| denyysa a întrebat:

Nu va mai place iubitul/a ca la inceput... ce faceti? cum ii dati de inteles ca nu mai vreti sa fiti impreuna? a-ti inventat vreodata motive stupide ca sa nu mai fiti cu cineva?

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu am folosit niciodata pretexte. Daca nu imi mai place, asta e viata, iubirea nu e statica, sa ramana la fel mereu. Discut cu el si vedem ce se poate face, in functie de ce simte si el si de ce simt si eu, dincolo de disparitia iubirii. Daca decidem ca cea mai buna solutie e sa ne despartim, ramanem cu lucruri frumoase din relatie, cu ce am invatat unul de la celalalt si mergem mai departe. Mi se pare aiurea ca, dupa ce ai impartit intimitatea cu o alta persoana, sa incerci sa o fraieresti la final, doar pentru ca nu esti capabil sa iti asumi responsabilitatea pentru ceea ce simti si pentru ce decizi.

| elena a răspuns:

Ii fac zile fripte, isi ia lumea-n cap si isi cauta alta partenera, pentru ca inteleg ca persoana de langa el nu i-a fost iubita, ci doar partenera. Motive de despartire nu am cautat niciodata, s-a terminat si gata.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Spatiu mare intre, nu am timp, sunt ocupata. Motive stupide? Nu.

"Uneori trebuie sa spui lucrurilor pe nume, iubesti si apoi, nu mai iubesti!" F. Beigbeder

| Mya a răspuns:

Deseori... cea mai trasnita, primului prieten, cu care am avut o rel de aproape 2 ani; i-am zis ca vreau sa stau si cu alti baieti, sa vad cum este...am fost dura si...nu stiam sa-l apreciez.Si chiar si dupa asta, la cateva luni m-am intors la el si m-a acceptat cu usurinta.
In general incercam sa fiu mai blanda, fiindca nu-mi place sa fac pe cineva sa sufere, dar scuzele gen "am nevoie de o pauza" sau "ti-e mai bine fara mine","nu cred ca ne potrivim"...nu prea tin! Altfel ii dai sperante si o mai tii in ritmul asta o perioada... cel mai bine e sa fii directa oricat ar durea:"relatia este plictisitoare","nu te iubesc", sau "sunt la un pas de a-mi face pe altcineva"! Trebuie doar sa fii convinsa ca vrei sa te desparti de el si sa nu fie doar o perioada de confuzie...

| Linda a răspuns:

Ii spui adevarul. (Tu esti de nota 8, eu de 9 50, asta e.)

auran
| auran a răspuns:

De ce sa inventezi altele decat cele reale - tinteste si trage; asa nu prelungesti agonia

| mikiscence a răspuns:

Clasicul...am observat ca nu ne potrivim...laughing

| fya a răspuns:

Nu are rost sa inventezi motive, mai bine ii spui ce simti si asa e mai corect.