| Iulian998876 a întrebat:

Îmi poate spune cineva despre lichidul preejaculator? Când se eliberează? Valori nutritionale pe care le conține, etc?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejaculator este produs de 2 glande care sunt numite bulbouretrale (Cowper) situate dedesubt si lateral fata de uretra, de unde prin intrmediul a 2 tuburi lichidul preejaculator ajunge si este deversat in canalul uretral. Lichidul preejaculator incepe sa fie produs de cele 2 glande bulbouretrale, imediat dupa ce in organismul barbatului apare senzatia de excitatie indiferent de ce natura este factorul excitant. Lichidul este produs cu rolul de a fi curatat intregul traseu al uretrei de eventualele resturi de urina pentru a fi indeparta aciditatea si de asemenea are rolul principal de a fi creat in uretra un mediu cu pH neutru, care sa ofere conditii propice de viata a unor eventuali spermatozoizi care ar apare in cazul in care se va produce o ejaculare de sperma. Lichidului preejaculator are in continutul substante cu valoare energetica sau minerale extrem de scazuta si din acest motiv acestea nu pot fi luate in considerare, fiindca de fapt este un lichid similar in mare masura cu saliva produsa de glandele existente in cavitatea bucala.
Diferenta dintre cele 2 lichide, lichidul preejaculator si lichidul spermatic consta in ''locul" de provenienta a celor doua fluide. Prima secretie este produsa de cele 2 glandele bulbouretrale (Cowper), care sunt situate intr-un loc cu totul diferit, in cu totul alta parte fata de cele 2 glande care produc lichidul seminal (sperma) si anume vezicula seminala si prostata precum si cele 2 testicule care produc spermatozoizii care prin 2 ducte ajung in vezicula seminala si astfel ajung in continutul spermei. Multa sanatate!

1 răspuns:
| RemmMember a răspuns:

Sare si clor au