| anonim_4396 a întrebat:

,, Când dragostea, iubirea dispar sau se diminueaza..." Ce se intampla? Nu imi inteleg starea, sentimentele din ultima vreme. E posibil asa ceva? Rog raspunsuri serioase.
Iubesc foarte mult o fata (suntem colegi la facultate) dar in ultima vreme nu stiu ce s-a intamplat, ca sentimentele fata de ea nu mai sunt la maxima intensitate, sunt si acum indragostit, imi doresc sa fim impreuna, dar nu mai sunt asa cum era acum ceva timp. De ce au scazut aceste sentimente? Care e cauza? Eu asa simt. Ne întâlnim in fiecare zi, vorbim, ne distram, ne intelegem si ne ajutam. Toate sunt in regula. Poate va ganditi ca ne-am gasit unul dintre noi pe altcineva, dar nu, nu este asa.

O zi buna cu soare sa aveti! happy

7 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Oare de ce nu ai pomeni nimic de saruturi, imbratisari, alinturi etc? Adica lucruri specifice indragostitilor. Si ai numit-o "o fata", nu "iubita" ta. Sa inteleg ca nu aveti o relatie de iubit-iubita?
Am o relatie de cativa ani, am intampinat multe greutati, insa nu am simtit niciodata ca s-a diminuat iubirea, dimpotriva.
Am simtit insa ca s-a diminuat "iubirea" atunci cand doar placeam o persoana (desi atunci chiar credeam ca o iubesc).

| cristimihailov a răspuns:

E normal sa se mai intample si asa ceva.
Dragostea dureaza 3 ani de zile maxim, daca stii studiile.

Sentimentele evolueaza. De la dragostea primara catre incredere, acceptare totala, etc. in mod ideal.

Si la tine au evoluat. Lasa-le sa treaca. Nu incalzi ciorba din nou.

| Dariusuu a răspuns:

Gesturile mărunte fac dragostea să fie frumoasă!

| Spaz472 a răspuns:

Asa patisem si eu pana acum cateva zile, sunt intr-o relatia de 7 luni si aproape 2 saptamani. Si eu incepusem sa simt acel sentiment din ce in ce mai putin, pana sambata trecuta, am iesit cu niste prieteni si cu un tip nou care era prieten cu prietena mea, nu de foarte mult timp oricum. Acel tip stia ca suntem impreuna si toate si se dadea la ea, de fata cu mine, m-a deranjat, prietena in seara aia cat am stat in localul respectiv, nu prea m-a bagat in seama, era fascinata de ce spunea acel tip, in fine, a observat ca nu sunt okay si am decis sa plecam, am discutat cu ea problema si ma rog, se tot dadea la ea si pe facebook ii dadea mesaje o suna in fiecare dimineata si am inceput sa imi dau seama ca o pierd oarecum si faptul ca m-am simtit asa singur mi-a adus inapoi sentimentele respective. Depinde de tine acum, nu vreau sa intervina ceva intre voi dar sa te gandesti cum ar fi fara ea, iti zic sigur ca daca ati iesit in fiecare zi si ati stat mult impreuna o sa ii simti lipsa, chiar o sa o simti. Multa bafta si ai grija de relatia aia, poate ea te iubeste mai mult decat crezi!

| Nicux1 a răspuns:

Pai in primul rand defineste termenul de 'te iubesc'...foloseste acest termen atunci cand il simti cu adevarat, daca ai dubii, atunci nu se mai cheama iubire, ci nesiguranta.Ca barbat trebuie sa iti percepi corect sentimentele, in viata exista alegeri nu si dileme.
Sfatul meu este sa devii lucid.Sa stii daca ti-ai propus sau nu sa ai o relatie clasica cu ea sau nu.In plus, daca ai dubii in ceea ce priveste atractia fata de ea, nu ar trebui sa te gandesti la mai mult de o simpla relatie pentru ca risti sa te legi de maini cu nefericirea.

| SeeDifference a răspuns:

Totul a devenit o rutina.

| Mahima a răspuns:

Hmm..Eu zic ca a intervenit acea obisnuinta in care te simti confortabil cu persoana de langa, o cunosti, aveti un trecut impreuna.La inceput sentimentele sunt mult mai tumultoase, incerci sa explorezi felul de a fi a persoanei de langa, apar zilnic elemente care te surprind la ea.Cu timpul sentimentele se mai domolesc, apare o anumita siguranta de parca a fost a ta din totdeauna, se consolideaza o prietenie pe langa acea iubire.Sentimentele tale nu mai par la fel deoarece ai inaintat in relatie, iar un inceput nu are cum sa semene cu o continuare sau un final. Oamenii se schimba in mod constant, isi schimba dorintele si inevitabil si relatiile se schimba.Dar asta nu e un lucru rau, desigur depinde si de cum vezi tu problema. Spui ca inca o iubesti, inca te simti legat de ea.Atunci incercati sa faceti ceva sa mentineti acel "foc" si sa nu intrati in rutina de acum.Si cel mai important bucura-te de ce avtei acum, traieste clipa si nu mai analiza atat situatia. Daca inca te simti atras fizic de ea, inca iti doresti sa o saruti, simti ceva cand o strangi in brate, atunci totul e bine.Bafta!