| Zawardo a întrebat:

Care este diferenta dintre decalotarea si circumcizia penisului, pls?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 2 notiuni amintite, adica decalotarea si circumcizia reprezinta 2 lucruri complet diferite.
1.) DECALOTAREA glandului penian reprezinta procesul prin care se retrage inspre in jos/spre baza penisului, preputiul (pielea mobila) pana in momentul in care apare vederii glandul (capul penisului) in totalitate. Procedeul se efectueaza cu sopul de a curata si igieniza intreaga zona ''protejata'' a penisului adica acea parte care in mod normal si natural este situat sub preput.
2.) CIRCUMCIZIA PENISULUI, reprezinta un procesul prin care printr-o operatie chirurgicala este indepartat /extirpat complet adica tot surplusul de preputiu, cel care exista dincolo de santul balanopreputial (sant situat intre trunchiul si ''capul'' penisului

4 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Circumcizia este operația prin care se îndepărtează pielea de pe capul penisului, iar decalotarea estetici cand iti tragi pielea in jos

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Denisa0954):

Citeste cu multa atentie pentru a intelege si a invata sa te exprimi corect dar mai ales pentru a NU mai debita ineptii cum este aceasta afirmatie absolut hilara rolling on the floor : ''Circumcizia este operația prin care se îndepărtează pielea de pe capul penisului,'' Pe bune? Pielea DE PE CAPUL PENISULUI? laughing Ai macar idee de imbecilitatea ce rezida din aceasta afirmatie?
Pentru a fi corect informata incat sa nu mai debitezi tampenii si alta data, trebuie sa intelegi ca intre PIELEA de pe capul penisului si PREPUTIU, adica pielea mobila de pe penis, cea care are rolul si rostul de a acoperi pielea fina a capului penisului este o diferenta mai mult decat... enorma.
... ''iar decalotarea estetici cand iti tragi pielea in jos'' o exprimare de nota 2 (doi) cu indulgenta. rolling on the floor rolling on the floor

| Denisa0954 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ok. M am exprimat gresit din prea multa grabă. Si nu esti aici ca sa dai definiții din cărți în primul rând, trebuie sa i spui omului pe înțelesul lui. Mi am mai pierdut odată timpul cu tine azi, nu o mai fac si a doua oara, ca vad ca tot te crezi a fi de rasa superioară pe aici

| BlackLight1987 a răspuns:

Decalotarea reprezintă îndepărtarea preputului ( intr-un mod mai vulgar, "belirea"), circumcizie este un ritual iudaic prin care preputul este tăiat împrejur.