| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca un tanar la 21 de ani este destul de matur pentru a forma o familie dar sa aiba un copil?

38 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Frate, inteb doar asa esti atat de retardat incat sa nu iti dai seama ce am vrut sa spun -_-

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Deci eu am spus ceva tu sa pari inteligent mi-ai evaluat comentariul ca eronat si ai zis-o de ai rupt-o, bravo inteligentule ai tot respectul meu

| Emilian65 a răspuns:

La 21 ani poate să-și întemeieze o familie și sa aibă un copil dacă este matur din toate punctele de vedere: fizic, intelectual și mai ales material.

| Freya1 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Sunt cu vreo 7 ani mai mare decat tine si nu pot sa spun nici de mine nici de cei din jurul meu ca sunt atat de stabili emotional.
Am fost si eu la ani aia si stiu cum m-au afectat anumite lucuri (si nu dor pe mine, vezi si aici zeci). Daca tu consideri ca la 16 ani esti suficient de matur sa faci copii inseamna ca ar trebui sa mai citesti tu in primul rand, si in al doilea rand sa ne rugam sa nu mai fie multi cu conceptia asta ca asa ajungem sa ne ducem de rapa.
Nu zice nimeni sa faci copii la 50, dar la 25, 26 (mai ales in cazul femeilor) cand ai o anumita stabilitate si mentalitate e ok.
Nu am spus ca esti un copil prost, sau ca nu te duce mintea, dar nu poti sa compari tu experienta ta de viata cu a unuia de 30 spre exemplu cat ai incerca.

| NegriaCiprian a răspuns:

Nu, daca stai pe TPU

| RainmakerX a răspuns:

Daca acel tanar as fi eu atunci raspunsul ar fi "NU, cu siguranta NU " Nu pentru ca nu as fi destul de matur, ci pentru ca as fi nefericit. Sunt sigur ca ar exista si parinti mai paraleli decat mine si mai batrani. Acesti ani sunt ani pe care am decis sa-i investesc in dezvoltarea mea si sa ma simt bine. Daca apare un copil atunci trebuie sa faci sacrificii. Nu te mai simti chiar asa de bine. Nu zic ca nu poti sa te simti bine... e o chestie complicata. Poate sunt materialist dar as prefera sa am un copil cand as avea destui bani cat sa-i ofer tot ce are nevoie si chiar mai mult.

Daca acel tanar este altcineva atunci banuiesc ca depinde.
Teoretic, este destul de matur cat sa se reproduca, nu cat sa formeze o familie dar chestiile astea pot sa fie subiective.
Atata timp cat nu ai bani, chestia asta ar trebui sa te faca deja incapabil sa faci un copil... Nu este o jucarie, o sa creasca si o sa aiba si el dorinte. Daca nu poti sa le indeplinesti macar pe cele mai mici, atunci ce rost are sa-i faci viata mizerabila? Ca sa nu mai spun ca nici vietile voastre nu ar fi prea dragute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Sunt destule tute de se dau obosite si la 25-30 de ani, de vin in parc cu copii si in loc sa le ofere atentie, ele stau pe telefon si bârfesc si besesc pe bancã, lasã o fatã de 15-16 ani sa aiba grija de copil, in timp ce ele stau pe telefoane. Asta numesti stabilitate emotionalã? laughing binenteles ca sotul aduce cei mai multi bani in casã, ele ce stiu sa facã? Doar sa urle ca disperatele la sãracii copii, poate chiar sa pãlmuiascã ca vai doamne stres. Scuze scuze si I-ar scuze. Nu asa se creste un copil.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca nu mai sunt si femei ce nu au tragere de a fi mame, cum sunt si tati de altfel pe care nici nu ii intereseaza ca poate un altul ii creste copilul doar pentru ca el nu era pregatit, sau era prea tanar si nu se descurca.Da cand dadea din cur nu se plange...Un copil nu este doar responsabilitatea mamei, mai trebuie sa fie si tata pe acolo sti? Ca sa vi sa aduci 2 bani copilului ce nu stie ce sunt aia nu compenseaza faptul ca nu il legeni, nu iesi cu el in parc, nu il duci la o inghetata, nu il asculti.
Iar daca tie ti se pare ca femeile in general nu fac nimic ar cam trebui sa te gandesti ca ea il cara in burta 9 luni,ea il naste,ea ii da prima oara sa manance,ea il tine in brate,majoritatea primul cuvant il spun mama,isi modifica copul pentru al conce pe el,suporta schimbari hormonale,dureri fizice,depresi (ca da,poate sa fie depresie dupa nastere).Sa il schimbe,legene, de-a de mancare, ingrijasca si pe el si pe barbatuso, sa faca si treaba acasa, poate sa mai si munceasca da ei nu ii e greu...Sta doar si se beseste pe banca.
Nu generaliza ca eu am specificat clar ca peste tot sunt instabili emotionali, indiferent ca e vorba de 16 sau 30.Doar ca el se batea cu caramida in piept ca la 16 ani e pffff...