| FloriinDobrinn a întrebat:

Salut, prietena mea a făcut in a17a zi un test de sarcină la o probabilă sarcină, și nu a fost prima urină de dimineață și nu a pus multe picături dar rezultatul a ieșit doar o bară, să mai facă unul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Medicul ginecolog Laurentiu Craciunas, explica pe intelesul tuturor cum se efectueaza acasa in mod corect testul de sarcina pe baza urinei. Rezultatul testului de sarcina care este efectuat in a 17-a zi de la ovulatie sau ultimul contact sexial neprotejat, poate fi luat in considerare NUMAI/DOAR in cazul in care rezultatul este POZITIV. Daca rezultatul obtinut este NEGATIV acesa nu se ia in considerare fiindca in proportie de peste 70-80% poate fi FALS NEGATIV chiar si in situatia in care exista o sarcina instalata in uter dar aceasta NU a produs inca suficient hormon hCG incat acesta sa poata fi identificat de tester. Pentru ca rezultatul testului sa fie in proportie de peste 98-99% corect, acesta se efectueaza intotdeauna dupa trecerea a minim 21 de zile. Sanatate! https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk&t=189s

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Sa faca unul, dar la 21 de zile nu 17.

| Violleta2022 a răspuns:

Testul facut la 17 zile este incorect si inutil!
Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!