| Manele Man a întrebat:

Salut oameni buni! Am o problema pe suflet si chiar am nevoie de ajutor. Sunt un baiat, am 18 ani, sunt intr-un liceu de cocalari si pitipoance. Eu am o fire destul de sensibila si timida, cateodata cred ca ar fi trebuit sa ma nasc fata. Sunt asezat si la locul meu, politicos, iubitor si sentimental. Pentru mine nu conteaza ca o fata sa fie frumoasa, ci conteaza ce e inauntru (sufletul care este etern, sentimentul si legatura de iubire). Cu toate acestea, se pare ca nu am reusit sa imi fac loc printre colegii mei, care sunt tupeisti, nesimtiti, au glume ieftine de cea mai joasa speta, dar care se pare ca tin chiar foarte bine in acest liceu. E adevarat ca am parul mai mare(nu trece de umeri, deci nu exagerat). Asta a fost descrierea persoanei disperate care va scrie. Scopul meu este sa imi gasesc o prietena iubitoare si care de asemenea sa fie mai "curata"...asa pentru preferintele mele(draguta, desteapta, sentimentala). Ati putea sa imi dati niste sfaturi, va rog? Mentionez ca NU sune EMO(ii urasc), urat sau gras. Doar ca privesc lumea cu ostilitate si neincredere. Ma comport frumos cu fetele, cele care ma cunosc ma pretuiesc cel mai mult(dintre TOTI prietenii lor). Doar ca nu inteleg de ce nu prea sunt "carismatic"...si de ce fetele ii prefera pe aia mai nesimtiti si tupeisti. It's a mystery. Scuze pentru polologhie, dar vreau sa va explic cazul cat mai aproape de adevar. V-as fi recunoscator pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Te inteleg. Si eu sunt la fel ca tine si pentru majoritatea fetelor trec drept best friend si cam atat. Important e sa fii tu. Fetelor le plac cei increzatori. Incearca sa capeti mai multa incredere in tine. Ai putea sa incerci sa vorbesti mai des cu fetele, sa iei ceva id-uri si iti va fi mai usor dupa. Depinde si de fata. O fata cum cauti tu e greu de gasit, dar nu imposibil. In primul rand fii sigur ca atunci cand o gasesti tu trebuie sa fii mai increzator in tine. Nu fa un ideal momentan pentru a gasi aceasta fata. Fa un ideal in a te schimba in bine. Cauta sa inlaturi defectele tale si sa excelezi acolo unde te descurci mai bine. Trebuie sa ai un pic de stabilitate. Cred ca decat o iubita tie mai mult iti trebuie acum niste prieteni adevarati. Cauta compania celor care te plac asa cum esti si nu sunt rautaciosi. Important e sa ai alaturi prieteni adevarati care sa te ajute in procesul de transformare. Succes!

19 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cei mai tupeişti ies mai uşor în evidenţă prin zgomotul pe care îl fac şi glumele ieftine, iar fetele care reacţionează la aşa ceva sunt cam în aceaşi oală (cu toate că nu e bine să generalizăm). Caută să cucereşti o fată prin calităţile pe care le ai. Faptul că eşti politicos, iubitor, sentimental (poţi adăuga şi un romantic - probabil) este un mare atu pentru tine. Lor le va fi mult mai greu să fie aşa. După părerea mea ar trebui să cauţi în altă parte. Îndepărtează-te de gălăgie... Mergi la bibliotecă - de exemplu, sau la ceainărie, într-o librărie, în alte locuri unde nu se pune accent pe glumele şi zgomotele care le face o persoană şi caută acolo. Dacă îţi cauţi prietenă printre ei şi printre zgomote, nu cred că vei găsi ce vrei.
O chestie care poţi să o faci (dacă îţi face plăcere) este ca într-o zi să cumperi o floare (sau mai multe) şi să le oferi pe stradă (sau îţi alegi tu locul) fetelor care îţi plac. Îţi spun sigur că le vei aduce un zâmbet pe buze (cel puţin celor care ştiu să aprecieze asta) şi poate vei reuşi în felul acesta să cucereşti pe cineva.
Sau poţi căuta o prietenă dintre cele pe care le cunoşti, dacă îţi place vreuna. O inviţi la un suc, o cafea, un film, etc. Baftă!

| Arthur a răspuns:

Daca asta e atmosfera la liceul tau, de ce nu cauti in alta parte o prietena? Iti dau un sfat : incearca sa fii mai vorbaret, mai glumet, fii mai degajat si incearca sa pari cat mai stapan pe tine, mai insensibil. Creeazati o imagine de baiat dezghetat si pastreza sentimentele pentru cine merita. Bafta!

| anna01 a răspuns:

E traumatizant sa stai cu oameni neciopliti.Esti aproape de facultate, chinul tau se va sfarsi -cocalari, piti.In privinta gusturilor fetelor pentru tipi tupeisti, NU TOATE au gusturile astea si oricum, cine se aseamana se aduna, asa ca nu regreta ca nu ai asemenea prieteni/e. Fetele sunt nehotarate, nu apreciaza un baiat bun decat dupa ce o iau in barba de la un golan amorez, asta-i adevarul, sad but true.La varsta de 14-17 sunt destul de ametite dupa golanasi si se incred orbeste in ei, asta-i traseul de obicei, dupa care se vor fete cuminti. Poate nu ai dat dovada ca vrei o relatie cu fetele respective, nu le mai intinde umarul sa planga mereu, fii mai rau.Profita de faptul ca ai parul lung si fa-ti un look mai agresiv, mai incarcat de sex-appeal.Si timditatea poate fi o modalitate de a atrage, dar fii arogant in timiditatea ta, nu permisiv si supus, arata-le fetelor that you don't give a f**ca on them(chiar daca nu-i asa). Nu orice fata merita atentia ta. Punct. O fata draguta, sentimentala, desteapta, probabil se confrunta cu aceleasi probeleme ca ale tale.Esti baiat inteligent, pastreza-ti firea asta onesta si vei gasi o fata potrivita, dar incerca asa te durifici chiar daca-ti vine greu. Fetele nu trebuiesc alintate, trebuiesc cucerite-Blitzkrieg attack.Nu mai tanji la o fata anume, incerca sa cuceresti si altele, nu iese, nu iese, big deal; macar inveti tipologia fetelor.Cand vei intalni the right girl iti va pretinde sa stii toate chestiile astea, chiar daca pare inocenta.

| constantyna a răspuns:

Fetele acelea nu sunt pe placul tau, asa ca nu te intereseaza ele. O fata pentru tine este mai greu de gasit, dar nu imposibil, este o "perla" rara, ca si tine.Si tu esti deosebit! Sa nu mai privesti lumea cu ostilitate, asta iti reprosez tie.Fii mai ingaduitor, ca, saracii de ei, nu stiu ce fac, nu are cine sa- i invete ceea ce este bun(ma refer la colegii tai).

| scumpikkk a răspuns:

Asa e in ziua de azi fetelor le plac baietii mai tupeisti, fara bun simt, vagabonzi(am uitat sa specific ca nu toate fetele), pai daca unei fete ii plac baietii asa cum am precizat mai in sus iti dai seama automat ce caracter ar avea ea, exact in proverbul : spune-mi ce prieteni ai sa-ti spun ce persoana esti(ceva de genu`), mie una nu-mi plac baietii aia, stai linistit ca o sa gasesti si fete mai linistite dar trebuie sa mai cauti tongue

| lifeForJesus a răspuns:

Du-te si făți în primul rând un examen psihologic...vad ca ai probleme mari cu capul, și pe urma mai vorbim...papa!

| dana21 a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa ai un pic de tupeu, daca iti place o fata nu faci nimic? Fii mai increzator, lasa timidiatetea de-o parte ca nu ajuta la nimic (asta ii mai mult pentru fete), daca tu te simti bine in pielea ta, si iti place cum arati ii foarte bine.
Crede-ma ca se vede cand o persoana se simte bine in propria piele, dar daca esti timid si retras, fetele nu o sa vina la tine, din contra o sa te evite...incredere, un pic mai mult tupeu nu strica, si glume, daca fata rade la glumele tale esti pe drumul cel bun big grinlaughing

| Manele Man explică:

Intr-adevar... mi-a placut de o fata din clasa(cam singura care nu e pitipoanca si era pe gustul meu) dar era foarte instabila. Azi ma pupa, maine ma injura. Am fost domn cu ea, pana cand s-a cuplat cu unu' pitic cu creasta si linii in cap. Un golan ce sa mai(ea fiind o fata cu aspect de studenta la medicina)si nu isi dadea seama cand ma ranea, povestindu-mi de prietenul sau. Doamne eram atat de gelos si extrem de suparat din cauza asta. La un moment dat s-a umplut paharul si i-am spus tot ce am avut pe suflet...intr-un final mi-a raspuns in felul urmator: aa scuze nu am stiut ca iti place de mine, acum nu mai putem impreuna imi iare rau. Sincer simteam durerea aceea inconfundabila in piept de fiecare data cand ma gandeam la ea. Dar mi-am dat seama ca la cum m-a tratat si mi-a raspuns e doar o fata oarba, incapabila sa vada adevaratele sentimente.
Am uitat sa mentionez ca sunt o fire mai singuratica(tocmai din cauza ca sunt atatia pe care ii detest si care nu imi fac placere) dar simt nevoia de dragoste. Chiar ar fi singurul remediu pentru durerea si singuratatea de care m-am saturat sa le simt

| Manele Man explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, m-ati ajutat enorm si abia astept sa pun in practica ce mi-ati sugerat. Nu voi acorda un raspuns castigator pentru ca nu ar fi corect. Toti m-ati ajutat. Numai bine!

| Manele Man explică:

@purple nu, sunt berbec

| Manele Man explică:

Foarte inteligent poli...ai zeci de conturi pe care mi-ai dat stupid, doar pentru ca te-am corectat cand ai scris gresit gramatical? Matur, ce sa zic happy

| Tarzan (reloaded) a răspuns:

Ti-as insira un banc, e prea lung si mi-e lene sa-l scriu.Morala bancului era urmatoarea : Ca sa fu*i o femeie trebuie sa fii porc, nu papagal.Concluzia o tragi singur.

| enemig0 a răspuns:

Daca liceul este plin de cocalari si pitipoance si tu esti'manele man' trebuie sa te simti ca pestele in apa intre ei. Dispretuiesti cocalarii si tu ai poza regelui cocalarilor? Ai probleme grave de comportament pretene!

| ♥┘ℜø©ֆ¡ ┌♥┘ a răspuns:

Daca te rog imi poti da id tau? a meu e roxi_the_white_angel... te rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descatuseaza-te fizic, rupe pisica in doua facand multa miscare, sport sau/si dans.asta ajuta pentru ca te va face sa te eliberezi, sa mai arunci peste bord "balastul"supra-sentimental, frustrarile, te obliga la energie; tu o dai pe a ta si primesti mult mai multa "facand" fizic explozie de miscare(e verficata treaba asta). in plus, te vei transforma pic cu pic si in atitudine-aspect(sportul se vede imediat si iti educa mersul, pozitia bratelor, felul in care iti arunci parul etc si asta place)
Apoi, odata capatand si pe dinauntru mai multa incredere care vine de dinafara te vei simti altfel chiar si tu, te vei privi cu alti ochi.Nu conteaza ca nu-ti place sportul, miscarea, sau ca esti anti talent; la 18 ani, baiete, poti schimba lumea daca esti interesat de treaba asta!
Nu conteaza daca te iau in ras unii la inceput! vezi-ti tu de drumul tau.
Dar grabeste-te, ai 18 ani si trebuie sa privesti inainte caci viata nu te asteapta pe tine, nu uita nici de studii, fetele vin si pleaca dar cu 18 ani si cu alegerile legate de liceu-studii-poate facultate ei bine, cu astea acum e mai usor, pe urma-mai dificil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit si a doua interventie a ta... fata pe care o placeai nu s-a prins... o fi si din cauza ei, dar nu despre ea vreau sa vb ci despre tine:esti prea ermetic!
vrei sa-ti citeasca in ochi totul? asa, deodata? sa fii tu acela care sa-si gaseasca fara eforturi jumatatea?! ar fi frumos, dar mai sigur este daca incerci sa te exprimi.sa te exprimi nu sa te scremi sa scoti cuvinte care sa doreasca sa reprezinte ce simti tu. fii clar, transant, cand ai de zis ceva fa-o si fa-o repede, gaseste contextul, improvizeaza dar exprima-te, comunica deschis cu oamenii.De unde sa stie ei ce-ti trece prin cap, mai ales ca tu esti un singuratic, un inabordabil.Numai incercand iti vei da drumul.Comunica mai mult cu ceilalti, cu toti:vanzatoare, femeia de la bloc, vecini, colegi de scoala, bibliotecara, si vei vedea ca poti foarte bine vorbi, comunica, exteriorizeaza-ti inlauntrul tau, cu bune si rele, cu necazuri si bancuri, exerseaza raporturile cu oamenii si vei avea succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manele man, ce pot sa zic, iti meriti soarta frate. Zici ca esti un baiat sufletist, bla bla, dar vii aici pe site si ai poza cu nicolae guta si nickname manele man, asta parca e asa in bataie de joc, ce vrei sa faci in ciuda manelistilor? Esti penibil. Iar ca raspuns la intrebarea ta, nu, nu se va schimba nimic in viitorul apropiat daca continui sa fii asa cum esti acum si te iei dupa sfatul fetelor/femeilor de mai sus care iti spun ca vai, puiul mamei e bine cum esti, sa te porti frumos cu fetele, sa fii respectos si. ahh, imi vine scarba laughing). Deci, daca vrei un sfat adevarat, invata sa fii ca aia pe care ii urasti. Nu fi in viata asta ceva ce ti se spune ca e bine sa fii, doar pentru ca asa zic oamenii din jurul tau. Adapteaza-te, vezi ce se potriveste, pentru ca daca te incapatanezi sa ramai ceea ce esti - esecul e garantat. Fetele ii plac pe tupeisti si o sa ii placa intotdeauna orice s-ar zice, nu ai cum sa schimbi asta. Iar daca tu crezi ca te va place una pentru ca esti tu dragut si amabil.crede-ma ca va fi o dragoste platonica intre voi. Nu vei atinge niciodata apogeul maxim al incandescentei unificarii sentimentelor ( moama ce am zis-o pe asta) dintre un baiat si o fata daca nu vei fi TUPEIST, jmeker, arogant, tare-n gura si tot ce deriva din astea. Deci, schimba-te daca vrei sa ai rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti un bowwwww prost

| vintagegreen a răspuns:

Esti cumva zodia pesti?