| 420h2o a întrebat:

Salutare. La 26 de ani ma simt trista seara de seara, sătulă sa vin într-o casă fără barbat. Am avut numai relatii de durata, de 2 ani, 1 an, 5 ani si ultima de 8 luni care m-a dat peste cap. Oricât de bine as incerca sa fac totul ( si culmea ca imi si iese), nu reusesc sa fac un barbat sa ramana lângă mine. Ultima oara am auzit " Imi pare rau ca n-am fost destul de barbat pentru tine" in lacrimi.
Sunt independenta, am cumparat o garsonieră cu chiu cu vai la 23 de ani în București, lucrez si plătesc tot ce tine de casa. Pe deasupra primesc des complimente referitor la aspectul meu fizic si culmea, ma mai duce si capul sa stiu cat de cat carte sau mai bine zis, cultura generala vastă.
Am nevoie de un sfat pentru ca o simt pe Depresie cum vinelaughing

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Ma bucur pentru tine ca ai reusit sa te pui pe picioare atat de tanara.Esti demna de lauda dar cred ca ar trebui sa o lasi mai moale.
Imi dai senzatia ca esti foarte prinsa cu munca, foarte fixata pe faptul ca trebuie sa te ia cineva de nevasta si poate ca asta sperie barbatii.
Cred ca ar trebui sa te bucuri ca esti sanatoasa si pe picioarele tale si sa te distrezi, sa mai socializezi si sa fi feminina, sa lasi barbatului impresia ca ai nevoie de el si de ajutorul lui.

25 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Depresia se instaleaza din motive psihice, nu din cauza imprejurarilor, daca esti culta stii ce zic. Ai incercat de patru ori, daca am numarat bine. Mai incearca, se prea poate sa iti gasesti. Sunt neconcludente patru incercari; astazi oamenii difera mult unul de altul, se gaseste greu un partener potrivit.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate intimidezi barbatii...
Poate ar trebui sa mai cobori stacheta, sau sa fii mai feminina, ca sa-l lasi pe barbat sa se simta in control, sau mai puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate trebuie sa te opresti din asta"Oricât de bine as incerca sa fac totul "

| RAY a răspuns:

Cum ai reusit sa cumperi o garsonieră n București?

| Plato a răspuns:

Femeia Fantastica, toate calitatile le are draga de ea. Ce chestie mai, "O, tu, Venus", asa perfecta esti si culmea toti barbatii fug de perfectiune. Oamenii inteligenti realizeaza ce NU stiu sau cat de putin stiu. Tu, Venus, te ridici undeva acolo langa Zeus, Hades, ceea ce iti pune la indoiala "perfectiunea".
Fara sa vrei, gandirea asta lipsita de moderatie si modestie se reflecta in comportament. O fi frumoase zeitele, dar nimeni nu cred ca vrea o femeie ce se comporta ca una. Se satura toti la un moment dat de sentimentele de superioritate ce te incearca. Cum am spus, gandirea se reflecta, chiar daca nu ai vrut sa faci asta.
Ce scenariu comun: sunt absolut perfecta, cu toate calitatile m-a binecuvantat Dumnezeu, si frumoasa si desteapta, dar cumva nimeni nu e atras de caracteristicile mele divine...
Nu pleaca nimeni de la bine, asta e cert.

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti sigura si convinsa ca situatia si starea ta actuale nu este de fapt o urmare a caractiristicilor firii tale? Sau sa provina chiar de pe urma unor manifestari comporamentale avute in perioada cat au existat acele relatii interumane avute cu cei 4 parteneri pe care i-ai avut pana in prezent? Sa fi fost toti de vina?

| 420h2o explică (pentru Violleta2022):

Incerc asta, însă durează foarte mult pana apare cineva de care chiar sa-mi placă. Ultima dată a durat un an și șapte luni if u know what i mean

| Emma30555 a răspuns:

Nu te mai focusa pe relatie, iesi, distreaza te, fa ti prieteni, cunoaste persoane noi si va fi mai usor.

| RAY a răspuns (pentru 420h2o):

Cum ai reusit sa cumperi o garsonieră n București?

| 19Martinel98 a răspuns:

Tind sa cred ca e mai bine asa, ca te ai despartit de baietii aia, nu barbati. Daca erau barbati se descurcau cu tine. Din pacate traim vremuri grele, "barbatii" fie abia pot vorbi cu o femei, fie le trateaza foarte nasol.

Tu, prin ceea ce ai realizat, realizezi si vei realiza dai dovada de un caracter puternic. Pe langa asta, daca tot ne zici noua ca primesti complimente despre aspectul fizic, pot spune doar ca JACKPOT. Femeia perfecta, in viziunea mea.

"Barbatii" nu se mai simt masculi daca si femeia e independenta. Le e teama ca poate ridici coada la altul mai bun. Ei in loc sa se concentreze sa te reguleze bine dar bine de tot, sa se dezvolte pe plan profesional, sa si asume responsabilitati impreuna cu tine, sa ti ofere incredere, prefera sa boceasca ca "n am fost destul de barbat". Trist.
Sincer mi ar place o femeie ca tine, ai fii o adevarsta provocare, o motivatie semnificativa pentru mine de a ma dezvolta si realiza pe plan profesional si sentimental.

Oricum, iti urez sa ti gasesti un barbat in toats firea, cu care sa ti construiesti un viitor frumos. Stii cum se mai zice, toate lucrurile frumoase si benefice se realizeaza mai greu, in timp ce toate cacaturile se realizeaza imediat. Asa si cu "barbatii". Fraieri gasesti peste tot, dar barbati mai greu. Asa si cu femeile. Curvele le gasesti usor, dar o femeie in adevaratul sens al cuvantului, mai greu.

Poate ca gresesc, poate ca am dreptate, nu stiu. Dar ce stiu e ca asta e parerea mea, mi o sustin, mi o asum.

Scuze de greseli.

Daca as fi fost mai batran, m as fi bagat pe tine. Sper sa mi gasesc si eu o femeie ca tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 420h2o):

Intre timp, iesi cu prietenii, fa-ti viata frumoasa, distreaza-te si relaxeaza-te.

| DanyDav a răspuns:

Daca tu nu te lauzi, atunci cine?
Lol, parerea me e ca ar fi bine sa te bucuri si de relatii spontane si de scurta durata, si asa ai mai multe sanse sa-l intalnesti pe baiatul dorit si sa ramaneti in relatie.

| RoCkKiD a răspuns:

Stiu ca asa pare dar nu esti singura, tot ce poti face este sa continui sa cauti.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie sa mai faci si compromisuri, nu trebuie sa fie totul perfect. Asta e problema ta, trebuie sa accepti imperfectiunea. Barbatul nu trebuie sa fie perfect, si te asigur ca nici tu nu esti perfecta in ciuda a tot ce ai spus mai sus.

| 420h2o explică:

Economii, credit pe un an in Austria si bani imprumutati de la rude.

| Rd79 a răspuns (pentru Plato):

"Nu pleaca nimeni de la bine, asta e cert."

Ai fi surprins sa afli cati oameni fac asta, din diverse motive (prostie, rautate, mandrie tampita, etc.).

| Vvistula a răspuns:

Daca vrei putem avea o relatie. Doar ca sunt putin mai tanar ca tine.

| Rd79 a răspuns (pentru minrest):

Nu. Depresia e in mare parte (ceva gen 60%) cauzata de imprejurari. restul se pare ca e genetic, unele persoane sunt mai predispuse la depresie cronica.

| Rd79 a răspuns:

Stiu cum e, si eu sunt intr-o situatie oarecum similara. Nu ca as fi perfect, nimeni nu e, dar am multe de oferit si se pare ca singurele fete interesate de mine (ca prieten) sunt cele care au deja pe cineva big grin

| minrest a răspuns (pentru Rd79):

Eu vorbesc despre o boala psihica, tu folosesti un termen popular; dupa ce ca habar nu ai de psihiatrie, mai arunci si cu procente aiurea; dai eronat, folosind abuziv butonul, caci nu e prevazut ca sa marchezi parerile cu care nu esti de acord, dar si raspunzi. Esti ageamiu pe linie.

| Rd79 a răspuns (pentru minrest):

Eu chiar stiu ce vorbesc. https://www.healthline.com/health/depression/genetic

The depression gene

A British research team recently isolated a gene that appears to be prevalent in multiple family members with depression. The chromosome 3p25-26 was found in more than 800 families with recurrent depression. Scientists believe that as many as 40 percent of those with depression can trace it to a genetic link. Environmental and other factors make up the other 60 percent.

| RAY a răspuns (pentru 420h2o):

Bravo tie, ca fata ai gasi extrem de usor, in fapt nici nu treuie sa cauti ca esti cautata

| 420h2o explică:

Nu este o varianta potrivita pentru mine ceea ce-mi sugerezi tu. Am iesit la intalniri si cu alti barbati, nu au fost doar cei 4 in viata mea, insa daca nu simt un minim de fior in stomac, o inmuiere de genunchi cand il vad nu pot continua. Iar un barbat care sa astepte ca mai intai sa ne cunoasteam si sa aflam ce vrem unul de la altul
eu una n-am intalnit.

Iar in legatura cu lauda care de fapt nu este deloc lauda( daca cumva te refereai doar la aspectul fizic) eu pur si simplu am relatat ceea ce se intampla.

Nu este vina mea ca am mostenit trasaturi frumoase si da, ma laud cu independenta mea financiara. Am muncit din greu pentru ea( din clasa a 7-a pana la sfarsitul liceului dupa scoala si teme munceam intr-o fabrica mica de mobila- si nu sunt o persoana masiva, am si am avut mereu 1.62 inaltimea si 46 de kg. - din localitatea mea pentru ca imi era rusine sa le cer bani parintilor mei pentru cheltuielile pe care le faceam.
Am fost o fata cuminte, nu cu note excelente la scoala, dar suficient de desteapta incat sa pufai acum un Iqos de la birou in timp ce scriu pe tpu.ro, joia, la 12:00 pentru ca mi-am terminat task-urile pe saptamana aceasta.

Dupa atatea raspunsuri, singura concluzie pe care o trag este ca in viata nu le poti avea pe toate.

| 420h2o explică (pentru 420h2o):

Acest raspuns era pentru DanyDav, am postat gresit aparent.

| OrdanKarris a răspuns:

Esti o narcisista si o aroganta. Un barbat nu-l intereseaza cat de bine te descurci tu la 26 de ani, nu-l intereseaza ca ai garsoniera. Sunt ferm convins ca ai un comportament care descurajeaza relatiile de lunga durata si ascunzi asta laudandu-te cu aspectul tau fizic. Da, poate arati bine cat sa mi-o trag cu tine, dar sa te suport cu anii, nu multumesc. Ceva imi spune ca ceilalti barbati au plecat de langa tine cu un motiv. Sau mai multe.