| anonim_4396 a întrebat:

Daca dupa doua saptamani si cateva zile de la contact mi-am facut un test de sarcina(surecheck), si mi-a iesit negativ...nu mai are rost sa fac altul nu? intr-adevar nu l-am facut dimineata, din prima urina, dar are vreo importanta? mersi:*

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un test de sarcina facut la 14 zile de la contact si din urina de peste zi are o exactitate de cam 60% (adica un pic mai mult decat daca dai cu banul), asa ca e sigur cazul sa-l repeti. Sigur, daca era pozitiv, era sarcina cu certitudine. daca e negativ, atunci 60% nu e sarcina.
Are importanta daca il faci din urina de dimineata, fiindca e mai concetrata si testul se pozitiveaza cam cu 3-4 zile mai repede decat facut din urina de peste zi. Testul de sarcina are exectitatea trecuta pe ambalaj (adica 97-98%) daca il faci la minim 21 de zile de la contact din urina de dimineata sau la minim 24 de zile din urina de peste zi.
Am sa-ti spun o intamplare: colega mea de serviciu vroia un bebe. A incercat sa ramana insarcinata si a facut test la 19 zile de la contact, din urina de dimineata. era negativ. Peste doua sau trei zile, l-a repetat si era pozitiv. Era insarcinata si sarcina a decurs absolut normal.

| CevaNormal a răspuns:

Pai de ce l-ai facut? ai facut sex neprotejat? sau cu metoda coit intrerupt? ai avut ceva simptome de sarcina? daca nu atunci totul e okwinking

| Darry a răspuns:

Testul de sarcina se face in ziua cand trebuia sa-ti vina menstruatia, sau cel mai concludent dupa 10 zile de la data cand trebuia sa-ti vina mens.(in cazul in care nu-ti vine)
La 2 spt de la contact, nu prea e concludent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai facut-o neprotejat si ai simtome ca ai fi insarcinata iti sun din propria experienta sa repeti testul eu aveam o luna jumate de sarcina si testul mi-a iesit negativ iar dupa inca o luna am repetat testul si mi-a iesit pozitiv deci aveam deja doua luni jumate de sarcina asa ca repetal si tu daca ai simtome.Mult noroc in continuare...