gbrltdr
| gbrltdr a întrebat:

In ce consta puterea dragostei?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Raspunsul la aceasta intrebare e foarte usor de dat si foarte greu totodata.Foarte usor fiindca exista atatea sabloane cum niciun alt raspuns n-a pricinuit, dificil fiindca e greu sa le eviti si risti sa spui aceleasi lucruri la infinit.Pentru mine e importanta intrebarea pentru ca imi da prilejul sa ma gandesc :cand oare mi-a dat mie putere dragostea.Si iata cateva momente in care am biruit fiindca dragostea mi-a dat putere:
-dragostea mi-a dat putere sa-l iert pe barbatul meu cand, intr-o gara fiind amandoi, s-a apropiat de el o tanara zambitoare, el m-a prezentat si fetei i=a inghetat zaambetul pe buze, mrmurand:"Nu mi-ai spus ca esti insurat!"
-dragostea mi-a dat putere sa merg pe jos 15 km safiu langa copilul meu ce se imbolnavise in lipsa mea si fusese dus la spital
-dragostea mi-a dat puterea sa-l tin, cu ochii inecati in lacrimi, in brate pe tatal meu care se stingea soptindu-mi:"De-acum ma duc pe cealalta lume!"
-dragostea m-a ajutat sa depasesc mila si sa aduc in ograda un catel lovit si sa capat astfel pe cel mai loial dintre prieteni...Acum privesc in urma si-mi dau seama de un paradox; dragostea m-a facut mai puternica tocmai prin sfasietoarea durere pe care mi-a provocat-o...Desigur ca altora altfel li s-a relevat puterea dragostei. e explicabil...doar suntem unici. Oricum multumesc lui gbritdr ca mi-a prilejuit, prin intrebarea ei, o scrutare fugitiva asupra proprie-mi vieti...Merci beaucoup.

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In daruire, devotament, sacrificiu, lupta pentru a o salva, in faptul ca te innobileaza, iti da o stralucire aparte in privire, ca simti ca toata lumea e a ta, simti ca poti fi generos, intelegator, si iertator, ca poti lasa de la tine, ca langa jumatatea ta te simti puternica, ocrotita si iubita, Unica, de neinlocuit, si multe, multe, altele... Sa fii mereu Iubita, indragostita, si as ti se raspunda la fel!

| psiholoaga a răspuns:

Personal ma sperii cand vad cate persoane considera dragostea=spirit de sacrificiu si lupta. Dragostea este ceva ce exista, noi suntem doar niste potire fara fund prin care curge uneori. Nu noi o facem-nu ar fi dragut sa avem puterea de a crea dragoste? -ea exista deja in univers. Iti recomand kahlil gibran-despre dragoste si casatorie. Gasesti din scrierile sale pe net. Doi oameni indragostiti formeaza un cuplu, un dans superb si armonios, dar raman individuali, nu se contopesc si nu se identifica unul cu celalalt.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Dragostea iarta totul, crede totul, nadajduieste totul. A iubi, inseamna a nu te resemna, caci te resemna, inseamna a renunta la lupta!

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

In iertare!

assiris
| assiris a răspuns:

Un proverb spune: Nu-i pune Doamne omului in spate cit poate duce! In asta consta. Te face supraom in multe situatii in care te crezi un banal soricel.

| DenissaDeea a răspuns:

In respect, intelegere, daruire, devotament, iertare!

| otypa a răspuns:

In iubire, intelegere si respect

| Delia 75 a răspuns:

Dintotdeauna oamenii au vazut in dragoste mijlocul, puterea de a schimba destine, de a le transforma viata, de a face ca lucrurile sa fie si sa mearga mai bine. De ce cred oamenii ca dragostea ii poate salva? Pentru ca stiu ca arunci cand iubesc sunt mai buni, mai generosi, mai toleranti. Iar asta se intampla pentru ca dragostea insasi este o stare de bine, inseamna armonie, libertate, bucurie, este o recompensa fara pret pentru cel care stie sa i se dedice si s-o pretuiasca.Atunci cand e gasita, ea, dragostea, e mereu surprinzatoare si reconfortanta, e mereu o bucurie pe care nimic nu o poate egala!
Dragostea inseamna mister, armonie, viata. Dragostea face sa se intample lucruri nemaipomenite, este combustibilul afectiv cel mai eficient al oricarei fiinite umane.
Dragostea face parte din viata de zi cu zi a fiecaruia dintre noi si se manifesta in felurite forme.
Dragostea da sens vietii, te face sa simti ca existi, ca traiesti. Dragostea este sentimentul de referinta in existenta unui om: totul se raporteaza in viata prin prisma dragostei.
Atunci cand este impartasita, dragostea e sinonima cu fericirea, iar aceasta e mereu conditionata de persoana iubita. Un om fericit in dragoste este un om multumit.
A-ti imagina viata fara dragoste este ca si a-ti imagina Venetia fara gondola sau vara fara soare! Aici sta frumusetea dragostei: in faptul ca ea aduce sarea si piperul vietii, te inalta si te coboara, te face sa exulti sau sa suferi.
Mesajul unic al dragostei ar suna cam asa: Nu va temeti sa iubiti, nu va temeti sa fiti iubiti!
Dragostea e unul dintre lucrurile pretioase pentru care merita sa traiesti si sa lupti, pentru ca ea e capabila sa-ti dea incredere: daruind si primind!
Lasati dragostea, iubirea sa curga, sa zboare, sa fie libera! Bucurati-va de dragoste, oferiti-va libertatea sa o savurati, sa o traiti intens! N-o incorsetati, dati-i libertatea sa respire si respirati si dvs. odata cu ea! Nimic mai reconfortant!
Nu obositi in a-l intelege pe celalalt! Ganditi-va la partener si incercati sa-l intelegeti. Respectati-i nevoile si opiniile, oferiti-i circumstante atenuante, incercati sa va intrebati ce-l determina sa actioneze sau sa se comporte intr-un fel, fara sa renuntati la drepturile dvs., la ceea ce vi se cuvine. Tineti la ceea ce trebuie sa primiti, dar nu ramaneti doar aici; peisajul e incomplet daca nu te uiti in ambele directii! Sa fim capabili sa trecem peste neintelegeri, sa ne recunoastem limitele sau eventualele greseli! Dragostea e pretioasa si din acest punct de vedere, pentru ca te invata sa oferi intelegere, sa-ti exersezi disponibilitatea de a-l intelege pe celalalt, de a sti care-i sunt visele, dorintele, nevoile si a-l ajuta in consecinta, sa le atinga. Nu e o dovada de slabiciune, dimpotriva, una de maturitate, atunci cand te opresti pentru o clipa si vrei sa privesti in sufletul partenerului tau si sa intelegi ce vrea.
Nu va temeti sa va asumati riscuri in dragoste! Nu va temeti sa va recunoasteti dragostea! Teama de esec ne face de multe ori sa pierdem oportunitati in viata. Frica de ridicol, neincrederea, reticenta de a marturisi cuiva dragostea sunt la fel de dureroase ca si esecurile pe care vrem sa le evitam!
Nimanui nu-i place sa fie respins in dragoste. E unul din cele mai dureroase sentimente acela de a fi refuzat in dragoste; te simti infrant, umilit, revoltat! Nu este insa sfarsitul lumii! Este doar o experienta de viata din care invatam intotdeuna ceva. Esecul in dragoste trece, rana se cicatrizeaza si viata isi intra rapid pe fagasul obisnuit, iar atunci, cand iti gasesti perechea potrivita, privind in urma, zambesti la gandul chinurilor prin care ai trecut si-ti spui incet, doar pentru tine: "Ce prost am fost!"

Prin dragoste invatam ce inseamna sa oferi, sa fi altruist, sa vedem lumea si prin ochii altuia. Prin dragoste invatam sa fim egoisti, in sensul ca invatam sa ne iubim si pe noi. Prin dragoste invatam sa primim, dar sa si renuntam, sa ne intelegem pe noi insine si sa-i intelegem pe ceilalti, sa deschidem ochii la ce se intampla in jurul nostru.

Si, pana la urma, adevarul e ca numai dragostea ne da masura noastra ca oameni, ne face sa traim bucuria vietii si ne ajuta cu adevarat sa fim, sa traim, sa speram…

| gabriel_7188 a răspuns:

Puterea dragostei consta in a iubi neconditionat fara a astepta nimic in schimb.

| danonino girl a răspuns:

In daruire...blandete,gingasie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consta in a iubi cu adevarat persoana de langa tine, chiar daca acea persoana nu te iubeste si uibeste pe altcineva.

| getutza a răspuns:

happy "O minge la fileu..."
Dragostea muta muntii din loc - metaforic vorbind. Dragostea iti furnizeaza energia necesara pentru a lupta si a construi o relatie alaturi de persoana iubita... face partenerii sa treaca prin foc... Ideal sa fie sincera de ambele parti. Sa te simti apreciata, respectata, iubita, adorata, divinizata, speciala, perfecta... exact asa cum esti tu (si doar stii...nu exista perfectiune...si doar iti stii defecteletongue) si incet, incet sa inveti sa iubesti si tu cu aceeasi intensitate. Partenerii sa pluteasca in acelasi gand, sa impartaseasca acelasi vis si aceeasi traire... Sa fie un intreg perfect...cu o lume -perfecta- in jur... Sa nu iti trebuiasca mancare, apa... absolut nimic si sa fii fericit... Numai ea, DRAGOSTEA are puteri nebanuite in fiecare din noi...

| ZuZu_9651 a răspuns:

In putearea de a fi alaturi de cel ibit...de al intelege... ajuta si mai ales ierta...