| Anonim951 a întrebat:

Salut, as vrea sa va prezint cazul meu ce este putin c-am anormal, imi este rusine de ceea ce sunt dar asta este sad
Maica mea are 36 de ani iar tatal meu are 42 de ani, Eu am 15 ani si mai am 2 frati si o sora.
Toate bune si frumoase ca de la un timp in coace, adica de vreo 4 ani taicamiu a inceput sa bea fara limita si vine acasa cu chef de scandal.
Maicamea ieri sia pus mainile in cap si a vrut sa se duca sa bage divort, iar eu i-am spus astfel : Mama tu ai de ales din 3 rele una : 1. pleci in lume si uiti de noi sad 2. daca bagi divort eu fug de acasa 3. ramai cu tata si suferim in continuare. Mentionez ca familia nostra are peste 200 de milioane datorie la runde si alte cunostinte, iar uneori nu avem nici bani de paine in casa in schimb tatal meu are mereu bani de tigari la 11 lei pachetul si de bautura. Nu stiu ce sa mai fac nu mai suport sa stau in halul acesta. Va rog ajutati-ma nu mai suport o asemenea viata. Imi cer scuze ca am postat aiurea. dar astept sfaturile voastre sad

Răspuns Câştigător
| MariJuana23 a răspuns:

Si de ce i-ai spus lucrurile alea? vrei s-o duci bine in viitor sau sa te ratezi si tu si fratii tai din cauza ca aveti un parinte iresponsabil?
Mama ta bine ar face daca ar baga divort si v-ar lua cu ea.
Indiferent ce se va intampla sa nu o judeci, ca n-ai niciun drept.
Si parintii mei sunt divortati pentru. ca mama ducea o viata de caine cu tatal meu natural si acum suntem bine mersi si eu si fratele meu.

27 răspunsuri:
| claudia_7744 a răspuns:

Gandeste-te ca nare rst sa o obligi pe mama ta sa stea cu tatal tau daca nul mai iubeste si ii face numai probleme dastea.omul ala e un egoista iubeste mai mult sticla si tigarile decat pe voi care sunteti familia lui! daca mama ta ar plec in lume sa uite de voi iti garantez ca viata ta ar fi un calvarwinkingpoate ca nai mai avea nici painea aia d care zici ca uneori nai parte! in schimb daca ar baga divort si ati ramane decat cu mama voastra poate ea cu un servici bunicel ar putea sa aiba grija de voi plus o pensie alimentara...macar asa banii castigati de ea nu ar trebui sai dea pe bautura tatalui tau! fii si u mai matura si gandeste problema in mai multe feluri pentru ca daca ai sa continui sa traiesti alaturi de omul ala iti poate face mult raw.ai putea ramane traumatiizata si pe viitor sa nai incredere in barbati sa nu-ti doresti sa te mariti vreodata,, si daca ai fugi de acasa? unde sa fugi? prietenii te tin o zi doua trei o saptamana. dar nu o viatawinking

| andreii2 a răspuns:

Plecati toti si lasati-l pe tatal vostru. Spune-i lui sa sae lase de baut, tigari. Daca nu vrea, e mai bine fara el.
parerea mea

| Gosh. a răspuns:

Nu ca ai procedat corect atunci cand i-ai dat variantele astea. Pe de o parte te plangi ca tatal tau bea si fumeaza si ca toata familia sufera, dar pe de alta parte ai vrea totusi ca mama ta sa ramana cu voi si implicit cu tatal tau?
Una din doua.
In fine. Uite niste solutii la care m-am gandit:

1.Il prinzi pe tatal tau intr-un moment cand e treaz si discuti cu el.
2. Accepti ca mama ta sa divorteze. Chiar nu iti dai seama ca uneori asta e necesar?
3. Ceri ajutorul rudelor...

Sper ca te-am ajutat happy
Mult noroc

| mikaela25 a răspuns:

Wow, chiar nasol. dar cel mai bine ar fi sa plece de acasa lundu-va cu ea, iar cu datoriile sa se descurce tatal vostru, oricum aveti de suferit atunci cand vine acasa si poate saraca de ea o mai si bate...nu puteti traii in stresul asta, nici voi ca copii si nici ea. iar ca sa stati de vorba cu tatal vostru nu ar fi o solutie buna, s-ar calma atunci cand e treaz dar la urmatoarea betie e din nou la fel, poate tatal vostru se imbata si de suparare ca aveti datorii, poate se razbuna pe mama voastra nu neaparat ca o uraste ci doar a gasit persoana pe care poate sa se descarce, nu stiu. dar indiferent ce va face mami tau ar trebui sa va implice si pe voi in planul ei ca e nasol sa nu aveti o mama langa voi, iar cu siguranta tatal vostru isi va indrepta ura asupra voastra. offf, imi pare rau... aveti grije de voi, pop

| SweetCherry a răspuns:

Sfaturi nu am.Stiu cum e. Cand il gasesti pe taicatu treaz zii sa nu mai bea sau daca taicatu e atat de betiv dai dreptate mamei tale si ascult-o, las-o sa puna divort si vedeti voi cum va descurcati cu banii. Stiu ca e greu dar daca as fi in locul tau nu as sti ce sa fac.Imi pare sincer rausad

| Ad3_4951 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te gandesi la viitorul vostru... poate e mai bine daca parintii ar divorta si poate ati scapa si voi de probleme...Nu cred ca ar fi mai rau de att daca parintii ar divorta

| ganjafarmer1911 a răspuns:

Sall inteleg ff bine prin ce treci pntr ca si eu ma simteam la fel ca u cateodata. sfatul meu e sa vb cu tatal tau si sa ii explici situatia. daca vrei sa mai vb despre asta ma gasesti la id de mess ganja. farmer1911 bafta

| dragosh a răspuns:

Chiar imi pare rau de voi, de situatia in care ati ajuns, voi n`aveti nicio vina.
Incercati si voi cand il vedeti mai treaz, mai bine-dispus eu stiu sa-l duceti la dezalcoolizare.
Bafta!

| RossSaid a răspuns:

Tu nu vrei sa divorteze dar vrei sa fie si bine, cam vrei doua lucruri in acelasi timp ...pai divort frate, nici chiar asa de rau a ajuns maicata, mai gandeste-te si la ea ...si in caz de divort ramai cu maicata.

| picea a răspuns:

Iti place cand sufera mama ta? nu cred... cel mai bine este divortul, tu inca nu stii ce e in sufletul mamei tale! ar trebui sa o intrebi si atunci i ti vei da seama singur.stiu si cred ca ti va fi greu fara tatal tau, dar deja esti foarte mare nu mai ai 5 ani nu? decizia pana la urma e a mamei tale care e cu nervii la pamant deca sa intample ceva cu ea? atunci cine are grija de voi? te ai gandit la asta? nu bunurile materiale conteaza in viata ci respectul, dragostea parinteasca, linistea de care aveti atata nevoie! sper sa iei o decizie inteleapta.

| Anonim951 explică:

Nu mai stiu ce sa cred, specific ca taicamiu castiga 20 de milioane pe luna + alocatii si alte chestii cam 24 de milioane... dar este foarte putin la nevoile noastre + ca e intru la liceu si am de platit 165 lei pe luna naveta + alte cheltuieli extra scolare. e adevarat ca tata o mai ia pe mama la bataie din cand in cand fiinda mama il cauta de bani si mai mereu gaseste 30 de lei, de doua ori s-a intamplat sal gasesca cu un milion si ceva la el si odata a gasit intre haine 2 milioane ascunsi de el bine inteles pentru bautura si tigari

| Anonim951 explică:

Noi avem atata datorie fiindca se darama casa peste noi si acum 2 ani ne-am apucat de casa noua. Tata a fost plecat in Irlanda si astfel am reusit cu banii aceea si cu datoriile actuale sa ne mutam in casa noua in care stam acum dar nu e terminata complet adica e terminat doar livingul (nu are mobilier), dormitorul parintilor, bucatarie (aici momentan nu se gateste si este pe post de sufragerie) si dormitorul copiilor unde ma aflu eu acum. Mama vrea sa divorteze si sa se imparta casa in care stam noi acum in mod egal. Nu prea are ea unde sa lucreze fiindca stam la tara si e greu aici... nici la munca de pe camp nu are lumea bani sa te plateasca. Inainte am discutat cu tata si a zis ca el nu ne vrea pe nici unul din noi patru si nu va plati pensie alimentara pentru nici unul.

| Anonim951 explică:

Eu imi sustin ideea ca : Mama nu ma putut "creea" singura pe mine m-au facut 2 persoane si vreau sa mor alaturi de 2 persoane... viata e foarte aspra crying

| No name_4527 a răspuns:

Dupa cum a spus si @MariJuana23, mama ta ar face bine daca ar baga divort si v-ar lua cu ea.
Daca baga divort, oricum ea va v-a castiga custodia ( doar daca sunteti minori, daca nu, e treaba voastra ce faceti ) pentru ca este mama si daruieste mai multa afectiune si tatal vostru daca este alcoolic, nu va castiga nimic, fii sigura de asta!

| samantha a răspuns:

In cazul in care tatal tau o bate pe mama ta, ea ar trebui sa divorteze dar inainte sa divorteze trebuie sa isi gaseask ceva de munk. Tu trebuie sa fi cu kpul pe umeri sa o ajuti cat poti de mult pe mama ta si sa ai grija sa nu ajunk pe drumuri gresite frati tau daca sunt mai mici, mai ale sora ta, si nici u sa nu pici viciului buturi sia a tutunului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic draga ...parinti mei sunt divortati de 8 ani, uneori e mai bine asa la inceput o sa iti fie greu dar timpu rezolva tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce se intampla in familia ta nu trebuie sa te influenteze pe tine sa ajungi la astfel de gesturi, trebuie sa ramai calm pe situatie, sa gandesti pozitiv, sa ai grija de viata ta si sa-ti construiesti un viitor cat mai bun fara a repeta greseala familiei tale. Inteleg ca aceste lucruri te dor ingrozitor dar lasa familia sa rezolve aceasta situatie, tu trebuie sa mergi inainte cu speranta si incredere si sa ai grija de viitorul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi mai departe oricat de greu ar fi, nu apela la astfel de gesturi pentru ca ti-ar putea influenta in rau viitorul, gandeste pozitiv si lasa-ti familia sa rezolve aceasta problema si tu mergi mai departe cu capul sus spre un viitor mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te superi pe viata pentru asta.Nu este vina ta pentru ce se intampla, asta este soarta noastra.Noi toti avem o soarta de la inceputul inceputului frumoasa sau mai putin frumoasa, pe care nu o putem schimba.Trebuie sa o acceptam asa cum este ea. Hai sa iti zic si cazul meu, poate iti vei da seama ca nu toti traim intr-o viata roz. Eu m-am nascut intr-o familie bogata. Recunosc, am trait boiereste timp de 5 ani. De la 5 ani ai mei insa, viata mi s-a schimbat total. Cand venea mama sa ma ia de la gradinita, a murit intr-un accident de masina. In acele zile, tata a intrat intr-o coma si apoi a innebunit. Pur si simplu, a innebunit si l-au internat in spitalul de nebuni, unde este si acum.Firma lui tata a condus-o fratele sau mai mare, care a dat faliment. El m-a crescut pe mine si pe sora mea. Cand sora mea a intrat la facultate, unchiul nostru ne-a cumparat o casa cu 2 camere in care traim si acum, doar eu cu sora mea.Sora mea avand 23 si eu 17. Acum noi traim din salariul surorii mele care lucreaza la un magazin plus ce mai castig eu cand mai lucrez part time.
Deci iti dai seama, cum am ajuns si de unde am plecat. De asta vreau sa iti spun ca nu ar trebui sa fugi de acasa, sau mai stiu eu ce. Cel mai bine ar fi ca parintii tai sa divorteze. Crede-ma ca nu e asa de rau precum suna. E frumos sa traiesti cu mama ta. Ar lucra si ea undeva, poate si tu la anul ai putea lucra undeva part time [dar sa nu iti neglijesti liceul].
Deci chiar nu ar trebui sa te intristezi daca ei divorteaza.
Il vei putea vizita oricand pe tatal tau, pentru ca nimeni nu iti va lua acest drept.
Capul sus, nimeni nu are o viata perfecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti imaginezi cat de mult a durut o pe mama ta cand i ai zis lucrurile alea? ea indura toate astea pentru voi pentru a avea o "familie"sa nu ziceti ca sunteti singuri.Ai mei sunt divortati de 5 ani si acum suntem foarte bine. ce duceam inainte cu tatal meu nu era o viata pur si simplu nu a fost o copilarie prea fericita.Ai grija si nu iti judeca mama si fii de acord cu divortul ar fi cel mai bun lucru care vi s ar intampla.ai ramane cu fratii si mama ta si ati fi muult mai fericitiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trecut prin situatia asta si crede-ma ca acum ma bucur enorm ca mama si-a luat lumea in cap si a decis sa plecam de la tatahappy. Stai linistita, o sa va fie mai bine si tie si fratilor tai daca plecati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, lasa-ma sa-ti dau un sfat ca si eu am fost in aceeasi situatie ca a-ta si te inteleg ca nu-i un lucru pacut.mama mea a divortat si noi am urmato n-a fost usor pentru ea ca so ea de la inceput cu 3 copii si datorii da d-zeu nea ajutat.asa ca las-o pe maicata sa divorteze si sasi refaca veata cai tanara si merita aceeasta sansa dar t trebuie so ajuti si so incurajezi.si o sa vedeti ca ipreuna a sa reusiti.eu in 2 ani am ajutat-o pe mama de a depasit toate problemele si acum suntem o mica familie fericita.no lasa pe mama ta sa cada untro depresie ca nu se stie ce cosecite poate purta (. de ex mama mea a luat darul fumatului.)asa ca ajut-o pe mama ta si indreapto pe un drum care pote sa va ajute si sustinio asa o sa fiti fericite.iti doresc tot binele si sper ca o sa depasiti sitoatea asta cu bine

| ADY_5784 a răspuns:

Aveti datorii de 200 milioane :O, Frate ce parinti ai, ti-au stricat viata tie si fratilor tai sad sorry dar Dumnezeu creaza oamenii cu un scop!

| Gratzian a răspuns:

Dezalcolizare. nici o sansa! imi pare foarte rau pentru situatia ta, dar nu trebuie sa-ti fie rusine de faptele pe care le fac parintii! Cel mai bine e sa te gandesti la viitorul tau sa faci in asa fel incat sa ajungi cineva! toti avem probleme in viata, altii mai mari. altii mai mici, dar trebuie sa fim optimisti si sa gandim pozitiv, cel mai bine e sa fi langa mama ta si sa o incurajezi, la urma urmei maa ta are cel mai mult de suferit si cred ca trebuie sa fiti langa ea sa ii dati putere! Si daca tata tau iti face nervi si te supara nu te descarca pe mama ta ca ea nu are nici o vina! in viata trece o problema si vine alta. trebuie sa te invetzi cu lucru asta. fii tare, cuminte si silitoare la scoala. viitorul e aproape si depinde de tine pe ce drumo o sa o iei!

| duldiana a răspuns:

E o situatie foarte dificila dar cea mai buna solutie e divortul...mai mult ca sigur veti ramane cu mama...de ce sa suferiti?

| Florynushaaa a răspuns:

PFf`straight face imi pare rau pentru tine sad si ai mei parinti s`au despartit...si este mai bine asa.crede`ma.decat sa auzi incontinuu certurile lor...mai bine sa ramana separati.nu`mi plac conditiile pe care le-ai pus.eu zic sa alegi si tu ce a ales mama ta, adica divortul, si sa ramai cu ea si cu fratii tai sa aveti grija unul de altu.happy iti urez sa ai noroc in viata :*

| Maia_5577 a răspuns:

Nu trebuia sa-i sp acele lucruri mamei tale, daca este o MAMA adevarata ...atunci saraca nici nu sti cum s-o dea, mai bine baga divort, tatal vostru pensia alimentara trebuie sa o dea lunar asacred eu ca ati duce-o mai bine, daca ai frati mai mari cu tata mai bine ca mama ta isi poate lua un loc de munca.Acesta este sfatul meu faci cum crezi tu ca e mai bine.