| okok11 a întrebat:

Sunt un baiat de 16 ani si o sa am primul contact sexual... imi poate explica cineva ce trebuie sa stiu si ce "o sa se intample".
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Allexis a răspuns:

Parerea mea e ca te cam grabesti cu sexul, daca nu stii ce trebuie sa stii si ce o sa se intample... In mod normal, a face sex cu cineva (nu zic a face dragoste, ca nu e cazul la 16 ani) inseamna sa stii sa te protejezi si sa o protejezi. Ce inseamna protectie? In primul rand, foloseste prezervativ. Iti recomand sa cumperi mai multe si sa inveti sa le desfaci ambalajul repede (partenera n-o sa astepte pana reusesti tu sa rupi/tai/desfaci ambalajul ala, ii tai ei tot cheful, deci trebuie sa fii rapid la partea asta). Prezervativul se pune pe penis in erectie, nu pe penis "bleg". Sa NU o faci fara prezervativ. Riscati amandoi boli cu transmitere sexuala, iar ea risca si o sarcina nedorita. Daca e virgina, intai ai grija sa o exciti cum trebuie. Asta implica un preludiu lung, cu mangaieri si sarutari pe tot corpul. Fii bland si tandru. Nu o penetra pana nu observi ca e foarte umeda in zona intima. O sa o doara / n-o sa ii placa, si nici tie n-o sa iti placa prea mult daca e pe "uscat". Priveste-o in ochi in timp ce o penetrezi (daca pozitia iti permite). Asa o sa arati ca esti sigur pe tine si ca o si placi. Nu insista sa ii propui in pat sa faca chestii pe care nu le vrea. O sa o stanjenesti / enervezi si... o sa o lasi fara chef. Preventiv, cand iti vine sa ejaculezi (o sa iti dai seama cand se intampla) scoate penisul din vaginul ei, chiar daca ai prezervativ. E mai sigur, prezervativele se mai rup uneori. Ce e mai important decat toate este sa o tratezi cu blandete, nu sa "impingi" ca disperatul. Ia-o usurel, e mai placut pentru amandoi. Nu te teme de nimic, ca nu e cazul. A, dat fiind ca esti tanar si nu ai experienta, risti sa "termini" foarte repede, mai ales daca esti foarte atras de fata respectiva. Unii rezolva chestia asta masturbandu-se cu o jumatate de ora - o ora inainte de actul sexual cu partenera. In unele cazuri creste rezistenta in pat, in altele risti sa nu se ridice din nou "cel mic". NU UITA SA FOLOSESTI PREZERVATIV.

2 răspunsuri:
| UnuAltu a răspuns:

Sa stii sa utilizezi un prezervativ! si sa nu te emotionezi prea tare...