| anonim_4396 a întrebat:

va rog ajutati-ma cu niste sfaturi utile! Sunt singur, fara prieteni, fara prietena si consider ca am ajuns in stadiul in care lucrurile pur si simplu nu mai au nici un sens pentru mine, pur si simplu parca traiesc din inertie. Nu sunt genul de om plictisitor sau bagator in seama fara rost, de aceea sfaturi de genu iesi, umbla, du-te, am incercat! nimic nu se leaga si nu inteleg de ce sad. Sunt o persoana educata,( imi doresc sa continui studiile doctorale) imi place sa citesc, sa fac sport ( dar nu gen sala + proteine sa se umfle muschiu cum fac marea majoritate, sa ma mentin,, fit,, ), urat nu sunt, multa lume se mira cand aude ca sunt singur, cum se face ca un baiat frumos ca mine e singur! Nu inteleg nici eu! Desi am 24 de ani ma descurc prin propriile mele forte si nu depind de absolut nimeni, am un servici destul de bun pentru cineva de varsta mea, imi place sa lupt in viata, pentru ca nimeni nu mi-a dat nimic niciodata, de aceea sunt o fire mai rece, mai distanta, poate din cauza faptului ca mai toata viata mea am fost singur, insa cu fetele mereu m-am comportat frumos, le fac sa rada, nu ma bag in seama cu ele ca un disperat, moale nu sunt, stiu cand sa pun piciorul in prag in fata oricui ( sfaturi gen fi mai curajos, nu-si au rostul), nu ma imbrac cu esarfe si tot felul de zorzoane cum fac marea majoritatea a baietilor, nu stau sa ma plang de sentimente sau cat de sensibil sunt, nu judec oamenii, nu barfesc, imi vad de treaba mea etc. Nu mai stiu nici eu ce sa mai cred, iar cateodata cand ma bag noaptea in pat, privesc in gol si ma intreb de ce sunt atat de singur! Niste sfaturi, opinii sunt binevenite, insa inteligibile va rog. Va multumesc

8 răspunsuri:
| Lullu21 a răspuns:

Salut. Înțeleg starea ta, am trecut și eu cîndva prin ea. Nu-ți fă griji totul e ok. De ce nu ai prieteni? Un simplu motiv, în urma lecturii textului tău am observat că ești o persoană inteligentă, ăsta și e motivul, acum rar cine apreciază inteligența, politețea și frumosul, așa că apare invidia. Prieteni vor apărea dar pe parcurs. Vreau s-ți spun saă fii atent atunci cînd îi alegi, deoarece unii pot părea așa de buni, și iubitori, dar în realitate doar te folosesc. Și prietenă vei avea, dar alege-o una așa nu ca toate, adică ca tine, diferită de ceilalți, toți suntem diferiți. Așa că continuă să studiezi, fă-ți planurile propuse, realizeazăle, iar toate vor veni de la sine. Nu te mai gîndi că trăiești „no sens„. Succes și baftă. Sper că totul va fi bine la tine. )))

| neutrino a răspuns:

Si uite asa, la 24 de ani, cu viitoare studii doctorale ( in ce domeniu?), te-ai hotarat sa ne povestesti despre viata ta, pe aceasta sectiune. Dragoste nu e, sex nu e, atunci, vorba lui M. Preda, nimic nu e. Daca duci lipsa unei fete numai atunci cand te bagi in pat, atunci interventia ta trebuie postata in alta parte. Totusi imi permit, fara sa am pretentia ca pot fi la nivelul tau, sa-mi dau cu parerea: poate ca tu esti prea frumos, prea inteligent si prea bun pentru cei din jurul tau, altfel nu-mi explic de ce nu ai nici iubita, dar nici prieteni. Este totusi foarte bine ca poti sa te descurci singur.

| TerenteFTW a răspuns:

Lucrezi undeva, fa-ti din colegii tai de serviciu prietenii tai si iesi cu ei in oras si usor usor iti extinzi cercul de prieteni.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Niciodata nu m-am considerat ca as fi cu ceva mai bun fata de altii, muncesc din greu si n-am cerut de la nimeni nimic, iar de ajutat am ajutat de fiecare data pe orice fara a pretinde ceva la schimb. Referitor la prieteni, cand oamenii stiu de unde am plecat si unde am ajuns, le simt rautatea in vorbe atunci cand cica se bucura. Ce sa zic mai mult!? am impresia ca sa fii acceptat de societate in ziua de azi trebuie sa te comporti ca un porc si sa fii cat mai prost, lucru care pentru mine e inadmisibil. Iar referitor la fete, multe se uita dupa mine, dar daca ar fi sa le invit undeva, primesc un refuz. si nu, nu ma consider mai bun... ca altfel nu-ti explici...

| 1cristian1990 a răspuns:

Foarte ciudata situatia ta! Prietenii ti alegi la fel si iubita, fa asta! Sunt persoane de diferite nivele intelectuale, morale, cu diferite orientari si nu toata lumea e compatibila!
Eu apreciez un prieten destept si incerc sa invat de la fiecare cate ceva!
Nu poate sa fie chiar asa de rau cum spui tu, iti vei gasi locul in societate!
Intra de exemplu pe FaceBook sau pe un site de socializare si discuta cu oamenii din localitatea ta, ca e barbat sau femeie, propune-le sa iesiti la o poveste, oamenii inteligenti v-or aprecia sa iese cu cineva beneficiind de noi informatii!

De unde esti? Daca esti din zona mea mi-ar face placere sa mai stam de vorba poate la o cafenea!

| Tovarăşiemăligă a răspuns:

Un gât de samagon şî treaba-i rezolvată

| TPUuser199 a răspuns:

Ai spus ca iti place sa lupti in viata, si in acelasi timp ca ''nimic nu se leaga'', adica viata nu prea are sens. Asta reiese happy Nu prea are sens. In fine. Nu o sa ma complic, sa iti dau sfaturi sau ceva de genul happy Insa, iti spun sa ai grija cu fetele. Daca esti pe picioarele tale, interesul o sa fie din toate partile. Am observat pana si eu, [sunt fata] ca in ziua de astazi pur si simplu, fetele iubesc badaranii, nu baietii cu studii si toate cele. Deci, ai grija sa nu disperi, si sa nu o iei pe prima care iti iese in cale! Iar in cazul prietenilor. Mda, nu exista ''BFF'' happy E ok sa ai si tu un amic, sau ceva de genul, dar sa NU iti expui niciodata problemele oricui. Toti se dau prieteni, dar pe la spate...winking Intelegi tu. Ai grija de tine >:d<

| sayWhaaat a răspuns:

Nu te bagi in seama cu fetele ca un disperat?

Cate moduri de bagat in seama stii? Pt ca situatia ta, e cam disperata, so...act accordingly!