.
Astept Raspuns la partea religioasa, daca e sa o confirme cineva

5 răspunsuri:
| maradi3 a răspuns:

Indubitabil!laughing

| onasis1961 a răspuns:

Foarte tare! Asta era bun pentru manualul se anatomie! La capitolul aparatului de reproducere masculin!

| AdRiAn_9543 a răspuns:

Nici nu stiam de-astea laughing!

Criminal frate, bine ca ai pus-o big grin

| Dranzell a răspuns:

Frate, eu din cate am auzit ca masturbarea duce la orbire, nebunie etc, nu se refera la persoana ta, adica ca faci tu masturbatie si chiorasti, se refera ca daca ai copii vreodata, ei vor suferi, se vor naste cu diferite boli etc. Du-te la spovedit si intreaba preotul sa vezi ce-ti spune. Si scrie si intr'o carte(nu mai stiu cum se cheama, poti intreba un preot) care se refera la toate consecintele daca faci masturbare mai ales in timpul unui Post.

| thecreep a răspuns:

Dranzell, tu cred ca esti foarte implicat in viata ta religioasa, cred ca mergi la biserica de 3-4 ori pe saptamana. Si cu masturbarea pe timp de post ce legatura are? stie organismul tau ca e post? cine lasa femeia insarcinata Dumnezeu sau Eu?