| anonim_4396 a întrebat:

Polii opusi chiar se atrag? Prea multe diferente erodeaza o relatie sau o feresc de monotonie?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Polii opusi se atrag adesea, dar ideal este sa se completeze unul pe altul. In acest caz nu apare nici erodarea, nici monotonia.

12 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Asa sunt eu si prietenul meu! Avem personalitati si pareri absolut diferite. Cel putin stiu ca nu ma plictisesc langa ellaughing Desi, da, e bine si cand partile cad de acord. E bine ca perechea sa fie foarte intelegatoare si toleranta, ca in orice relatie, desigur!

| Bacemi a răspuns:

Doua persoane se pot intelege si daca sunt aproape identice si daca sunt foarte diferite. Esential este insa sa comunice, sa fie sincere si sa fie intelegatoare.

| Razvan a răspuns:

Polii opusi se atrag doar in fizica.Prea multe diferente erodeaza o relatie precum si lipsa punctelor/intereselor comune

| JeSa a răspuns:

Regis - a bine punctat, şi adaugtongue că de nu ar exista "poli opuşi", n-ar exista nici "acea" compatibilitatehappy între pers., ca un ex. intervin "scânteile"... aşadar, trebuie să fim "diverşi", pentru a nu ne plictisi.

| andalu a răspuns:

In ceea ce priveste 2 magneti da, insa figurat vorbind, nu, nu se atrag,,, sau poate doar la inceput insa in timp diferentele de caracter isi "vor spune cuvantul". pentru ca o relatie sa dureze trebuie ca cele 2 pers care "o alcatuiesc" sa aiba f multe lucruri in comun.
@justmealone experienta mea spune ca NU, nu duce la despartire, ba din contra. Uite un exemplu: amandurora le place sa mearga la teatru, ce vezi plictistor in asta? amandurora le place sa citeasca pentru ca mai apoi sa isi impartaseasca impresiile (putem generaliza la a spune ca au aceleasi pasiuni), amandurora le place sa faca un anumit sport, nu conteaza daca cele 2 sporturi nu sunt identice, conteaza ca au asemenea "deschidere" spre miscare si ca fiecare isi poate "imprumuta" activ sp a celuilalt,,, unde intervine monotonia? si sunt multe, f multe astfel de exemple. Sunt curioasa cei care au raspuns cate relatii mai lungi de 3 ani au avut?
Onutzu inca o confirmare a faptului ca esti printre utilizatorii pe care ii apreciez cel mai mult (pupicei)!

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Lipsa diferentelor intr-o relatie duce la o relatie monotona si, in scurt timp, la despartire.Prea multe diferente iar nu sunt bune, oricat ar incerca unul din parteneri sa acopere anumite astfel de diferente, nu va reusi decat sa descopere altele si viceversa. Cea mai potrivita relatie este intre doi oameni diferiti dar intelegatori, capabili sa accepte si sa respecte placerile/nevoile celuilalt.Fiecare din cei doi parteneri trebuie sa vina in completarea celuilalt, ca doar nu credem ca perechile chiar sunt doua jumatati bla bla.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

@scelerat... Da, din pacate ai dreptate, dragostea dureaza doar 3 ani.Asta e buna de tot dar si adevarata, nu o stiam pana acum sau poate voiam sa nu o stiu.Multam sincer, mi-ai dat de gandit!

| zumba zumba a răspuns:

Poli opusi se departeaza

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mai degraba cred in "polii opusi se atrag" decat "cine se aseamana se aduna" happy. chiar cred in ideea ca o relatie este mult mai frumoasa, aventuroasa, pasionala chiar, in momentul in care partenerii se completeaza reciproc. mi se pare ca ai mai mult de invatat intr-o astfel de relatie iar partenerii sunt si mai interesati unul de celalalt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea multe diferente duc la prea multe compromisuri. Iti dau un exemplu : El fumeaza, tu nu. Nu are de gand sa renunte la tigari, tu nu vrei sa te apuci de fumat, automat unul dintre voi trebuie sa faca un compromis : el sa nu mai fumeze in preajma ta, sau tu sa suporti fumul de tigara. Prea multe compromisuri duc la pierderea propriei tale identitati.
Pe de alta parte prea multe puncte in comun duc la plictiseala, la vulnerabilitate in fata unor noi tentatii. "Ce e nou e hop si eu".
Ideal ar fi ca ambii parteneri sa fie undeva intre. Niciuna dintre extreme nu este buna si de cele mai multe ori se ajunge intr-o singura directie : despartirea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de relatie si de cuplu ca si personalitate. Am prieteni care sunt impreuna desi sunt total diferiti si nu se inteleg super ok, dar si amici care nu au putut cladi o relatie pentru ca pur si simplu nu se intelegeau.Nu am trecut prin asa ceva si sincer ma bucur. happy