| Cristina788 a întrebat:

La cât timp după contactul sexual pot face un test de sarcină? Am citit pe internet că il pot efectua la două săptămâni de la data concepției. E adevarat?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care testul de sarcina este efectuat dupa ce a trecut doar 14 zile (2 saptamani) gradul acuratetii si a corectitudinii rezultatului obtinut poate fi de cel mult 40-50%.
Pentru a obtine un rezultat care sa fie valid, valabil si probabil si corect in proportie de peste 98-99% se face in a 22-a zi de dupa OVULATIE, adica in a 8-a zi de ''intarziere'' a menstruatiei.
Pentru a obtine un rezultat care sa fie valid, valabil si GARANTAT corect in proportie de 100% testarea se face in a 28-a zi de dupa OVULATIE, adica in a 14-a zi de ''intarziere'' a menstruatiei.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 21 zile de la ultimul.act sexual.

| DeeDee817 a răspuns:

Îl poți face și după 7 zile. Acum depinde și de fiecare organism in parte.

| Dianaforlove a răspuns:

Dupa cateva zile de la intarzierea menstruatiei! Eu am facut mai devreme si a iesit fals -negativ!