| XeNoNNN a întrebat:

Salutare TPU
Inainte sa incep as vrea sa nu apara comentarii stupide, nu sunt obsedat ci doar curios.
Tocmai am implinit varsta de 14 ani. Am citit ca pubertatea la baieti incepe pe la 11-12 ani si are cateva caracteristici : dezvoltarea in inaltime(am 1, 69), aparitia parului pubian(da), schimbarea vocii(inca nu, dar am inteles ca se schimba mai tarziu) si MATURIZAREA ORGANELOR GENITALE. as vrea sa stiu ce este cu preputul sau mai exact descrierea "transformarii" penisului(cand, cum etc.). Banuiesc ca totul o sa vina de la sine dar prefer sa fiu informat.

Răspuns Câştigător
| alinaWalina a răspuns:

Buna.
Circumcizia reprezinta amputarea chirurgicala a tesutului si a mucoasei care in mod normal acopera glandul (capul) penisului. Acest tesut in doua straturi este cunoscut sub denumirea de preput.
Pe masura ce copilul creste, plica ce formeaza preputul se retracteaza din ce in ce mai mult, permitand dezvelirea glandului. De obicei acest lucru dureaza in jur de 3 ani, dar exista si multe cazuri in care retractarea se face de-abia la adolesecenta.

Nu trebuie sa va ingrijorati totusi, deoarece spalarea zilnica cu apa si sapun fara a dezveli glandul este suficienta, pentru a pastra o igiena corespunzatoare.

In nici un caz nu se va forta decalotarea glandului. Acest lucru poate fi dureros si poate afecta negativ psihicul copilului.
Preputul serveste trei functii: protectiva, senzoriala si sexuala.
Preputul este usor de intretinut iar un penis intact este usor de pastrat curat. Preputul de regula nu se retrage complet pentru mai multi ani si nu trebuie fortat.
Pa, pa.

1 răspuns:
| Numero1 a răspuns:

Nu stim noi cu exactitate sa-ti raspundem la intrebare, poate cineva foarte documentat, din cate am inteles tu vrei sa stii cum/cand iti creste parul, penisul. Uite cateva caracteristici despre pubertate:
- ingrosarea vocii;
- organele genitale continua sa se dezvolte pana in jurul varstei de 16-18 ani;
- comportamentul devine mai agresiv datorita cresterii concentratiei de testosteron;
- apare parul axilar si ulterior incepe sa se ingroase si sa se accentueze parul de pe corp, in special la nivelul membrelor si pieptului;
- apar cosurile sau chiar acneea;
- mirosul transpiratiei se accentueaza;
- spre finalul pubertatii incepe sa apara barba.
! Fazele dezvoltarii sexuale la baieti
10-11 ani- Incepe dezvoltarea musculara
11-12 ani
• Cresc testiculele
• Scrotul si penisul incep sa creasca in dimensiuni
• Mameloanele se bombeaza usor
12-13 ani-Parul pubian incepe sa creasca
13-14 ani
• Apar primele polutii nocturne
• Crestere intensa (10 cm/an)
• Acnee faciala
• Apare pilozitatea axilara (mirosul corpului se intensifica)
• Vocea incepe sa castige in profunzime
• Penisul creste si se ingroasa
• Testiculele cresc in continuare iar pigmentatia scrotului se intensifica
15-17 ani
• Se contureaza aspectul fizic final
• Finalizarea distributiei parului (se intinde pe abdomen, piept si coapse)
• Parul de pe fata creste mai intens atingand si barbia
• Vocea ajunge la maturitate