| Killuminati12 a întrebat:

Am si eu o problema care m-a adus intr-un prag de disperare as putea spune. Am 16 ani si pana acum nu am avut nici-o prietena / iubita. Am avut cateva sanse in ultimul an, de cand am intrat la liceu, dar tot nu am reusit, din cauza mai multor motive: La inceput eram extrem de timid, iar pana am reusit sa ii spun unei fete de care imi placea de mult ca o plac, deja se combinase cu alt baiat, ceea ce a fost un mare esec. Eu cum am inceput liceul, am alcatuit un grup format dintr-un baiat (eu) si inca 5 fete din clasa. Cu ele vorbeam si vorbesc mereu, ma sfatuiesc cu ele, le sunt alaturi cand sunt suparate, dar atunci cand vine vorba sa imi placa de una dintre ele, nu am nici macar curajul sa ii spun ca o plac sau sa o intreb daca vrea sa fim impreuna.
Pur si simplu, nu stiu ce se intampla cu mine. Oare nu o sa am niciodata nici-o prietena sau iubita? De fiecare data cand incepe sa-mi placa de o fata, "PAC" apare un baiat de care sa se indragosteasca iar apoi tot la mine vin sa le dau sfaturi si sa le spun ce ar trebui sa faca. Iar eu, logic, le dau sfaturi ca intotdeauna.
Prima ocazie care am avut-o sa fiu cu o fata din acel grup, a fost de ziua ei prin aprilie. Motivul : Am chemat-o la cumparaturi pentru cadoul de ziua ei, si a venit mama mea. Si s-au inteles extrem de bine, iar ei incepuse sa-i placa de mine, iar imediat cum a inceput liceul, aveam sa vorbim despre viitoarea noastra relatie. Dar stiu si motivul pentru care a vrut sa asteptam sa inceapa liceul: Fata de care va ziceam mai devreme ca i-am spus ca imi place, a venit si m-a luat in brate si a inceput sa ma pupe si tot felul de lucruri, care au facut-o pe fata aceasta sa nu mai vrea sa fim impreuna(stiu asta pentru ca am intrebat-o peste cam 2 zile si a spus ca "poate", iar acel "poate" nici in ziua de azi nu a fost lamurit.) si pana la urma a intrat intr-o relatie cu un alt baiat. Zilele astea, i-am spus mamei mele ca a inceput iar sa-mi placa de fata aceea, iar acum pana si mama incearca sa ne aproprie mai mult, iesind cu noi sau spunandu-mi sa o invit pe acea fata la cina, la un restaurant. Chiar si asa, stiind ca mama incearca sa ma ajute, eu tot nu reusesc sa fac nimic, pentru ca mi-a intrat in cap, din pacate, ca daca am rezistat 16 ani, mai pot rezista si mai mult.
Dar totusi nu stiu daca pot rezista asa de mult. Mie din aceasta viata nu-mi lipseste mai nimic, decat faptul ca nu am o prietena. Daca as avea si o prietena, viata mea ar fi completa, chiar nu mi-as mai dori nimic. Dar totusi nu prea sunt semne ca voi avea o prietena curand, iar asta ma deprima destul de tare. Iar prin deprimare ma refer ca in fiecare seara ma gandesc la acest lucru, imi trec ganduri cum ca viata mea nu are niciun rost daca nu am o iubita si ca sunt o cauza pierduta si mai multe lucruri care ma fac din ce in ce mai trist. sad
Va rog ajutati-ma cu sfaturi, am cea mai mare nevoie de sfaturi, deja ma simt prea rau pentru faptul ca nu am o iubita, parintilor mei le-am spus ca am fost intr-o relatie deja, numai ca sa scap de gura tatalui meu, care mereu ma stresa ca nu-mi fac o prietena sau alte lucruri. :\
Dau funda pentru oricine ma poate ajuta, numai va rog frumos, dati-mi sfaturi ce ar trebui sa fac. Nu vreau sa ajung la 50 de ani, fara sotie, fara copii, fara nici-un rost in viata, decat rostul de a face bani si de a-mi plati datoriile, de unul singur.

P.S.: Da, am pus cateva fete din liceu, pe care eu le-am ajutat, sa vorbeasca cu fetele care mi-au placut si sa incerce sa ma ajute, dar le-a durut fix in fund, dupa ce ca le-am si ajutat. :-

4 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Tu mai mult esti prietenul lor cel mai bun,si ele nu o sa te vada niciodata ca pe un baiat cu care ar fi. Nu fi ca o fata,imi dai impresia ca esti gay,pentru ca stai numai printre fete. Stai si tu cu baietii,si nu le mai da sfaturi tuturor fetelor, pentru ca nu te vor privi asa cum vrei tu. Si nu mai astepta clipa perfecta sa ii spui fetei ca o placi, pentru ca o sa fie prea tarziu. Fii curajos si spune-i, esti baiat, tu ar trebui sa ai tupeu.

| sayWhaaat a răspuns:

In alte cuvinte, esti prietenul gay pe care si-l doreste orice fata.
Vrei sa te schimbi? Invata engleza si cauta pe google ca sunt o gramada cu aceeasi problema, ai atat de multe lucruri de invatat.
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| AnoOo a răspuns:

Oare nu o sa am niciodata nici-o prietena sau iubita? Raspuns: Stai linistit ca o sa ai parte de gagici cum s-ar spune laughing esti nu stiu... poate mic. poate nu... eu de ex prima prietena am avut-o la 17 ani pentru ca la fel si eu eram timid. Din ce am citit >>> tu stai cam mult cu mama de mana >>> adica nu mi se pare normal ca atunci cand iesi cu o fata sa fie si mama ta de fata. Incearca sa te schimbi sa fii mai indraznet si daca tot spui ca in grupul tau de prieteni exista 5 fete spune-le sa iti faca si tie cunostinta cu prietenele lor etc. Nu trebuie neaparat sa iti faca cunostinta cu cineva pe care il placi ca neah. nu se stie cand te indragostesti si de cine.

P.S. ">>>" inseamna de fapt "..."