| Andra_3236 a întrebat:

M-am indragostit de un penticostal [eu sunt de religie ortodoxa]. Nu injur, nu beau si nici nu am de gand sa nu respect porunca a7a, as vrea sa merg la ei la biserica, sa cant cu ei, sa ma inchin, dar eu nu pot sa nu imi fac cruce cand ma inchin si sa nu ma gandesc la o icoana, sunt botezata la ortodocsi, dar vreau sa merg si la ei la slujba, nu ma deranjaza. Avem acelasi Dumnezeu dar ne inchinam in mod diferit. De ce e asa grav daca nu sunt din acelasi jug? La liceul meu in pauza mare ei se intalneau si cantau si citeau din Biblie, noi ordodocsi nu... as fi vrut sa stau cu ei. El tine la mine, dar tot se rezuma la internet si priviri trecatoare cand ne intalnim. Voi ati patit? Ati stat vreodata singuri pe o banca in parc si persoana la care tineti pe o alta si sa nu puteti vorbi decat din priviri? Stiti cum e? Cum se poate cere asa ceva? Altii se saruta eu vreau doar sa il tin de mana si as fii fericita.
Ati trecut prin asa ceva? Cer doar un sfat, 2 minute atat. Va rog...
Multumesc ca ati citit!

Răspuns Câştigător
| Mihaelaluion a răspuns:

Ai mare grija Andra, daca renunti la dreapta credinta, faci un pacat enorm si nu mai ai sanse la mantuire, te lepezi de Dumnezeul cel adevarat. Daca il iubesti pe baiatul acela si ti pasa de viata lui adu l la ortodoxie, vei face cel mai mare`bine si Dumnezeu asta asteapta de la tine, asta e datoria ta. Insa atentie se stie ca sectarii nu renunta cu una cu doua, diavolul are mare putere asupra lor si nu i lasa, ai grija sa nu te traga la pierzanie. Ca om iti dau un sfat, daca nu stii prea multe despre credinta ortodoxa, care e singurul adevar, vorbeste cu un preot sau cel mai bine fa o vizita la manastiri, citeste, documenteaza te. Sectarii sunt in ratacire, ai mare grija sa nu ti distrugi viata, pentru ca una ai si toate sunt trecatoare. Daca te lepezi de botez nu mai ai nici o sansa, chiar daca aparent vei avea o viata fericita. Numai bine.

| cosmina92 a răspuns (pentru Mihaelaluion):

Cine a spus ca religia ortodoxa, este si religia BUNA, DREAPTA?
Dumnezeu, este unul pentru toti oamenii, nu doar pentru o anumita religie, daca ar fi asa toti am avea o singura religie!
"faci un pacat enorm si nu mai ai sanse la mantuire", Dumnezeu nu te trimite in rai pentru ca esti ortodox, te trimite in rai pentru ca te iubeste! Nu pot sa cred ca exista iad, iar voi toti marionete incurajati si pe altii sa creada laughing Cum puteti crede ca Dumnezeu, Tatal, doreste sa ne faca sa suferim, cum iti inchipui ca o sa te judece, ca o sa zica "Tu trebuie sa arzi in focurile iadului?", a realizat aceasta lume pentru noi, ba mai mult ne lasa sa fim liberi, stapani pe propria noastra viata! Nu sunt ateu, sunt de religie ortodoxa, asta spune Biserica, insa eu, eu nu cred ca am o religie, insa eu am Un Dumnezeu, pe care il iubesc, nu judec oamenii dupa religii! "Daca il iubesti pe baiatul acela si ti pasa de viata lui adu l la ortodoxie, vei face cel mai mare`bine si Dumnezeu asta asteapta de la tine ", nu ti se pare cam sadic ce afirmi? Nu stiu ce Dumnezeu aveti voi, dar din cate afirmati aveti un Dumnezeu cam sadic, iar acest Dumnezeu, nu poate sa fii realizat aceasta lume plina de culoare! Dumnezeul in care cred eu, este bun, iubitor, intelept, iertator, plin de rabdare, care ma face sa observ ca si in rau exista bine, ca mai apoi sa observ in cele din urma ca nu exista rau!

| cosmina92 a răspuns (pentru Mihaelaluion):

Nu te critic, nu te judec, esti liber sa crezi in ce doresti! Imi este doar mila, de conceptia ta, asupra vietii, asupra lui Dumnezeu sad

| Woo_Bobby_1988 a răspuns (pentru Mihaelaluion):

De cand ai tu autoritatea sa numesti o religie ca fiind dreapta iar alta ca fiind falsa? Oare n-o faci doar pentru ca ti-a zis tanti X care duce coliva la biserica si bunica? Ce stii tu despre credinta? Ai citit vreodata Biblia sau iti place sa te consideri inteleapta si sa dai sfaturi altora?
Ca sa stii "cu ce se mananca" credinta, mai intai ar trebui sa pui mana sa citesti Biblia. Cunosti macar cele 10 porunci? Le respecti oare? Crezi ca purtand eticheta de "ortodox" dar traind in pacat, vei fi mantuita?
Te-as sfatui sa nu-ti mai dai cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosti, pentru ca aduci oamenii in ratacire.
Eu stiu ce te invata preotul ortodox : sa pupi moaşte (cadavre), sa dai de pomana in numele mortilor, sa pupi tablouri cu sfinti, sa te rogi sfintilor, sa faci acatiste (genuflexiuni si cine stie ce alte practici, repetate de foarte multe ori), si multe multe alte lucruri care, daca ati fi intelepti, ati realiza ca sunt doar niste practici pagane, niste superstitii, care au fost inventate in urma cu foarte multi ani si CARE NU SE REGASESC IN BIBLIE.
Oameni buni, Isus nu a zis ca veti fi mantuiti sau vi se vor ierta pacatele daca faceti acele lucruri, preotii va amagesc!
Cititi Biblia si faceti precum scrie acolo, nu va mai luati dupa unul si altul!
Domnul vrea sa traim in curatie, sa nu mintim, sa nu furam, sa nu traim cu barbat sau femeie decat in cadrul casatoriei, sa facem bine altora, sa nu bem, sa nu fumam, sa nu vorbim urat, sa ne rugam Lui, nu sfintilor...sa postim, sa il urmam!
Cititi Biblia, oameni buni, lasati preotii cu practicile lor pagane, lasati deoparte invataturile coanei Lenuta si ale bunicii Marioara.
Fiti destepti, cititi Biblia!

| Woo_Bobby_1988 a răspuns (pentru cosmina92):

E adevarat ca ortodoxia sau apartenenta la alt cult nu e calea spre mantuire ci credinta in Isus Cristos. Primul pas este sa citim Biblia si sa o aplicam in viata noastra.
Draga Cosmina, Dumnezeul in care crezi tu care este oare? De unde l-ai putea cunoaste daca nu ai citit Biblia? Ti-L imaginezi dupa bunul plac?
Crezi ca putem sa facem cu totii ce vrem si cum vrem si apoi ajungem toti in Rai si gata? De-ar fi atat de simplu...
Daca vei citi Biblia, vei afla care e voia lui Dumnezeu si cum vrea El sa fim, cum putem dobandi viata vesnica...
Si sa stii ca exista si Iad. Apare in Biblie Iadul, nu e ceva inventat. Domnul ne va judeca pe fiecare cu dreptate si fiecare va fi trimis acolo unde trebuie.
Daca nu inveti pentru examen la facultate, promovezi? Daca furi sau ucizi, nu vei merge la inchisoare? Asa cum societatea asta are regulile ei, asa si Dumnezeu a randuit lucrurile intr-un anumit mod.
Nu te amagi crezand ca Dumnezeu se lasa batjocorit de faptele tale si ale altora si apoi trece tot si ajungeti in Rai. Toate faptele noastre sunt scrise si vom fi judecati in functie de ele.
Partea buna e ca putem fi iertati daca ne caim din toata inima si venim inaintea Lui cu sinceritate si regret, urmand ca apoi sa renuntam la a mai pacatui.
Citeste Biblia, te rog, si nu-ti mai imagina lucruri, ca nu realitatea nu prea coincide cu fanteziile.

33 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Religiile şi relaţiile n-au treabă una cu cealaltă.
2. Eu sunt ateu şi nu m-a întrebat nimeni "negri ţi-s ochii" când am fost într-o biserică penticostală, adventistă sau în general protestantă.
3. Dacă ţii mai mult la religia ta decât la un om de care te simţi atrasă, oricum prin definiţie nu meriţi omul ăla (valabil şi-n cazul lui dacă gândeşte la fel ca tine)

| Pedala a răspuns:

"In pauza canta si citea din Biblie"

Ii spui ca tii la el. Il iei de mana si il saruti. Daca nu vrea sa se schimbe si sa ramana in secolul XIV treaba lui. Nu-ti pierde vremea, vei gasi pe altcineva.

Ps: "Mihaelaluion " chestiile alea le tii pentru tine si lumea ta. Doamne ce prosti radicali

Răspuns utilizator avertizat
| roxy_2350 a răspuns:

Acelasi Dumnezeu e pentru toti si sunt de total o alta parere decat Mihaelaluion. De ce sa renunte el la credinta lui, mi se pare anormal. Asta e crezul lui si nu poti sa il faci tu sa renunte, eventual va renunta la tine daca ii propui asemenea chestii. Si eu am fost ortodoxa si sunt cu un baiat penticostal. Referitor la ce ai zis tu, da trebuie sa traga amandoi la acelasi jug altfel unde ajungem. De exemplu, daca ai 2 boi la o caruta si fiecare merge intr-o parte ce se intampla, dar daca amandoi merg in aceeasi directie, caruta merge inainte. Persoanele care se pastreaza pana la casatorie sunt rasplatite. Dumnezeu iubeste curatia si daca tu alegi sa te pastrezi esti rasplatit. Si saruturile si imbratisarile sunt ca si un preludiu pentru ce va urma si e ceva ce ar trebui sa faca oamenii casatoriti. Adica daca nu vrei sa ajungi la final de ce incepi. Daca ti la el cred ca poti sa rezisti si fara saruturi si imbratisari. O sa fie mai greu la inceput, dar te obisnuiesti cu timpul. Si protestantii nu sunt calauziti de diavolul cum crede mihaela. mai intai informeaza`te inainte sa scrii ceva. rugaciunile celor care fac binele (neprihaniti/ fara pata) sunt ascultate. Nu religia conteaza, poti avea orice religie vrei, Dumnezeu nu te va intreba care a fost religia ta, ci de ce nu ai respectat poruncile pe care ti le-a dat El. stai linistita ca nu e pacat sa iti schimbi religia si nu duce la pierzare cum crede mihaela. Singura noastra sansa e Isus, doar prin El avem mantuirea. Nu religia ne da mantuire! Singurul adevar nu e ortodoxia, ci Isus Hristos, chiar El a spus despre El ca "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata", adica El ne arata pe unde sa mergem, ne arata adevarul si prin El avem viata. Daca doresti sa vorbim mai multe poti sa imi scrii pe privat. Pa! Pa!

| escape_5701 a răspuns:

Buna! Si eu am avut o experienta ca si a ta ( eu ortodoxa am fost ingragostia de un penticostal ), numai ca relatia nu a durat mult din cauza multor diferente printre care si asta ( parintii lui nu erau de acord ). Bine, probabil nici el nu m-a iubit cu adevarat din moment ce nu a luptat pentru noi. Parerea mea este ca daca reusesti sa te integrezi printre ei, in religia lor aveti multe sanse de a va tine de mana, saruta, etc. happy Sper ca ti-am fost de ajutor. Pa Pa happy

| andreea_1866 a răspuns:

Buna lasa-mi si mie id tau sunt in aceeasi situatie ca si tine vreau sa vb ceva :*

| laurentiu a răspuns:

Numi vine sa cred ce raspuns!
Mihaelaluion a răspuns:
raspuns ales
Ai mare grija Andra, daca renunti la dreapta credinta, faci un pacat enorm si nu mai ai sanse la mantuire,

andra daca continui cum a zis ea singur destinatia ta e in iad... si sa iti explic de ce
fiindca ortodoxia nu mantuie pe nimeni, nici religia si nici preotii nu faci decat sa te afunzi si mai mult in namol.
calea spre mantuire este urmatoarea sa vi personal la singurul mare Preot Isus Cristos sa ai o relatie personala cu EL, si in clipa aceea esti mantuita!

| cioca99 a răspuns:

Fal sa se indragosteasca de tine si dupa aia il aduci tu la ortodoxie!
nu ii mai da atentie deloc si fal sa creada ca totul a trecut si ti-ai gasit pe altulwinking

| lapadatgeorge a răspuns:

Pai ar trebui sai spui ca tii la el si ca vrei sa va tineti de mana macar doua minute.Il rogi frumos.
Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te bine. Ai o religie, ai fost botezata in ea. Din moment ce iti este bine cu aceasta religie, de ce sa nu ramai asa? Pentru un baiat? Inainte de a te indragosti de el, te atragea in vreun fel religia lui? Nu cred ca e bine sa renunti la a te ruga cum simti tu doar pentru ca el o face altfel. Si de unde stii ca tine la tine? Ti-a spus-o? Daca te place cu adevarat, de ce nu comunicati si fata in fata? Si asta e impotriva dogmelor lui?
Ai grija cum procedezi, ca mai tarziu sa nu regreti. Esti tanara, cu siguranta, mai devreme sau mai tarziu, te vei indragosti de altcineva.

Succes!

P. S.: Nu uita, indragosteala vine si trece, religia ta e ceva constant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UN SUFLET CARE SUFERA buna. si eu am foste indragostita de un penticostal, eu ortodoxa. parintii lui ma adorau. el m-a dezamagit. mi. a promis ceva la ora 1 noaptea si la 8 dimi a trecut cu o alta fata pe langa mine. dupa 5 luni s-au casatorit. a fost f dureros. si eu adoram lumea lui si gaseam in acea lume tot ceea ce nu gasesc aici. de atunci am mai avut o relatie de prietenie cu un viitor preot care s-a terminat repede. pe 11 aprilie 2010 mi-am facut un nou prieten care e tot viitor preot. m-am indragostit de el si mi-a promis atatea, chiar ca ne mutam impreuna. m-a facut sa imi incep viata sexuala cu el la 25 ani juma dupa ce d cativa ani am luat tratament pentru ca am avut probleme hormonale (am preferat sa iau medicamente decat sa fac sex). dupa ce m-am daruit lui m-a parasit. cred ca acest lucru urmarea. m-a dezamagit, acum sufar dar nu pot da timpul inapoi. parerea mea este sa nu renunti la nimic ce ai si nici la personalitatea ta. daca cineva te vrea trebuie sa te accepte asa cum esti tu. eu sufer foarte mult si regret ca am dat totul, pentru ca ma crezut in el, pentru ca a zis ca o sa ne casatorin f curand. viatat e scurta.NU TE SCHIMBA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul inseamna ortodoxia, minti ratacite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e unul singur nu conteaza religia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Andra...Trebuie neaparat sa vorbim...am fost implicat intr-o relatie cu o fata penticostala timp de 7 luni de zile.adrian_savin2006@yahoo.com e id-ul meu.Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu is indragostita de un baiat penticostal, is si combinata cu el happy Parintii lui mi se par destul de intelegatori. Macar el mai vine la mine cu masina, stau cu el acolo ( nu facem nimic iesit din comun )... deja am vorbit unul despre altul, in mai multe sensuri, numa la religie inca nu am ajuns.el se comporta normal ca un alt tiner, ne sarutam ne tinem de mana, de astea dar totusi, ma tem foarte tare ca relatia sa nu mearga din cauza religiei, am asteptat mult timp ca el sa dea primul pas. iar cand m-a cerut in prietenie am ramas suprinsa. Il iubesc tare dar nu vreau sa renunt la religia mea sad nici eu nu stiu ce sa fac sa fie bine :-

| Mihaelaluion a răspuns:

Mai vreau sa mai adaug un lucru, ai spus ca ortodocsii, baietii au un comportament nelalocul lor, iti dau dreptate. Cauza este lipsa de informare, lipsa de rugaciune, lipsa credintei si nepasarea. Trebuie sa intelegi ca omul e neputincios, slab si se lasa rob al paimilor pentru ca nu cere ajutorul lui Dumnezeu si ii place pacatul pentru ca aparent nu aduce suferinta. Ortodoxia inseamna jertfa si putin inteleg asta. Asa cum exista Divinitate, exista si raul.Raul reprezentat prin ganduri, patimi, placeri, diavol.Chiar daca ortodocsii par slabi, plini de pacate, Dumnezeu ii asteapta pe fiecare in parte si au sanse mari sa se mantuiasca, pentru ca toti suntem pacatosi. Insa odata ce te ai lepadat sau te insotesti cu un sectar care nu vrea sa se intoarca la credinta, esti pierduta definitiv, diavolul a castigat. Nu te lasa impresionata de modul in care isi exprima baiatul credinta, asta e plasa celui rau. Nu in asta consta mantuirea, ci a exprima singurul adevar care e ortodoxia, chiar daca vezi ca diferenta dintre baietii ortodocsi si el e ca de la cer la pamant. Iti spun sincer, ca baietii care beau, fumeaza si injura, au fata de acel baiat esenta vietii, sunt crestini ortodocsi, poate derbedei, dar pe care Dumnezeu ii iubeste enorm si ii asteapta si poate multi sfinti se roaga pentru intoarcerea lor, intoarcere care poate consta si printr un simplu cuvant, poate la finalul unei vieti pacatoase, in care isi marturisesc pacatele si il roaga pe Dumnezeu sa ii ierte. Deci care e diferenta? Baiatul penticostal se chinuie in zadar, Dumnezeu nu i primeste rugaciunea, pentru ca nu marturiseste singura si adevarata credinta a lui Hristos.Sectarii interpreteaza Biblia dupa cum ii taie capu, dupa mintile lor intunecate. Omul nu L poate patrunde si intelege pe Dumnezeu, e mai presus de fire, si nici cerceta Scripturile dupa ratiunea lui. Ortodoxia a fost instituita de Insusi Hristos iar modul de interpretare al Bibliei aplicat de apostoli, apoi de urmasii lor, preoti. Pana la 1054, asta era singura marturisire de credinta, apoi au aparut ratacirile care duc lumea la pierzanie. Iti recomand cu caldura o carte ce te va lumina, poate si pe acel baiat insa ma indoiesc, ca el e tare stapanit/ Calauza in credinta ortodoxa, de parintele Ilie Cleopa. Poate peste zeci de ani o vei citi, pentru ca ma indoiesc ca acum in valtoarea tineretii vei avea timp de asa ceva. Ai grija sa nu te ia valul, te sfatuiesc sa incepi cu aceasta carte, sa fii ferma in convingeri si apoi sa te afunzi in viata. Traieste frumos.

| Mihaelaluion a răspuns:

Andra trezeste te! daca ai fi ortodoxa n ai umbla dupa lupi imbracati in piei de oaie. Cum te mai poti inchina si cere ajutorul Maicii lui Dumnezeu si sfintilor lui cei mult iubiti sau participa la Sf. Liturghie, cand tu umbli si ti e gandul printre oameni 'perfecti'?

| hope_5068 a răspuns:

Eu consider ca daca il iubeesti, sa fii cu el, prietenul meu e si el penticostal iar eu sunt ortodoxa, parintii mei nu stiu ca ies cu el, si e naspa.

| george72kuki a răspuns:

Nu conteaza religia daca acele doua persoane se iubesc...-Exista un singur Dumnezeu:.

| Andra_3236 explică:

@lapadatgeorge Multumesc pentru raspuns. El stie asta, suntem impreuna dar nu suntem de aceeasi religie si asta ne opreste sa ne afisam in public pentru ca ar putea fi dat afara din Biserica... Eu nu vreau sa renunt la religia mea, din moment ce sunt botezata. Incerc sa gasesc o cale de mijloc

| Andra_3236 explică:

@Alexa Vreau sa imi pastrez religia, dar vreau sa raman cu el si ei nu ii accepta pe cei de alta religie, dar s-a intamplat suntem impreuna in limita posibilului. Ascultam muzica lor si inca o ascult, felul lor de a arata credinta ma atras intotdeauna. Tine la mine, mi-a zis. Suntem impreuna, dar daca se va afla acest lucru nu vom mai fi pentru ca daca am continua el ar risca sa fie dat afara din Biserica si eu nu vreau asta. Intotdeauna am apreciat un crestin, el respecta legile, nu am intalnit alt baiat care sa faca asta, toti baietii de religie ortodoxa m-au dezamagit pentru ca nu vor sa-si pastreze curatia pana la casatorie, injura, fumeaza, beau...

Multumesc pentru sfaturi! :]

| Andra_3236 explică:

@kongeriket multumesc pentru al II-lea sfat si pentru celelalte desi parerile difera la mine e asa:
1.Religia uneste oamenii si le intareste relatia
3.Sunt dispusa sa merg si la slujbele lor, dar nu vreau sa imi schimb religia am fost botezata de catre parintii mei si nu am de gand sa ma impotrivesc religiei mele. Tin mai mult la Dumnezeu decat la oricine altcineva.
Incerc doar sa gasesc o cale de mijloc... M-am intrebat pe ar face Iisus, dar nu gasesc raspuns de asta am postat intrebarea...
Multumesc ca ai citit si ca ti-ai spus parerea

| Andra_3236 explică:

Mulumesc Mihaelaluion pentru tot ce ai scris! :]

| Andra_3236 explică:

@ Sunshine multumesc pentru raspunsul tau chiar o astfel de persoana cautam. Tu intelegi cum sunt ei daca ai trecut prin asta. Uneori imi vine sa o las balta, dar tin la el si el la mine si de asta incercam sa gasim o solutie

@cioca99 interesanta idee. Multumesc, dar el nu ar renunta mai ales ca parintii si prietenii lui sunt tot penticostali.:]

| nicusor_4639 a răspuns:

Domnisoara... nu are nici o legatura religiile. cine tea sfintit in religia ta? Ioan botezatorul? ce religie a lasat dumnezeu pe terre? cine tea indrumat sa te prstesti inhalul asta? iti place baiatul combinate ce el lasa religiile in plata lor. "Biserica biblică nu este o instituţie organizată de oameni, ci un organism viu. Biserica este unica instituţie spirituală a lui Dumnezeu pe pămînt şi se compune din oameni răscumpăraţi şi mîntuiţi" in fond "Dumnezeu nu locuieşte într-un templu zidit de oameni sau în clădiri sacre"

| donart a răspuns:

Andra, curaj, raul are multe fete, adevarul si sentimentele curate, nu. De dumnezeu te poti indoi, de dragoste nu.

| Andreea_1692 a răspuns:

Buna Andra. Eu sunt ortodoxa si prietenul meu penticostal. Suntem impreuna de peste 1 an. E greu sa ii intelegi eu nu stiam nimic despre religia lor cand ne-am inceput religia. Ne iubim si de aia am trecut peste foarte multe lucrui,in special eu. Parintii lui nu m-au acceptat si m-au facut mult sa sufar. Acum sa ziceam ca ma accepta dar tot se baga. El merge la Biserica lor si se roaga altfel decat mine. Noi vorbim despre ce va fi si nu ajungem niciodata la un consens. Eu nu vreau sa trec de religia lui, el nu vrea sa treaca de religia mea. Dar noi ne sarutam si ne impratisam si toate cele ca intr-o relatie normala, deci cu baiatul tau nu stiu ce era in neregula. Eu continui relatia si unde nu mai pot pun jos. Dar trebuie sa lupti si sa fi o luptatoare puternica sa continui o astfel de relatie. Am citit ca nu mai esti cu baiatul respectiv... Pe viitor iti doresc numai bine si sa inveti din greseli! O zi superba!

| MileaAndrei a răspuns:

Da-mi Te rog id tauwinking

| marian_6863 a răspuns:

Eu sunt impreuna cu prietena mea de 3 ani si ea este penticostal si eu sunt otodox daca va iubiti nu conteaza religia, prietena mea a fost obligata de catre parinti sa fie cu un alt baiat adica unul din religie cu ei (penticostal) la care ea a zis NU pentru ca este cu mine daca va iubiti treceti peste orice si peste religie...eu ma iubesc cu ea de 3 ani si pot sa spun ca au fost momente in care relatia a cam scartait dar daca va iubiti treceti peste orice Parerea mea este IUBITIVA MULT dar sincer si adevarat nu doar cu un simplu TE IUBESC... astea sunt doar niste cuvinte faptewinking ca tineti unu la altul sa iti dovedeasca si sa ii dovedestiwinking Precizez prietena mea este Penticostal si eu sunt OTODOX