| Salu134 a întrebat:

Întârzie menstruația cu 6 zile, am avut o lună de stres, depresivă, am avut dureri de sâni mai înainte, dar acum au apărut din nou, am dureri abdominale, grețuri, ieri dureri de cap. Ar putea fi sarcina?

3 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Daca ai avut relatii sexuale neprotejate in urma cu 2-3 saptamani, da, ar putea fi un bebe.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este NU. Fiindca o intarziere a menstruatiei de doar 6 zile in cazul in care s-ar fi format si s-ar fi implantat sarcina in uter ar reprezenta o sarcina cu varsta de 3 saptamani, si din acest motiv este IMPOSIBIL sa apara simptome se sarcina deoarece ar fi mult prea devreme. Simptomele de sarcina care sa fie intr-adevar reale, adevarate pot sa inceapa sa apara doar dupa ce sarcina are varsta de 6-7 saptamani. Se poate aprecia ca cel mai probabil semnele si starile prezente/existente, reprezinta simptome premenstruale care anunta pornirea menstruatiei in zilele imediat urmatoare. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai facut sex neprotejat in perioada fertila, da, poate fii sarcina.