| eusebiu27 a întrebat:

am un ciclu regulat de 31 de zile ultima data mi-a întârziat 3 zile decalandu-se de pe data de 24 la 27. Care este perioada fertila ținând cont ca mi-a sângerat 8 zile in timpul menstruație? Și când va fi următorul ciclu menstrual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod cert/sigur, ciclul menstrual anterior s-a prelungit cu 3 zile din cauza unor dereglari hormonale minore, care pot sa apara/sa se produc in mod frecvent in perioada adolrescentei, cand intregul organism feminin este intr-o continua modificare. Insa astfel de dereglari hormonale se produc in mod constant si ca atare este posibil ca actualul ciclu menstrual la finalul ei sa aiba cel mai probabil lungimea ei ''normala'' de 31 de zile.
Avand in vedere ca actualul ciclu menstrual a inceput in data de 27 Octombrie se poate anticipa ca va avea lungimea normala de 31 de zile si astfel se va termina in data de 26 Noiembrie (27.10 - 26.11 = 31 zile)
Daca nu vor apare modificari hormonale, in acel caz cele 6-7 zile ale PERIOADEI FERTILE se vor suprapune cel mai probabil peste intervalul zilelor cuprinse intre (8)/9 si 14/(15) Noiembrie avand in vedere ca ziua ovulatiei in mod normal ar urma sa aiba loc in data de 13 Noiembrie.
Insa pentru o garantie maxima PERIOADA FERTILA este indicat sa fie extinsa cu 3 zile si astfel perioada fertila extinsa se va incadra intre zilele de 8 si 18 Noiembrie. Incepand cu data de azi 9 Npoiembrie este indicat ca in urmatoarele 5 zile (daca va fi necesar) sa fie facut cate un test de fertilitate si ovulatie :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
cu ajutorul caruia se va determina foarte precis (97-98%), care este prima zi a perioadei fertile. Multa sanatate!