| Barblaster a întrebat:

am o problema si mi-a fost cam jena sa o postez azi dimineata. Un prieten de-al meu s-a despartit de prietena lui acum 2 luni.De atunci era foarte suparat nu vroia nimica.De 2 luni nu am mai vorbit cu el pentru. ca nu vroiam s-al inrautatesc(prima oara cand am "incercat" s-al consolez s-a suparat si mai tare). Ieri insa se intampla ceva, ma suna la telefon si imi spune ca s-ia gasit o alta prietena si ca tocmai s-a logodit.Eram extrem de uimit. Mi-a zis ca relatia era de o luna jumatate si ce sa crezi, ma invitat pe la 3 noaptea la el acasa la un gratar. N-am refuzat si am mers sa vad cat de vesel poate fi. Ajuns am recunoscuto pe asa-zisa lui "prietena". Era cu 5 ani mai mare ca el si era o profitoare care s-a casatorit o data doar pentru bani. S-a nu uit sa mentionez prietenul meu are tatal director la un spital privat, nu are nici-o problema cu banii.Eu ma mir ca prietena lui nu ma recunoscut, a fost un scandal gigantic ceva ani in urma...Nu stiu ce sa fac, s-au logodit, se simt bine, nu ar lasa-o pentru nimic in lume. Mi-e frica ca daca i-asi spune, s-ar supara rau pe mine, si nu vreau s-al pierd caci e un prieten foarte bun m-a ajutat de foarte multe ori si eu pe el de asemenea. Dar daca nu-i spun...Se va casatorii, va fi inselat si asta l-ar distruge mai rau.Va rog s-a nu-l judecati pe el, ci pe mine pentru ca am publicat povestea.Deci va cer ajutorul TPU, s-ai spun, s-au sa nu-i spun? Funda celui mai sincer raspuns si cel mai util.

Răspuns Câştigător
| Tσχץ a răspuns:

Buna.
Deci prin ce threci thu, asa am patit si eu, dar nu era asa de complicat adica "logoditzi sau casatoriti". intelegi thu.
In fine, deci...
Sincer ar trebui sa ii spui prietenu'lui tha'u adevarul pentru ca, daca il lasi asa sa se casatoreask cu "scorpia aia"(scuze pentru asta), un timp scurt v'a fhi "fericit". dar, la un momend dat el v'a suferi m'ai raw, deoarece el este "legat" de un juramand + ca este o casatorie. nu o relatie...
El s-ar simti mult mai raw, imagineazatzi doar... daca el s-a despartit de aceea "fata" cat a suferit, dar daca este si casatorit si mia afla ca aia i'a vrut doar bany... o sa fie DISTRUS.
K un prieten bun, spui adevarul chiar daca e greu. spune-i in fata ce pas o sa fac, nu il face sa treaca din nou prin ce a trecut. mai ales d data asta poate fhi mai raw.
Chiar daca el nu o sa mai vb cu tine si o sa fie suparat. nu conteaza, deoarece. se vede ca iai fost un prieten adevarat si el isi va da seama la un momend dat. daca el nu vr sa mai vb cu thu, thu trebuie sa ii fhi aproape mereu sa nu fac din nou aceeasi greseala.
Sper ca the'am ajutathappy

11 răspunsuri:
| Barblaster explică:

In primul rand vreau sa multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre.Maine de dimineata va voi scrie cum a decurs totul, si sper sa decurga bine.

@Adry05 am incercat si inainte ce spui tu, dar se supara mai tare spunand ''si ce e treaba ta?'' nu o sa-ti vina sa crezi cat de mult o poate iubii.

@jordan210cm asa o sa incerc sa fac

@yanis, cei care au facut parte acelui ''scandal'' au plecat din tara pentru ca, ca si mine ei erau prieteni devotati ''mirelui'' sa zicem, si dupa ce au divortat s-au mutat toti din Romania si de atunci nu i-am mai vazut.

@Toxy o sa incerc, sper doar ca nu il voi ranii

@LilFighter Sincer frate, eu simt ca imi vine sa o omor p'aia, n-o sa crezi ce fel de persoana e.

@Madisson nu cred ca isi va da seama, se iubesc orbeste...

@ioanadanny eu cred ca terbuie sa risc, il cunosc de foarte mult timp si nu vreau s-al vad distrus.LOL@geloasa, nu-s fata laughing.

Deci din nou mersi tuturor sper ca am dat funda celui care o merita cel mai mult.

| Barblaster explică:

@razvan7371 daca ai vedea pe unu ca il omoara pe cineva, si dupa ar venii langa tine, u chiar crezi ca te cruta? Tipa aia e chiar o profitoare 1000%100, ar face orice pentru bani.O sa-mi calc inima-n dinti si o s-ai spun

| Barblaster explică:

A mers xD.Si-a dat seama ca aia e o profitoare si ma crezut big grin.

| ioanadanny a răspuns:

Nu ii spune nimic. daca ii spui ceva risti sa strici relatia cu prietenul tau.
prietenul tau va crede ca esti geloasa si ca vrei sa te bagi intre el si prietena aia profitoare
gandeste-te ca ai fii tu la un pas sa te casatoresti si sa vina o prietena sa iti zica ca nu e bine nu ai reactiona intr-un fel.
fiecare e liber sa faca ce vrea :-)
chiar imi pare rau de tine dar sincerrrr sa nu ii zici niimic ca poti pierde multe si mai ales daca afla tipa poate o sa iti faca probleme.bafta!

| Adry05 a răspuns:

Buna!
In primul rand, vreau sa te felicit ca esti un prieten atat de bun si de dovotat lui. Acum, nu ai cum sa-l faci sa se desparta, pentru ca nu va crede vorbele tale. Singuru lucru pe care ai putea sa-l faci ar fi sa il ajuti pe el sa vada si sa inteleaga cine e ea cu adevarat. De exemplu, atrage-i atentia (lui) ceva de genu: "nu ti se pare ciudat ca fostul ei sot era foarte bogat? Aveti acelasi lucru in comun" sau: "nu e cam ciudat ca tu ii platesti ei cumparaturile?" In cazul in care face asta. Deci, nu incerca sa vorbesti asa deschis, pentru ca sunt sigura ca nu te va crede si poate va zice ca esti gelos pe relatia lui, si ca poate vrei sa-i furi prietena.
Succes!

| ravens a răspuns:

Buna daca i esti prietena adevarata i zici, nu-l lasa sa-si iroseasca viata cu una care nu-l merita.O sa se supere dar o sa-i treaca, banuiesc ca ai vrea sa-l faci sa inteleaga ca il placi nu? Si nu la-i rani niciodata...

| jordan210cm a răspuns:

Vorbeste cu prietenul tau despre cat inseamna pentru tine prietenia ta cu el,spune-i ca intr-o prietenie sinceritatea, increderea si respectul sunt cele mai importante si ca tu nu esti dispus sa nu fii sincer cu el pentru ca iti doresti sa ramai in continuare un prieten bun pentru el, apoi ii spui ce crezi si stii tu despre tipa aia poate ca astfel isi va deschide si el ochii pana nu e prea tarziu!

| razvan7371 a răspuns:

Poi eu zic sa ii spui tu ce crezi ca el se va supara pe tine ca i-ai spus ca tipa aia e o profitoare si ca se casatoreste doar pentru banii lui? acum depinde si de prietenul tau pentru ca daca nu e un prieten bun poate sa nu te creada si daca ii spui el sa creada ca tu esti gelos si ca vrei sa il faci pe el sa nu se casatoreasca cu tipa asta dar daca nu ii spui si este cum spui tu o profitoare si o sa se casatoreasca cu el o sa ii manance toti banii.
Ps:acum de unde sti u ca poate tipa nu a profitat doar de baiatul ala si ca acum si-a gasit jumatatea(prietenul tau)[Asta nu e prea probabil pentru ca wtf? esti cu cineva de o luna si jumatate si deja te casatoresti cu el ]?
Succes!

| yanis a răspuns:

Daca este adevarat ce zici ca femeia aceea este o profitoare, atunci eu zic sa.i spui, iar daca o mai cunosc si alti oameni du.i la el sa.i cunoasca si sa isi dea seama de greseala, daca nu te crede- totusi sa.i spui-lasa.l sa faca greseala, este adevarat te vei certa putin cu el, dar sa speram ca acea femeie isi va da repede arama pe fata. succes! sa.i spui

| Madisson a răspuns:

Eu zic sa-i spui. Iar daca se intampla sa va certati mai devreme sau mai tarziu tot isi va da seama ca ai avut dreptate. Bafta!

| ComputerGeek a răspuns:

Sincer sa fiu in cazuri ca astea ar trebui sa faci ce simti tu...Doar tu stii ce simti cu adevarat si poate noi, cei ce incercam sa te ajutam, involuntar, te influentam gresit.

Dar eu cred ca poti sa-i spui prietenului tau ceva de genu: Pentru ca imi esti un prieten foarte bun vroiam sa-ti spun despre prietena ta ceva...Si continui cu cei ai de spus.

Si spuniei ce ne-ai spus si noua:Ce ti-a fost frica sa ii spui sa nu se supere, dar este prietenul tau si nu ai vrea sa sufere...winking