| catthshshshs a întrebat:

Pentru cei care sunt implicati intr-o relatie: puteti afirma ca aveti o relatie perfecta in care nu au fost niciodata certuri sau neintelegeri? Cati dintre voi aveti o relatie perfecta?

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu există relaţie perfectă.
Dar da, am o relaţie foarte bună din moment ce în aproape un an nu m-am certat niciodată cu ea şi am avut doar foarte mici neînţelegeri asupra cărora schimbul de replici n-a durat mai mult de 3 minute.
Am o relaţie minunată dar şi eu şi ea înţelegem că suntem oameni şi avem capriciile noastre! Fundamentarea pe respect reciproc ne-ajută mult!
Salut!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Pana de curand nu ne certaseram niciodata in atatea lunihee hee, dar trebuia sa ne vina randul candva!
Sti, sunt bune si certurile, asa iti dai seama cat da celalalt pentru relatie, cat te respecta, cat te iubeste, cat iarta!

Te certi la piata cand negociezi un pret, d'apoi cand in joc nu e buzunarul ci chiar sufletul tau si bunastarea lui!

In relatia mea apar certuri pentru ca suntem amandoi foarte orgoliosi, diferiti!

Secretul e sa treci peste orice ar fi!

| Alisa a răspuns:

Relatia perfecta nu exista, si sincera sa fiu chiar daca ar exista tot nu as vrea sa am o relatie perfecta, nu as putea simti toate emotiile unei adevarate relatii. AM o relatie de 10 luni si un pic, e primul meu prieten. Certuri intre noi nu au existat, doar cateva mici neintelegeri, dar le-am rezolvat comunicand, vorbind deschis unul cu altul, i-am spus intotdeauna ce am pe suflet si el la fel, fara sa ne scoatem ochii unul altuia, fara sa tipam, sa ne jignim sau sa ne reprosam ceva. SI certuri am fi putut avea, mai ales ca mama mea l-a jignit cum a putut ea mai rau si a facut orice ca sa ne desparta. SI el putea sa ma lase pe mine si sa mearga foarte bine la alta in felul in care il ameninta mama. Dar nu a facut asta, ci din contra, mi-a aratat de fiecare data ca ma iubeste fiind alaturi de mine si luptand impreuna pentru tot ceea ce simtim unul pentru altul.
Numai bine!

| foxi a răspuns:

Perfect.nu exista! Insa aproape perfecta eu am!

mariana
| mariana a răspuns:

Catty89, nu trebuie sa confunzi iubirea cu relatia perfecta pentru ca, acest lucru te-ar putea deruta.
Oamenii nu sunt perfecti ci, doar perfectibili si atunci si relatiile pot fi tot la fel.
Intr-o relatie buna, echilibrata cand sunt eu necajita, partenerul meu trebuie sa ma inteleaga si sa ma sprijine, la fel si cand apar si unele boli si eu am datoria sa fac la fel si atunci suntem, cand protejati, cand protectori si balanta va inclina intodeauna, acolo unde este mai mare nevoie de echilibru.
Eu am o relatie de foarte multi ani, am 2 copii si ne intelegem unul pe altul, ne iubim si ne sprijinim, atunci cand este nevoie, unul pe altul.
Cred ca certurile sunt distructive pentru ca, atunci cand esti nervos, de regula, spui si lucruri ce nu ar trebui spuse si chiar daca ulerior aceste iesiri ti se iarta, din pacate, nu se uita si ele macina sufletul celui lezat.
Respectul, comunicarea si prietenia intre cei doi parteneri, sunt elementele cheie, pe langa iubirea, care trebuie sa lege un cuplu.
Pasiunea, focul parjolitor al dragostei, ce se manifesta la inceput, se atenuiaza si in locul lui ramane caldura sentimentului de iubire, daca aceasta relatie nu a pornit doar de la o atractie carnala.
Eu iti doresc sa ai parte de o dragoste impartasita si sa ai disponibilitatea de a asculta si a-l intelege pe alesul tau, iar el, la randul lui, de a face la fel pentru tine.
Ganduri bune si multa sanatate.

| Paula007 a răspuns:

Doar pentru ca intr-o relatie nu exista certuri, asta nu inseamna ca relatia e perfecta.
doar pentru ca o relatie e plina de certuri, nu inseamna ca e ceva normal.

ideea sa gasesti un echilibru.

dupa fiecare cearta, sa ai puterea si sa renunti la orgoliu ( amandoi );

sa fie capabili sa se regaseasca indiferent de conflictwinking

| marrr a răspuns:

Dupa cum se stie, perfectul nu exista. Perfect inseamna sa iei toate lucrurile bune si rele si sa le accepti asa cum sunt. O relatie perfecta, din punctul meu de vedere, inseamna o relatie in care sa existe comunicare, incredere si sustinere. Fiecare relatie are urcasuri si coborasuri, iar faptul ca treceti impreuna peste anumite cumpene va motiveaza si acea relatie se poate numi perfecta.

| paramore a răspuns:

Nu exista asa ceva, pentru ca nu sntm roboti, sntm oamenihappy

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu am o relatie perfecta...

| Just a kid a răspuns:

Relatia nu are cum sa fie perfecta.este normal sa mai existe si certuri, si eu nu, nu am o relatie perfecta si normal c neam mai si certat. uneori cam des dar asta este, atata timp cat putem trece peste si nu se fac greseli majore este bine

| princess_1786 a răspuns:

Eu cred ca o fara acele mici certuri sau neintelegeri as avea o relatie monotona si nu ar fi rezistat atata timp Cum zic toti relatia perfecta nu exista aparentele inseala.

| Sin a răspuns:

Perfectiunea nu exista.
Certuri si neintelegeri au fost ca in orice cuplu. Dar au fost foarte rare, una la 3-4 ani. Cea mai serioasa cearta a durat o zi si asta a fost cand eram amandoi la inceput, adolescenti batuti in cap si orgoliosi. In rest, cum am raspuns si la cealalta intrebare, imi place sa fiu "gigi contra" de cele mai multe ori desi in sinea mea sunt de acord cu ea. Dar imi place s-o vad cum imi da replica.Are dreptul la opinie, imi e egala, nu trebuie sa fie de acord cu mine doar pentru ca ma iubeste.
Nu mi-ar placea sa stau cu o bleaga care isi urmeaza barbatul ca o oarba fara sa aiba ceva de spus si sa fie de acord cu mine tot timpul.
Iar ea stie ca imi place s-o sicanez si sa glumesc cu ea.Relatia dureaza de 15 ani si inca nu am intampinat probleme grave.

| ☣ JoHNnY ☣ a răspuns:

Yo cred ca niciunul nu are o relatie perfecta pentru ca nu pote fi totul roz tot timpul, mai exista si certuri.