| wolder a întrebat:

La testul Papanicolau ies si bolile cu transmitere sexuala sau doar infectiile?
Ce analize trebuie sa mai fac sa stiu sigur ce BTS am contactat?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul Papanicoalou identifica leziunile precanceroase si canceroase de col uterin si foarte putine infectii (Trichomonas, Gardnerella, uneori Candida si Gonococul). In plus, trebuie sa faci un test de secretie, teste pentru sifilis (VDRL si TPHA), iar la 6 luni de la contactul sexual, fenotipare HPV, test HIV, virus hepatititc B si C

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ies nici BTS nici infectiile, Papanicolau este un test de depistare a cancerului. Vrei teste pentru TBS iti faci teste de sange

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Numai prin teste de sange se identifica.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat