| anonim_4396 a întrebat:

Prietenei mele ii inatarzie de 4-5 zile menstruația. În ultima lună a avut relații sexuale neprotejate de multe ori. De obicei nu îi întârzia mai mult de 2 zile. Băiatul nu a ejaculat. Imediat ce a venit perioada in care trebuia sa ii vina menstruația au apărut și simptomele menstruației (crampe care se simt exact ca cele menstruale; dureri de spate). În ultimele zile a luat augumentin, nurofen si linex (dupa o operație). Nu știu dacă ține de asta dar în ultimele 2 săptămâni a fost stresată și nu a mâncat. Ciclurile ei sunt 33-35 de zile și țin 5-6 zile. Ultima menstruație a fost de pe 27 oct pana pe 2 nov.

1. Câte șanse sunt să fie gravidă?

2.Se poate ca menstruația să îi întârzie din cauza stresului și ca nu mănâncă?

3.Se poate ca menstruația să îi întârzie din alte probleme medicale?

4.Cum poate scăpa de sarcină fără prescripție și control ginecologic?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. sanse maxime de sarcina, mai ales ca a facut sex neprotejat
2 stresul NU provoaca intarizeri de menstruatie!
3. nu
4. Nu poate, fiindca o sarcina nu dispare prin magie.
daca este sarcina, a tunci trebuie sa faca copilasul sau sa faca avort la orice medic ginecolog care are cabinet medical.
Antibioticele si nurofenul NU intarzie ciclul!

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i prietenei tale sa faca un TEST de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, pentru un rezultat corect si sigur.