| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Menstruatie in sarcina?
Mit sau adevăr. Din punct de vedere medical menstruatia nu se mai poate instala in sarcina. Insa am cunostinte (femei)care au fost însărcinate si au avut o sangerare identica cu cea a menstruatie. De ce se intampla si cum putem diferenția menstruatia adevarata de cea "falsa"? In situatia in care sangerarea s-a produs identic ca la menstruatie

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acceseaza si citeste urmatorul material educational in care este precizat faptul ca : ""Aproape orice femeie a auzit despre viitoare mamici carora le-a venit ciclul peste sarcina, insa fara sa stie ca menstruatia dupa conceptie nu este decat un mit. In realitate, o graviduta poate sa sangereze intr-o maniera similara menstrei, din alte cauze adiacente.""
https://www.copilul.ro/......a5650.html
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Normal, noi femeile nu avem menstruatie deloc daca suntem insarcinate, totusi, exista un procentaj foarte mic de femei 5-10% care au o mica sangerare in prima luna cand sunt insarcinate, fiind numita si "menstra de nidatie".
Nu este considerata menstruatie, ci mai degraba o sangerare ff usoara (cateva picaturi), care confirma sarcina.

| sofisis a răspuns:

Pai tocmai, nu are cum sa vina exact. Sunt intra-adevar menstre false. De obicei sunt rozalii sau foarte maronii si mult mai putin abundente.

| EmmaSimona1323 a răspuns:

In primul trimestru se mai intampla sa se.produca falsul ciclu, depinde de fiecare femeie unele au pe toata perioada sarcinii. Atata timp cat nu sunt sangerari abundente insotite de durere si medicul te-a vazut si a zis ca e totul bine nu ai de ce sa iti faci griji.