| Bogdandfqj a întrebat:

Bună tuturor. Daca la un test de sarcina de tip casetă de la firma Barza, pui mai mult de 4 picături de urină, mai e testul valabil? gen umpli acel orificiu pentru urina si testul iese negativ, testul a fost făcut dimineața la prima ora cu o întârziere de ciclu de 11 zile. Testul este bun, a apărut bara de control. E vreo problema ca am pus prea multa urină in acel orificiu? Adică pot să am încredere în test?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul obtinut este considerat ca fiind valid, valabil si corect in proportie de peste 99% fiindca din descrierea prezentata reiese ca testul de sarcina a fost efectuat intr-un moment optim si de asemenea fiindca a aparut in mod evident acea linie/bara in dreptul literei C. Faptul ca a fost folosita o cantitate mai mare de urina decat este cea minima precizata, nu influenteaza in niciun fel rezultatul obtinut. Este indicat ca intotdeauna dupa 4-5 zile sa fie efectuata o a 2-a testare care are rol de confirmare a primului rezultat obtinut, indiferent care ar fi acesta. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Nu are nimic că ai depășit cantitatea de urină.
Poți lua în considerare rezultatul.