| anonim_4396 a întrebat:

Putem scapa definitv de masturbare? Nu pot sa spun ca sunt mare credincios dar incerc si eu sa ma apropi de credinta si de Imparatia Cerului asa cum pot.
Pana acum 1 an si jumatate ma masturbam 1 sau de 2 ori pe sapt., de cand am aflat ca este pacat am incercat sa ma opresc definitiv, bineinteles ca mi-a fost foarte greu dar cel mai mult am rezistat 4 luni de zile.
Unii ar spune ca este usor, dar ei spun asta pentru ca au prietena/sotie si fac s** desi si in cazul lor s-ar considera pacat facand s**, el se face doar pentru a da viata urmasilor conform credinciosilor dar si a Bibliei.
Sunt putin confuz, masturbarea se considera pacat dar s**-ul in cadrul casniciei (cu folosirea prezervativului) este complet iertat sau nu?
Eu incerc sa ma inspir cum pot de la pustnici, calugari etc. din Romania dar si de la Muntele Athos, daca ei pot inseamna ca si noi putem. Bineinteles ca si lor le este foarte greu dar ei sunt un exemplu pentru mine.
Voi ce parere aveti? Cat puteti rezista fara mastubare, puteti scapa definitiv de ea?
PS: sunt baiat.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vorbesti niste prostii cît tine de mari, esti îndoctrinat. du-te la muntele athos cu Becali sexul nu este un păcat, daca il faci in cadrul casatoriei, adica cu nevasta ta, vad ca tu nici cuvintul sex nu il poti pronunta, da ai dreptate masturbarea este este un păcat, dar cel mai mare pacat este homosexualitatea, adulterul si crima. Sexul este un cadou dat de Dumnezeu persoanelor casatorite, ATENTIE! Numai lor, nu oricui, cei care nu sunt casatoriti legal nu pot face sex deoarece incalcă legile date de Dumnezeu, sunt multe cupluri care desii fac sex sau dragoste nu au copii, aceasta este o decizie personală nasterea copiiilor, intrucît traim vremuri grele, multe familii nu i si permit sa faca copil, dar tu esti indoctrinat rau de tot, fugi cu Gigi la muntele athos pac pac sa te aducă pe calea dreptatii, ca esti ratacit rau oșteanulelaughing

| ania a răspuns:

Masturbarea este păcat pentru că atunci când te masturbezi îți imaginezi scene de sex și Isus spune că cine poftește o femeie a și preacurvit cu ea în inima lui.
A face sex cu prezervativ cu soția nu e păcat, nu există nici o poruncă de a concepe toți copiii pe care i-ai putea concepe.În schimb sexul în timpul căsătoriei e poruncă-să nu vă lipsiți de datoria de soți...ca să nu vă ispitească satana din pricina nestăpânirii voastre.(1 corinteni 7-5).Mai bine însoară-te și bucură-te de o viață sexuală fără mustrări de conștiință.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Dap, conform lui Isus Hristos tocmai am preacurvit cu Ruth Bodnariu.

P.S. Ea nu stie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia bre si te masturbeaza... ca ajuta si la fizic si la psihic, sa fim seriosi

| BotezanDaniel a răspuns (pentru suntserios):

Nu te supara! Ai auzit despre religie, moralitate? Religia crestin-ordotoxa, catolica, protestanta considera un pacat, ceva gresit.In 4 ani de zile,nu am realizat decat acum, ca este o scarba, o imoralitate, o rusine pentru Isus Hristos, te satisfaci, iti faci poftele, dar dupa viata asta o sa poti sa te mandresti in iad? In evul mediu religia catolica era perfecta, clara, perfecta.Domina.Inchizitia catolica facea ravagii impotriva ereziei, impotriva nemerniciilor labagii ca tine! Astazi sexul este ''recomandat''.CE LUME TRAIM? O LUME A POFTELOR, A VICILOR, CU DEMONI SI DRACI SA TE MASTURBEZI IN IAD! PENTRU CA NU ESTE DIFERENTA INTRE NENOROCITI CA VOI SI ATEI! MOARTEA CLINICA DOVEDESTE CA EXISTA VIATA DUPA MOARTE! MANGAIERORUL ISUS HRISTOS VINE, SI CINE NU ARE SUFLETUL CONVERTIT, MOARE! CU CAT TE TREZESTI MAI REPEDE CU ATAT MAI BINE! CU CAT NU VREI SA FII SFANT CU ATAT MAI RAU! TOATE BUNE

| suntserios a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Haha fan inchizitie...

| Jorah a răspuns:

Niciodată nu am înțeles de ce masturbarea este un păcat, cred că trebuie să fii foarte îndoctrinat ca să crezi așa ceva, ajută atât fizicul cât și psihicul și nu faci rău nimănui.

| corbulalbrosu a răspuns:

Du-te si te cauta. rolling on the floor Calugarii aproape in totalitatea lor sunt HOMOSEXUALI.

| BIRDMAN1 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Isus Hristos a fost homosexual? Bineinteles ca NU... asa si calugarii, pustnicii etc.
Dumnezeu e homosexual? Eu zic ca NU!

| nusuntgayutz a răspuns:

De laba nu mai scapi crede-ma