| anonim_4396 a întrebat:

Mereu când spun cuiva că viața e nasoală, îmi spune lucruri frumoase, cum că viața e frumoasă și că-mi voi găsi pe cineva,doar să aștept momentul potrivit. Atât de multe ori am auzit fraza asta, încât am început să mă întreb dacă nu cumva eu am o problemă. Stările mele de tristețe alernează cu cele de bucurie. Evident, cele din urmă trec la fel de repede pe cât au venit, făcându-mă să mă întreb dacă nu cumva totul a fost doar în capul meu. Ador să mă pierd în cărți, să mă implic cu totul pentru a uita de viața monotonă și plictisitoare. Și chiar merge până când realitatea mă izbește din plin. Încerc să-mi ocup timpul, găsind metode să mă distrez singură. În fiecare zi la înnot fac ture de bazin până ce plămânii îmi protestează. Apoi mă uit în jurul meu și mă scufund, lăsând apa să mă înghită, iar senzația de vid să pună stăpânire pe mine. Ador să mă trezezc dimineața devreme, să mă uit la răsăritul soarelui, să captez orice rază. Aș sta ore întregi privind frumusețea peisajului. Iubesc toamna mai mult ca oricând. Mă plimb prin pădure, zâmbesc văzând frunzele galbene odihnindu-se pe pământul rece. Cel mai grav sunet e cel silențios. Liniștea mormântală din jur și sunetul propriei respirații. Zâmbesc mereu când plouă, râd când văd lumea cum fuge adăpostindu-se de apa rece care cade din cerul negru. Doamne, atât de mult ador ploaia care lovește pământul mai repede decât inima mea. Întotdeuna mă gândesc la acel sărul din ploaie, care nu l-am avut niciodată, deși aș vrea nespus de mult. Nu cred în băiat potrivit. Fetele spun astea pentru că sunt prea îndrăgostite pentru a vedea realitatea. Mintea lor e irațională în acele momente, dar când se despart. doar atunci realizează că nu e așa. Cel mai mult iubesc să scriu. Iubesc să-mi amplific toate sentimentele, să schimb lumea. Să-mi creez propria lume. Ador să scriu pe wattpad și mă simt euforică când văd că lumea îmi citește cartea. Sunt înconjurată de atât de multe persoane false. nu am pe prieteni care să fie acolo la fiecare concurs de șah. nu am pe nimeni care să fie acolo când am eu nevoie. Iar în ciuda a tuturor acestor lucruri, eu îi iubesc necondiționat pe oamenii din jurul meu. Am nevoie de cineva care să mă țină în brațe și să fie acolo de câte ori am nevoie, de cineva care e capabil să mă iubească la fel de mult pe cât aș fii dispusă eu. Lumea îmi spune că sunt frumoasă și drăguță, dar dacă ei au dreptate, de ce sunt atât de singură? Mă tot gândesc că poate ce e al meu e pus deoparte, dar e doar o constanță reconfortantă pentru mine. Lumea e atât de plină de persoane care trăiesc fără să trăiască de fapt, care mor pe dinăuntru. Care n-au pe nimeni. Iar ceilalți care au marea șansă, dau cu piciorul în ea.

Răspuns Câştigător
| Purec a răspuns:

Foarte interesant, asta este sigur. Viata nu este nici ciudata, nici trista, nici frumoasa. Cred ca de fapt este asa cum o construim noi. Esti visatoare, inteligenta si speciala. Am citit cu mare atentie tot ce ai scris. sti foarte matura si inteligenta. Pentru o clipa am crezut ca ai o varsta de 25+, dar daca am privit mai atent mi-am dat seama ( cu greu ) ca probabil esti ceva mai tanara. Cineva mi-a spus odata, ca tristetea este direct proportional cu inteligenta. Cu cat esti mai intelligent/a cu atat realizezi mai mult cat de anosta si ciudata este viata. Faptul ca esti inconjurata de oameni falsi, nu este o problema, majoritatea dintre noi suntem falsi, ipocriti, etc. Am observant cu bucurie ca nu ai numit neaparat aceea persoana de care ai nevoie ca fiind un "iubit", imi place felul intens in care simti si traiesti lucrurile. M-am regasit in ceea ce ai scris, si am zambit ( nu o fac des) la gandul ca exista o asemenea persoana precum esti tu. Nu o sa iti zic ca ceilalti, ca exista o persoana acolo si pentru tine, pentru simplu motiv ca nu cred in astfel de chestii. Esti o fire prea sensibila, prea optimsita si prea frumoasa, usor de atins de murdaria din jur. Personal cred ca esti singura pentru felul in care ii privesti pe ceilalti, pentru ca vezi lucrurile dintr-o perspectiva prin care nu iti gasesti linistea. Pur si simplu oamenii din jur nu se ridica la asteptarile pe care le ai tu de la ei. Lumea nu prea stie ce este aia iubire neconditionata. Am fost ca tine, eram macinat de faptul ca lumea calca pe cadavre sa le fie lor bine, ca sunt lipsiti de onoare si de bun simt. Nu m-am schimbat, inca sufar de pe urma lucrurilor de acest gen, dar ntr-un fel, am reusit sa accept lumea din jurul meu fix asa cum e.

Din pacate nu cred ca exista un sfat care sa il primesti si sa incepi sa te simti mai bine. Totusi, eu cand ma simteam cum te simti tu acum, fix aceeasi stare, nu am avut sansa sa pun o intrebare aici. Poate, desi iti pare imposibil, vei gasi aici un raspuns care sa iti dea impulsul de a strange din dinti si a merge mai departe. Poti sa te adaptezi la lumea din jur, sau sa mergi pe calea ta pana la capat. Eu unul am ales sa ma adaptez, si desi inca sufar, incerc pe zi ce trece sa tin capul sus si sa ma obisnuiesc. Daca ar fi insa sa pot schimba asta, as alege sa raman eu, acel baiat ciudat si fara prieteni...

"Se spune ca e nevoie de curaj pentru a muri
Eu spun ca trebuie curaj pentru a trai
Si sti ca toti oameni mor dar nu toti oamenii traiesc
E greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test"

Ps: Poate imi acorzi onoarea sa joci si cu mine o partida de sah, sunt curios sa vad care mai imi este nivelul, dupa ce am renuntat la acest sport

ps2: as vrea sa citesc si ceea ce scrii, o sa te caut sa vad, chiar o sa imi faca placere

40 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In viata nu orice om are pe cineva cu care sa traiasca pana cand unul din ei moare, poate ajungi ca mine cu multi bani si singuratatea care iti este cel mai bun aliat pe lumea asta. M-am adaptat situatiei si nu o duc rau, trebuie sa te adaptezi situatiei mai ales ca femeie risti sa fi abuzata de un ticalos batuta, amenintata ca asa e pe la noi mai cu risc si probleme. Un tip serios poate e gras sau urat si foarte slab care te trateaza bine in rest slabe sanse.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

În primul rând, e o postare din 2014.

În altă ordine de idei, ce legătură are ultima frază cu mesajul în sine?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai observat ca multi tipi care arata bine si au relatii de ani de zile au partenere urate? Si invers alea frumoase cu urati. Nu vezi niciodata 2 oameni care arata bine impreuna sa reziste o viata intreaga

| DeathOfDreams a răspuns (pentru mgtow):

Și cine decide cine-i frumos sau urât? laughing
Asta e o mentalitate imatură și foarte subiectivă.

Și oricum, ca și fapt divers, aș prefera oricând extremitățile împreună dacă asta ar însemna că în societate nu vor mai fi atât de multe relații aiurea și false.

| mgtow a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Cine decide, society lasa ca e bine cum ai perspectiva vietii

| Miauti a răspuns:

Si tu esti una dintre acele persoane false!

| anonim_4396 explică (pentru Miauti):

Si pe ce principiu sunt falsa?

Răspuns utilizator avertizat
| NameHarris a răspuns:

Se vede ca citesti cartilaughing lasa cartile deoparte si intra in viata reala happy

| anonim_4396 explică (pentru NameHarris):

Don't judge a book by the cover happy. Doar pentru ca am scris "artistic" nu inseamna ca stau toata ziua citind carti apoi orice problema minora sa o transform in ceva major, si sa ma trezezc sa scriu pe TPU. Am probleme, that's all. Doar mi le-am exprimat ~intr-un mod artistic~. Pana la urma, site-ul e toti pentru unul, nu?

| NameHarris a răspuns (pentru anonim_4396):

Dawinking

| cristi62 a răspuns:

Foarte interesant ce ai spus, chiar ma intreb cum de o fata ca tine nu isi gaseste sufletul pereche. Sunt aproape convins ca il vei gasi pe "baiatul visurilor" cat de curand.
Esti foarte inteligenta, asta te face si frumoasa! Sa nu iti mai faci griji, este o problema mica care se va rezolva in putin timp.
Daca nu te superi, cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru cristi62):

Mulțumesc pentru tot ce ai scris! Apreciez mult!
Și... am 15 ani.

| cristi62 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce, a fost placerea mea sa-ti citesc "micul jurnal".
Multi inainte!

| anonim_4396 explică (pentru cristi62):

Mulțumesc happy
Tu? Câți ani?

| cristi62 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot 15 happy

| anonim_4396 explică (pentru cristi62):

Mulți înainte și ție! ^^

| cristi62 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ELO ai? Ai la clasic sau la rapid?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

ELO? Adică?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis ca faci sah, deci trebuia sa stii ce inseamna.

Ratingul de la federatie, castigat dupa concursuri oficiale.

Iar la clasic ai 1:30 ore pe ceas / partida si la rapid 15 minute / ceas in general, cu increment.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

N-am participat la genul acela de concursuri. In fiecare an se organiza concurs pe oras, pe categorii de clase. Avand in vedere ca eram la categoria claselor 5-8, cred ca, compenseaza faptul ca nu e pe cronometru. In cazul in care toti terminau partida si mai era putin timp pana la urmatorea runda, iti punea un ceas. 5 minute de fiecare. N-am de unde sa stiu de "ELO".

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, deci nu ai facut sah la nivel inalt.

ok

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Așa e. Pe viitor. tot ce-i posibil. Tu? Ai participat la concursuri?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, acum o sa intru pe lista ELO la rapid, dupa urmatoarea participare la un concurs omologat FIDE.

Si ca obiectiv am sa-mi iau certificarea de maestru national.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Wow, bravo! Succes.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi.

| sirD a răspuns:

Nu am rabdare sa citesc tot. Sorry. Invatati sa seduceti, de ce va asteptat sa ca cada in brate cineva visat?

| anonim_4396 explică (pentru sirD):

Ce legătură are ce ai scris tu cu ce-am scris eu?

| Catacata7799 a răspuns:

Exact asta simt si eu, asa m-am simtit toata vara...Credeam ca nimeni nu ma poate intelege. Vrei sa vorbim?

| Catacata7799 a răspuns:

Mi-ar place sa schimb niste pareri cu tine, pari foarte interesanta.

| a9r4 a răspuns:

Salut

Din cele scrise de tine mai sus se observa ca esti o fire romantica, o persoana care iubeste natura si tot ce tine de ea. Stiu sentimentul prin care treci, mi se spunea si mie sa imi gasesc alte activitati cu care sa imi ocup timpul liber pentru a nu ma mai gandi la ceea ce ma framanta (asta e cam greu de realizat pentru ca la un moment dat reapare din nou si din nou acel gand...nu poti avea activitate non stop).

Dupa parerea mea (vad ca si a ta) nu exista o persoana potrivita pentru ca nimeni nu e perfect, totul tine de ceea ce ne impunem noi de fapt. Bineinteles, avem fiecare niste criterii cand cautam acea persoana, dar in principiu ar trebui sa fie decat cele foarte importante, daca ne legam de orice lucru minor care nu ne place s-ar putea sa nu o gasim niciodata...plus de asta, persoanele se mai si schimba, in special daca e vorba de iubire, iar pe parcurs poate deveni chiar acea persoana potrivita.

Nu stiu daca imi permit sa iti dau sfaturi insa uneori ajuta cel mai mult sa infrunti problema/provocarea pentru ca nu poti fugi la nesfarsit de ea. Gandeste-te la variante de a iti ocupa timpul mai constructiv in raport cu aceasta ''problema'', petrece mai mult timp pe site-uri de socializare (facebook, yahoo, skype, chat-uri) si cine stie... poate vei gasi si o persoana care sa iubeasca la fel de mult natura ca tine si sa fie la fel de plin de viata (cand zic plin de viata nu ma refer la energie ci la iubirea fata de ceea ce ne inconjoara). Sansele de a il gasi sunt oricum mai mari decat facand sport (cu toate ca sportul e foarte important si el)

Mi-a placut ultima fraza, e destul de adevarat si totodata trist.

| anonim_4396 explică (pentru a9r4):

Mulțumesc mult pentru ceea ce ai scris. În majoritatea cazurilor, pe facebook de exemple, găsești o persoană din alt oraș care te înțelege mereu. E lângă tine mai mult decât o fac prietenii din jurul tău. Și asta pe mine mă face să mă simt și mai singură. Poate ar trebui să înfrunt realitatea. Problema mea e că nu pot înfrunta realitatea pentru că nu o accept, astfel îmi găsesc tot felul de activități prin care s-o evit. Pot și acum sta cu așa ziși mei prieteni. Dar sunt atât de falși, și mai bine stau singură. E complicat. Cum ai zis și tu, poate ar trebui să mă implic, într-adevăr poate voi găsi o persoană anume. Mulțumesc încă o dată! happy

| a9r4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din experienta personala, chiar daca nu e ea prea bogata pot sa confirm ca asa e. De regula gasesti persoane mai indepartate ca distanta si totusi mai apropiate sufleteste de tine (cumva este si explicabil, pe internet poti delimita prietenii, in schimb vecinii nu prea ii poti alege), insa acest lucru nu trebuie sa te faca sa te simti singura pentru ca uneori un sfat/idee/incurajare de la un prieten de departe poate conta uneori de 10 ori mai mult decat una spusa fata in fata (cu atat mai mult daca vine de la un prieten fals). Ideea e ca acest sentiment de singuratate probabil vine din dorinta de a imbratisa pe cineva de exemplu, fiecare persoana simte uneori dorinta de a simti pe cineva aproape fizic.

Nu consider ca ai avea o problema, de aceea am si pus in mesajul meu anterior cuvantul 'problemna' in ghilimele. Problemele le au acei prieteni care sunt falsi sau fac diverse lucruri negative cu intentie. Din pacate in ziua de azi se pune pret pe alte lucruri si nu mai sunt prea multe persoane ca tine...asta putem vedea atat in lumea virtuala cat si doar umbland pe strada indiferent de orasul din care facem parte.

Te inteleg, in viata multe sunt complicate insa esti o persoana inteligenta si sunt convins ca vei gasi metoda si puterea de a trece peste acestea.

| Costel93 a răspuns:

Nu pot sa cred cate lucruri am in comun cu tine.

Inot pana ce obosesc si abia mai respir, ma scufund in apa si stau pana nu am aer happy, zambesc cand lumea se adaposteste de ploaie de parca ploua cu acid toxic sau ceva, ador sa stau in ploaie. Si ar mai fii cateva chestii comune.

Nu glumesc sau spun lucruri aiurea, viata pe care o traiesti e superba, eu ma simt excelent facand aceste lucruri, si da uneori ma simt aiurea ca nu am gasit inca persoana draga si potrivita.
Sper sa o gasesc curand si tu la fel.

Have fun!

| anonim_4396 explică (pentru Costel93):

Ma faci curioasa in legatura cu viata ta similara cu a mealaughing
Multumesc mult. chiar apreciez.
Iti urez succes mai departehappy