| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa îmi explice cineva chestia cu preputul, la câți ani pica cum pica de ce pica?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Preputul este acea bucata de tesut, captusita pe exterior cu piele si pe interior cu o mucoasa catifelata, care acopera capul penisului. Ea nu cade niciodata. Poate fi indepartata cirurgical prin circumcizie.
Este posibil sa faci o confuzie cu frenul (sau ata). Acesta este un mic ligament conjunctiv care limiteaza intrucatva glisarea preputului (precum frenul lingual). la unii barbati este prea scurt pentru a permite decalotarea in erectie completa, asa ca la o masturbare sau un contact sexual (uneori primul) se intide si face o mica fisura care este usor dureroasa si care poate sangera putin. Unii barbati mai putin educati, care nu au informatii minime privind anatomia si fiziologia organelor lor genitale considera acest moment ca echivalentul dezvirginarii, desi nu are nici o legatura (doar la cam 25% din barbati se rupe la primul contact sexual)

| Jeonghyeo a răspuns:

Pica pentru ca Trefla

Mie mi-a cazut cam pe la 8 ani si tin minte ca m-am speriat destul de tare, dar dupa am aflat ca e normal. Iubitului meu, in schimb, i-a cazut la 14 ani. E posibil sa te doara, dar nu prea tare