| BoGdAneluL17 a întrebat:

A facut cineva exercitiile de tip kegel, pentru ejaculare preoce? Au dat roade? Daca le faci la ce te ajuta sa-ti mentii ejacularea si sa ai orgasm sau sa intarzie orgasmu si ejacularea? Si eu sufar de ejaculare precoce si as vrea mai multe detalii daca se poate.Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu le-am facut (sunt femeie), dar sunt medic si stiu despre ce este vorba. In principiu, te ajuta sa-ti controlezi mai bine muschii pelvisului si deci sa iti retii ejacularea si, inevitabil orgasmul. te ajuta sa te tii, asa cum te abtii sa urinezi cand iti vine dar nu ai unde. Insa sunt un ajutor destul de mic, cel mai important este sa renunti la abuzul de masturbare si sa faci exercitii de autocontrol la fiecare act sexual si masturbare (sa te opresti cand te apropii de ejaculare si sa inveti sa te abtii). Cu ajutorul unui psiholog, poti sa-ti rezolvi problema in primii doi ani ed viata sexuala.