| anonim_4396 a întrebat:

Inima sau creierul?
1. Dacă inima spune da și creierul nu, ce e de făcut?
2. În general de cine e mai bine să asculți?
Nu aștept răspunsuri gen:"inima pompează sângele".

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi cazul ca de fiecare data prima data ''sa asculti'' si pe urma ''sa faci'' insa numai ceea ce iti este transmis... de ratiune. Capul il ai ca sa si gandesti cu ceea ce este in el (daca nu-i gol laughing ), deci nu doar cu unicul scop de a impiedica apa de ploaie sa-ti intre in gat atunci cand ploua. rolling on the floor Sanatate!

| relian a răspuns:

Inima pompeaza sangele dar creierul spune cum laughing ori cat de repede,iar chestia asta iti da acea senzatie laughing in care spui ca simti,sentimente,dar tot in cap sunt si alea,tu simti la inima de fapt altceva,adica celasi simt ca si cel de primejdie,la fel se intampla si in cazul ala.
Deci inima nu spune nimic,capu spune tot.E ca si cum ai de ales,ai mai multe varainte, mai multe posibilitati, deci cine alege? Sa nu spui ca alegi cu inima laughing
Deci o sa asculti tot de cap dar vei alege drumul pe care nul poti refuza, ceva te impinge sa alegi, adica chimicalele din capul tau, care e mai abundent ala va avea castig de cauza.Deci as spune ca nu tie de tine, nu tine de noi, alegem ceva ce deja este ales laughing doara ca nu stim noi, si ne facem ca nu stim ce sa alegem happy este o alegere inconstienta as zice.

| Plato a răspuns:

Creierul trebuie sa aiba intotdeauna ultimul cuvant! Mai presus de toate, omul e fiinta rationala.

| Endoryus a răspuns:

Inima chiar are singura functie de a popa sange. La nimic altceva nu mai e buna. TI-am raspuns.

| Irinel15123532 a răspuns:

Pe plan fizic, ambele sunt organe fizice si nu au cuvinte si nici opinii, nici emotii. Dar inteleg ce vrei sa spui si o sa-ti raspund. Inima, sau sentimentele ne cer cateodata sa facem lucruri pe care creierul, sau ratiunea nu le aproba. Trebuie sa fii foarte atent in luarea deciziilor, de multe ori este bine sa te iei dupa ratiune si sa asculti creierul, dar din nou, de multe ori este bine sa te iei dupa sentimente, dupa inima, de aceea trebuie o balanta intre cele doua, nici una nu trebuie sa domine pe alta si nu este bine ca una dintre ele sa aiba ultimul cuvant si control suprem. Eu fiind crestin, inainte de a lua o decizie ma rog Lui Dumnezeu si ca prin minune, El imi arata urmatoarea mutare, fie ca imi spune prin alta persoana, fie prin intermediul bibliei atunci cand o citesc, El este o busola pentru viata mea, o busola precisa care nu are niciodata erori, bineinteles ca nu am ascultat mereu de Domnul si asta a avut consecinte, atunci cand ma indepartez de directia pe care mi-o indica El, ma indrept cu pasi repezi spre esec, pentru ca noi suntem usor de momit si pacalit, suntem creduli si nu avem intelepciuni absoluta, uneori Dumnezeu mi-a cerut sa fac lucruri pe care ratiunea nu le aproba, dar nu am regretat niciodata, pentru ca El luceaza toate lucrurile spre binele meu, si cele bune si cele rele. Dumnezeu te asteapta cu bratele larg deschise sa te intorci la El iti vrea binele, tu poti fi fiul/fiica Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=780s
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=1257s
https://www.youtube.com/watch?v=nI29x5dKYOM&t=2147s

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Inima sau creierul"
Parca inima ar fi o entitate absoluta.Creier,normal.Ratiunea bate emotiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te folosesti de creier sa schimbi ce vrea inima.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Daca inima spune nu, probabil o sa mori in curand. In scurt timp se ia si creierul dupa inima si spune si el nu.

| Treaem24 a răspuns:

Asculți inima

| Liro a răspuns:

Creierul este principalul organ sexual al omului.