| XxBlueRosexX a întrebat:

Sall aseara mi-a venit menstruatia problema e din nou durerea, nu mai stiu ce sa fac am luat tot felul de calmante nurofen, nurofen express forte, algocalmin, ketonal dar degeaba am luat si ibuprofen dar acum nici ala nu isi mai face efecul, nu am dormit aproape toata noaptea nu mai stiu ce sa iau am nevoie de ceva puternic pentru ca sunt dureri insuportabile chiar am ajuns sa plang...ce calmante mai puternice decat cele de mai sus cunoasteti?

2 răspunsuri:
| CristinaCMH a răspuns:

Eu stiu ca nurofen express forte e cel mai bun pentru durerile menstruale.
Incearca sa iei tot nurofen si pune-ti ceva cald pe abdomen (prosop cald de exemplu) si stai linistita in pat.o sa iti mai treaca durerea. oricum primele 2 zile e mai rau.

| Smufi a răspuns:

In primul rand ar fi bine sa mergi la un medic specialist ca sa te consulte. In al doilea rand inceteaza sa mai iei calmante sau alte pastile puternice. Ai luat deja prea multe...
In al treilea rand, obisnuieste-te cu ideea ca in prima zi de menstruatie o sa ai dureri in fiecare luna. Daca nu ti-a trecut pana acum cu calmantele, ar fi cazul sa mergi la un ginecolog sau daca este grav tare, du-te la urgente. In cazul meu durerea cea mai mare tine cateva ore in prima zi, dar asta nu se intampla in fiecare luna. Linisteste-te si du-te la doctor!