| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a face un avort e nevoie si de acordul parintilor? pentru ca sunt minora...

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere legal, iti trebuie acordul scris al unui parinte.

| madagascar a răspuns:

Cum puteti trata asta ca pe o "problema" era mai bine inainte cand va tineau parinti in casa pana se gasea cineva sa va marita-ti, acum vreti la discoteca, la club, la 12 ani si dupa aia jeliti, ca vai l-am iubit, invata-ti odata pentru totdeauna ca nu trebuie sa ai incredere in nimeni, mai bine era cand va culcati cu cineva dupa casatorie ca altfel va omorau parinti, nu mai existau atatia copii nedoriti si avorturi, sunteti niste copii inconstienti care omorati alti copii, mi-e mila de sufletele voastre

| OanaG a răspuns:

Da, obligat, sau altcineva major[frate, sora]. Dar cu oricine te-ai duce, cred ca doctorul ti-ar arata usahee hee. Trebuie sa ai acordul parintilor

| Alina_9354 a răspuns:

Iti spun sigur ca fara bani multi nu poti face nimic daca nu stiu parintii! La asta trebuia sa te gandesti inainte de a face o prostie, acum incearca sa le povestesti parintilor pentru ca alta cale nu ai!

| darrio2007 a răspuns:

Normal ca trebuie acordul lor.Banuiesc ca ei nu stiu problema ta.Nu?

| danutsik a răspuns:

Teorectic toti spun ca DA trebuie ***
de unde nene minciuni
ia du. te tu la un doctor baga. i in buzunar bani pentru avort sa vezi cum ti. l face imediatwinking

| lifeistough a răspuns:

Unde a ajuns lumea daca nu va mai puteti tine hormonii in frau; un copil e cel mai frumos lucru pe pamant; cunosc pe una are 21 de ani si nu mai poate face copii de la cate avorturi are la activ pacat de ea asa ca continuati sa faceti sex fara prezervativ!

| mariomario a răspuns:

Sigur ca ai nevoie de acordul lor nici un doctor nu risca fara acordul parintilor tai

| Okia a răspuns:

Asa ar trebui cu acordul parintziilor dar depinde de doctor cunosc cazuri cand nu a fost nevoie de niciun acord, a fost platit bine si si-a facut trebaoh go on Romania ce sa ceri...

| leuxxx a răspuns:

Daca ai bani nu dar risti cu viata asa ca ai grija!

| danluvug a răspuns:

Inainte sa faci avort e bine sa te informezi ce presupune cu Adevarat aceasta procedura de avort. Clinicile de planificare familiala sau spitalele, clinicile unde se face avortul iti spun ca: "asta e singura solutie, ca avortul e solutia cea imi buna", realitatea este ca avortul NU este solutia, pot aparea complicatii de al steriliatte pana la deces. Daca nu se ajunge la afectarea fizica a corpului femeia care face avort este afectata in cateva luni sau chiar duap 5, 10, 15 ani de Sindromul Post-Avort, sindrom care se manifesta prin depresii, nevroze, cosmaruri departarea de familie, de cei dragi pana la ganduri de sinucidere, shizofrenie. Mai jos ai linkuri cu conferintele doctorilor de specialitate din Romania si din strainatate, dar si marturiiel femeilor care au facut avort, cum se face un avort si ce urmari sunt (dar si alte informatii utile):

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

- Anticonceptionale, contraceptive sau avortive, contragestive? http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- Prezervativul te apara de bolile cu transmitere sexuala? Este prezervativul sigur sau este o pacaleala, o "ruleta ruseasca"?
http://www.adevaruldespreavort.ro/......al-hpv-etc

Perspectiva crestina:
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Informeaza-te nu te lasa manipulata, afli adevarul despre avort in linkurile de mai sus dar si alte informatii utile pe: http://www.AdevarulDespreAvort.ro

Numai bine.

PS: Orice s-ar fi intamplat de cand ai dat mesajul si pana acum daca-l citesti trebuie sa stii ca sunt asociatii Pro-Vita care ajuta fetele, femeile care sunt in criza de sarcina sa nu ajunga la avort(le ajuta sa nasca, copilul se poate da la infiat. De ce sa iei asupra ta pacatul pruncuciderii, al avortului?), sau le ajuta si post-avort moral, psihologic si dupa caz chiar financiar o astfel de asociatie este: Asociatia "PRO-VITA pentru nascuti si nenascuti" vezi filialele din tara sau siteul filialei din Bucuresti http://www.ProVitaBucuresti.ro

| Nicole29 a răspuns:

Iti trebuie acordul unui parinte, sau a unei persoane majore din familie care sa semneze ca e constienta de eventualele riscuri care pot aparea si ca-si asuma raspunderea.
altfel nici un doctor nu se va atinge de tine.
imi pare rau pentru tine.
Poate daca vorbesti cu mama ta te va ajuta, doar nu te va lasa sa-ti distrugi viitorul fiind si tu un copil.Cu toate ca un avort nu e asa usor cum crezi, nu e ca o pereche de blugi pe care nu-i mai vrei... te va marca pshisic... e o viata acolo in tine
Trebuia sa te gandesti bine inainte de a face sex cu cineva la ce riscuri te expui, existau prezervativul sau chiar anticonceptionale pe care le poti cumpara foarte usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti zic sa nu faci nici un avort. nu copilul este piedica ta. poate ca acum iti pare ceva grav ceva ce nu poti rezolva. dar poti sa nasti si sa-l dai spre adoptie am auzit ca sunt spitale in care poti naste in anonimat.nu este nevoie sa omori un suflet.incearca sa fii tare. eu am facut 2 si acum ai visez noaptea ramai cu acest cosmar toata viata.cand ai sa vezi un copil pe strada ai sa te gindesti mereu la al tau, oare al meu cum era cu cine semana?