| AvalohAlyn a întrebat:

Va fi greu să reușesc să dobândesc o cultură generala vasta?
Asta îmi propun.
Macar la asta sa fiu bun daca soarta și planetele nu s-au aliniat pozitiv pentru mine(nu intru in detalii.
Este greu? Am cumpărat în ultima perioada și am vreo 10 enciclopedii mari de cultura generala,care tratează toate domeniile, oare daca le citesc reușesc să îmi îmbogățesc cultura generala la maxim sau mai trebuie? Vreau efectiv să știu cum pot sa ajung sa am o cultura generala foarte bogata..Eu toată viața asta am știut să fac,sa aflu informații noi, interesante despre viața și lumea asta.
La școală eram foarte bun la asta.Altceva nu știu momentan sa fac spre regretul meu, credeți că e greu sa reușești să ai o cultura generala vasta? Sau îți trebuie doar răbdare?
Singura mea realizare în viața este randamentul bun dar la școală și 2-3 simpozioane la care am participat și am luat diploma.
Ce se poate face cu cultura generala,în viața? Sau mai degrabă se poate face ceva? Nu sunt prea talentat de fel, macar de as ajunge la 30 la sută din ce știa Vadim Tudor, enciclopedia aceea vie(cat a trăit)
Deci de unde sa incep?
Am 26 de ani și din păcate am depresie,anxietate și toc,momentan neputând să muncesc, luând pensie socială. Boala /suferința m-a tras în jos și mi-a distrus visele..acum nu mai știu ce să fac in continuare poate doar sa aflu cat mai multe chestii despre toate,macar un teorie prin citit.
E greu, ce ziceți?
Eu daca as putea as face clasele 5-12 din nou daca s-ar putea sau macar liceul,fiindcă sunt sigur că mi-ar placea din nou,la fel cum mi-a plăcut dintotdeauna sa aflu,sa cunosc,să descopăr informați noi și chestii interesante.
Am o întrebare în principal:E greu de realizat acest lucru și mai ales vreau sa va întreb și la asta sa îmi răspundeți obligatoriu daca vreți și stiti'cum a reușit Vadim Tudor sa își formeze o așa cultura generala extrem de vasta?(cred că știți emisiunile alea de la tv,la care a participat și a uimit audiența că știa absolut totul la perfectie ba chiar și în plus?(sunt pe YouTube)
Cum se reușește așa ceva? Bine macar așa pe la jumate din ce știa el sau chiar un sfert, mă mulțumesc și cu atât ..cum a reușit el așa ceva?

Răspuns Câştigător
| Blackrose18 a răspuns:

Nu trebuie sa faci neaparat ceva cu asta ci sa te simti tu multumit Si implinit asa eram si eu, nu aveam dreptul sa merg la scoala si asa m-am apucat sa invat de acasa si ma simteam implinita.