| SORYN2345 a întrebat:

îmi puteți explica termenul 'decalotarea penisului?'Când șe petrece acesta sI Cum?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Preputul este un pliu al pielii ce acopera si protejeaza glandul, varful/capul penisului. Este capatul extrem al pielii mobile care acopera penisul. Se considera ca penisul este decalotat (belit) complet/integral in momentul in care glandul (capul) este complet dezvelit si preputiul (pielea mobila) este retras catre baza penisului pana dincolo de santul balanopreputial adica acea adancitura sub forma unui sant existent intre gland si corpul penisului. Decalotarea se efectueaza de obicei atunci cand barbatul isi spala si isi face intretinerea/igienizarea zilnica a penisului, in momentul in care este practicata masturbarea, precum si in timpul sexului (vaginal, oral, anal). De obicei in momentul in care penisul intra in erectie maxima, involuntar se produce o decalotarea partiala, adica intr-o masura mai mare sau mai mica, care depinde de la caz la caz. Sanatate!

| Staind a răspuns:

Da, ca sa rezum ce s-a spus mai sus.
Ai belit p|a.

| vocea a răspuns:

Pai inseamna sa ai penisul in erectie si sa il masturbezi sau sa faci sex atunci se intinde pielea