| Sync23232 a întrebat:

Prietena mea are ciclu regulat (28 zile) si foloseste anticonceptionale din cauza durerii din timpul menstruatiei.
Care sunt sansele ca ea sa fi ramas gravida daca s-a pus peste mine si s-a frecat cu partea intima de penisul meu dupa ce am ejaculat? Mentionez ca in acea zi nu a luat anticonceptionalele deoarece era fix seara de dinaintea ciclului, iar ciclul a venit cu 1 zi intarziere. Exista vreo sansa sa avem o sarcina nedorita? Din cate stiu perioada fertila se afla intre zilele 7 si 14. Sunt un pic panicat, de asta am pus intrebarea aici. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Femeile care folosesc pastilele AC doar in scop terapeutic, dar si cele care folosesc pastilele AC in scop contraceptiv, sunt 100% INFERTILE pe intreaga durata de 28 de zile a ciclului menstrual ideal (21 zile de administrare a pastilelor + 7 zile pauza), insa cu conditia ca administrarea celor 21 de pastile AC sa fie corecta, adica prin administrarea zilnica a 1 pastila AC mereu la aceiasi ora.
Informatia detinuta de tine : ''Din cate stiu perioada fertila se afla intre zilele 7 si 14. '' este 100% ERONATA, FALSA, GRESITA, INCORECTA. Ar fi cazul sa te informezi cat mai CORECT cel putin in privinta metodei de protectie contraceptiva oferita de pastila AC, din moment ce ai inceput sa intretii jocuri sexuale.
In concluzie totul depinde in primul rand de corectitudinea cu care au fost administrate toate cele 21 de pastilele AC de catre prietena ta. Sanatate!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Șanse zero.
Nicio șansă să devii tată cât timp ia a/c.

| Emilian65 a răspuns:

Sansele de a ramane gravida sunt minime.

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt șanse să rămână însărcinată.

| Ely1234567 a răspuns:

Nu cred ca există șansa să rămână însărcinată