| Stefanosu91 a întrebat:

S-a dat drept o femeie din Franța și mi-a trimis poze nud și mi-a cerut sa-i trimit și eu un video nud. Iar acum îmi cere bani pentru a nu trimite prietenilor mei de pe Facebook video. Ce pot sa fac? Mi-a trimis contul băncii unde sa-i trimit banii

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Esti minor sau major? depinde si de acest aspect caci daca esti minor va avea probleme si mai mari aceasta "femeie" din franta care s-ar putea fie din barlad sau la fel de bine din Iasi, sau de ce nu dintr-o alta tara straina.
Poti merge sa faci sesizare la politie asa cum ai fost sfatuit, este chiar indicat!
Pe viitor numai puneti botul la tot ce va scriu toti escrocii care va abordeaza pe net si tel fara sa va cunoasca!

| Violleta2022 a răspuns:

Este scam!
Anunta Politia si spune tot, ca altfel te va santaja toata viata, si va trebuii sa-i trimiti bani, tot tmpul.

| mihai69 a răspuns:

Îi trimiți în valuta din Botswana.

| dullcat a răspuns:

Nu trimite nimic si mergi la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să-ți fie învățătură de minte sa nu mai trimiți poze sau clipuri nud unor străini.
Și nu cred că e o femeie, cred că e vreun scamer care vrea să facă bani și atât.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ești un puști care a căzut în plasa unor șarlatani!
Regula numărul unu a mea este să blochez orice cerere de prietenie, mesaj ale unor persoane dubioase, indiferent de naționalitate. De asemenea, dacă mi se trimite nuduri, blochez imediat!
Cum a spus dullcat, mergi la poliție și faci reclamație.
Dar, când ești la poliție, discută cu polițistul dacă poți suna persoana respectivă pentru a o informa despre reclamație.
E posibil să nu fie cineva din Franța și s-ar putea să se evaporeze contul când va afla că ai mers la poliție.
Iar, de aici înainte blochează orice discuție, profil dubios, care oferă, cere nuduri.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Să faci screenshot la toate conversațiile și să anunți poliția.

| tunoi88 a răspuns:

Ii spui simpluc ca e santaj si daca mai insista o sa mergi la politie.
E simplu, nu trimite nimic, pentru ca o sa ceara tot timpul.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Este o emisiune pe Discovery ID, care chiar despre asta prezinta anchete.
Mergi la politie. Dumnezeu cu mila ce fac ai nostri politisti, dar incearca.

| MIHAIUTSTIETOTU a răspuns:

Nu i trimite banii si lasa l sa trimita videoul, vreau si eu sa vadhappy