| Andra_3236 a întrebat:

M-am indragostit de un penticostal [eu sunt de religie ortodoxa]. Nu injur, nu beau si nici nu am de gand sa nu respect porunca a7a, as vrea sa merg la ei la biserica, sa cant cu ei, sa ma inchin, dar eu nu pot sa nu imi fac cruce cand ma inchin si sa nu ma gandesc la o icoana, sunt botezata la ortodocsi, dar vreau sa merg si la ei la slujba, nu ma deranjaza. Avem acelasi Dumnezeu dar ne inchinam in mod diferit. De ce e asa grav daca nu sunt din acelasi jug? La liceul meu in pauza mare ei se intalneau si cantau si citeau din Biblie, noi ordodocsi nu... as fi vrut sa stau cu ei. El tine la mine, dar tot se rezuma la internet si priviri trecatoare cand ne intalnim. Voi ati patit? Ati stat vreodata singuri pe o banca in parc si persoana la care tineti pe o alta si sa nu puteti vorbi decat din priviri? Stiti cum e? Cum se poate cere asa ceva? Altii se saruta eu vreau doar sa il tin de mana si as fii fericita.
Ati trecut prin asa ceva? Cer doar un sfat, 2 minute atat. Va rog...
Multumesc ca ati citit!

Răspuns Câştigător
| Mihaelaluion a răspuns:

Ai mare grija Andra, daca renunti la dreapta credinta, faci un pacat enorm si nu mai ai sanse la mantuire, te lepezi de Dumnezeul cel adevarat. Daca il iubesti pe baiatul acela si ti pasa de viata lui adu l la ortodoxie, vei face cel mai mare`bine si Dumnezeu asta asteapta de la tine, asta e datoria ta. Insa atentie se stie ca sectarii nu renunta cu una cu doua, diavolul are mare putere asupra lor si nu i lasa, ai grija sa nu te traga la pierzanie. Ca om iti dau un sfat, daca nu stii prea multe despre credinta ortodoxa, care e singurul adevar, vorbeste cu un preot sau cel mai bine fa o vizita la manastiri, citeste, documenteaza te. Sectarii sunt in ratacire, ai mare grija sa nu ti distrugi viata, pentru ca una ai si toate sunt trecatoare. Daca te lepezi de botez nu mai ai nici o sansa, chiar daca aparent vei avea o viata fericita. Numai bine.

33 răspunsuri:
| cosmina92 a răspuns (pentru Mihaelaluion):

Nu te critic, nu te judec, esti liber sa crezi in ce doresti! Imi este doar mila, de conceptia ta, asupra vietii, asupra lui Dumnezeu sad

| Woo_Bobby_1988 a răspuns (pentru Mihaelaluion):

De cand ai tu autoritatea sa numesti o religie ca fiind dreapta iar alta ca fiind falsa? Oare n-o faci doar pentru ca ti-a zis tanti X care duce coliva la biserica si bunica? Ce stii tu despre credinta? Ai citit vreodata Biblia sau iti place sa te consideri inteleapta si sa dai sfaturi altora?
Ca sa stii "cu ce se mananca" credinta, mai intai ar trebui sa pui mana sa citesti Biblia. Cunosti macar cele 10 porunci? Le respecti oare? Crezi ca purtand eticheta de "ortodox" dar traind in pacat, vei fi mantuita?
Te-as sfatui sa nu-ti mai dai cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosti, pentru ca aduci oamenii in ratacire.
Eu stiu ce te invata preotul ortodox : sa pupi moaşte (cadavre), sa dai de pomana in numele mortilor, sa pupi tablouri cu sfinti, sa te rogi sfintilor, sa faci acatiste (genuflexiuni si cine stie ce alte practici, repetate de foarte multe ori), si multe multe alte lucruri care, daca ati fi intelepti, ati realiza ca sunt doar niste practici pagane, niste superstitii, care au fost inventate in urma cu foarte multi ani si CARE NU SE REGASESC IN BIBLIE.
Oameni buni, Isus nu a zis ca veti fi mantuiti sau vi se vor ierta pacatele daca faceti acele lucruri, preotii va amagesc!
Cititi Biblia si faceti precum scrie acolo, nu va mai luati dupa unul si altul!
Domnul vrea sa traim in curatie, sa nu mintim, sa nu furam, sa nu traim cu barbat sau femeie decat in cadrul casatoriei, sa facem bine altora, sa nu bem, sa nu fumam, sa nu vorbim urat, sa ne rugam Lui, nu sfintilor...sa postim, sa il urmam!
Cititi Biblia, oameni buni, lasati preotii cu practicile lor pagane, lasati deoparte invataturile coanei Lenuta si ale bunicii Marioara.
Fiti destepti, cititi Biblia!

| Woo_Bobby_1988 a răspuns (pentru cosmina92):

E adevarat ca ortodoxia sau apartenenta la alt cult nu e calea spre mantuire ci credinta in Isus Cristos. Primul pas este sa citim Biblia si sa o aplicam in viata noastra.
Draga Cosmina, Dumnezeul in care crezi tu care este oare? De unde l-ai putea cunoaste daca nu ai citit Biblia? Ti-L imaginezi dupa bunul plac?
Crezi ca putem sa facem cu totii ce vrem si cum vrem si apoi ajungem toti in Rai si gata? De-ar fi atat de simplu...
Daca vei citi Biblia, vei afla care e voia lui Dumnezeu si cum vrea El sa fim, cum putem dobandi viata vesnica...
Si sa stii ca exista si Iad. Apare in Biblie Iadul, nu e ceva inventat. Domnul ne va judeca pe fiecare cu dreptate si fiecare va fi trimis acolo unde trebuie.
Daca nu inveti pentru examen la facultate, promovezi? Daca furi sau ucizi, nu vei merge la inchisoare? Asa cum societatea asta are regulile ei, asa si Dumnezeu a randuit lucrurile intr-un anumit mod.
Nu te amagi crezand ca Dumnezeu se lasa batjocorit de faptele tale si ale altora si apoi trece tot si ajungeti in Rai. Toate faptele noastre sunt scrise si vom fi judecati in functie de ele.
Partea buna e ca putem fi iertati daca ne caim din toata inima si venim inaintea Lui cu sinceritate si regret, urmand ca apoi sa renuntam la a mai pacatui.
Citeste Biblia, te rog, si nu-ti mai imagina lucruri, ca nu realitatea nu prea coincide cu fanteziile.